Kolej podziemna

Czarna krew Ameryki

Colson Whitehead

Wiele krajów mierzy się ze swoim wstydem historycznym, którym jest krzywda wyrządzona obywatelom o odmiennej religii, kolorze skóry, narodowości. Także Ameryka, kraj wolności, swobód i demokracji, nosi w sobie swój wstyd- hańbiące czasy niewolnictwa.

Książka “Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” w kapitalny sposób łączy zapis dokumentalnej, porażającej okrucieństwem historii z wytworem wyobraźni.

Bohaterką jest młoda niewolnica Cora. Niewolnicą była jej babka i jej matka. Cora nie znała innego życia niż życie na plantacji bawełny w Georgii. Przemoc, nieludzka praca, ciągły strach, upokorzenia, drzewa obwieszone dyndającymi na wietrze niewolnikami, walka o przetrwanie każdego dnia to stanowiło jej świat. Nie było takiego rodzaju męki, okrucieństwa, kary, jakich nie potrafiłby wymyślić i wcielić w życie biały człowiek w imię swojej religii, kultury i prawa. Nie tylko ciała, ale i umysły pracujących na plantacjach zostały zniewolone. Ale Cora jest inna i ciągle, na przekór wszystkiemu, tli się w niej iskra buntu. Jego zarzewiem była ucieczka matki, owianej legendą, jednej z niewielu, której nie udało się złapać. Cora nienawidzi matki za to, że zostawiła ją jako dziecko w szponach plantatorów, ale jednocześnie myśl o możliwości odzyskania wolności traktuje jako spadek. Spadkiem jest też skrawek ziemi, który jej babka, a potem matka uporządkowały i obsadziły roślinami. Cora umie o niego walczyć, potrafi się zbuntować, świadoma konsekwencji, jakie niesie ze sobą każde podniesienie głowy. Dlatego wybiera szaloną, ryzykowną ucieczkę. W swojej ucieczce nie może być sama, muszą ją wspierać inni ludzie. Ludzie związani z tytułową “podziemną koleją”. W rzeczywistości był to umowny szlak ucieczki zbiegłych niewolników , który stanowił sieć dróg, życzliwych domostw, organizacji, społeczności i abolicjonistów. Szlakami podziemnej kolei przerzucano uciekinierów z południa na północ. W książce kolej potraktowano dosłownie. Cora trafia do potężnych podziemnych tunelów, zostaje pasażerką ( zbiegły niewolnik) i przy pomocy agentów ( ludzie udzielający pomocy), konduktorów (przewodnicy), zawiadowców ( ludzie ukrywający niewolników) wyrusza w podróż. Jest to podróż przez Amerykę, o jakiej Cora nie słyszała. Po raz pierwszy widzi miasta, windy, fabryki, sklepy, a przede wszystkim ludzi czarnych, którzy są wolni i decydują o sobie. Po drodze napotyka białych, którzy są jej życzliwi i ryzykując życie starają się jej pomóc. Ale nadal , mimo że jest coraz dalej i dalej od plantacji, spotyka białych okrutnych, chciwych, nie widzących w niej człowieka, wydanie prześladowanego traktujących jako swój obywatelski obowiązek. Białych, którzy w najlepszym razie traktują czarnoskórych jak niedorozwinięte dzieci, za które należy podejmować decyzje (oczywiście dla ich dobra) np. o sterylizacji. Podróż pozwala Corze też zajrzeć w głąb siebie. Uczy się ufności, wdzięczności, miłości, a przede wszystkim tego, że wolność jest podstawową i najpiękniejszą z wartości. Dlatego mimo porażek, upiornego pościgu, dantejskich scen, których jest świadkiem, śmierci, tych których kocha, Cora już nigdy nie zawróci: “ Cora znajdzie stację końcową albo umrze na torach.”

To znakomita książka, łącząca w sobie elementy powieści historycznej o czasach niewolnictwa, powieści przygodowej pełnej napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz metaforycznej przypowieści o odwiecznej walce dobra ze złem.

Colson Whitehead “Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki”, wyd. Albatros 2017, s. 380