Kto walczy o tytuł Capocannoniere?

Wyścig o tytuł Capocannoniere na 10 kolejek przed końcem sezonu ligowego we Włoszech zapowiada się niezwykle pasjonująco. Dawno nie było sezonu, by tak dużo napastników na tym etapie wciąż liczyło się w walce o tytuł najlepszego strzelca. Bowiem w tym momencie można wyróżnić sześciu (!) piłkarzy, którzy nadal mają szanse na zwycięstwo w tej klasyfikacji. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Mauro Icardi — Photo by Chris Brunskill Ltd/Getty Images

Andrea Belotti (Torino), Edin Dzeko (Roma), Mauro Icardi (Inter), Dries Mertens (Napoli), Gonzalo Higuain (Juventus) oraz Ciro Immobile (Lazio) to wspomniana szóstka napastników. Jeden z nich zakończy sezon na pierwszym miejscu klasyfikacji strzelców. Czas na wzajemne porównanie wszystkich walczących o koronę króla strzelców.


Przyjrzyjmy się na początku aktualnej (przed 29. kolejką) tabeli najlepszych strzelców bieżącego sezonu Serie A. Pierwszą pozycję okupuje Belotti z dorobkiem 22 goli. Dwie bramki mniej zdobył Dzeko oraz Icardi. Zaraz za nimi, z 19 golami na koncie: Mertens wraz z Higuainem. Pierwszą szóstkę zamyka (lekko w tyle) Immobile, który w tym sezonie zdobył 17 bramek.

stan na 16 marca 2017

Andrea Belotti

23-letni włoski napastnik Torino jest bez wątpienia niespodziewanym liderem tej klasyfikacji. Mało kto przed sezonem stawiałby, że młody Włoch będzie rozgrywał takie zawody. Nie dość, że jest aktualnie najlepszym strzelcem to może pochwalić się także wysoką wszechstronnością. Jego dorobek bramkowy wynosi na tę chwilę 22 bramek. 9 z nich strzelił prawą nogą, 5 lewą, a pozostałe 8 jego goli padło po strzale głową. To potwierdza jego ‘obycie’ z piłką.

Gdzie uderzał Belotti? 22 bramek Włocha

Belotti ma również znakomitą szanse, aby na stałe zapisać się na kartach historii Byków, bowiem ostatnim zawodnikiem tej drużyny, który strzelił ponad 22 bramek w sezonie był Santos (27 bramek) w roku 1950. Warto wspomnieć, że Włoch zdobył w niedawnym meczu ligowym hat-tricka w nieco ponad 7 minut (najszybsza tripletta we Włoszech od 2000 roku).

Andrea Belotti oddał dotychczas 82 strzały. Strzelił 21 bramek wewnątrz pola karnego - 1 spoza szesnastki. Jedną bramkę strzelił z rzutu karnego. Asystował przy 4 golach. Według uśrednionych wartości, Włoch strzela bramkę co 99 minut.


Edin Dzeko

W poprzednim sezonie znany z spektakularnych kiksów. W tym sezonie forma Bośniaka zaskakuje wszystkich - 31-letni piłkarz Romy strzela, jak na zawołanie i ma już 20 goli. Napastnik oddaje znacznie więcej strzałów (140) od pozostałych graczy w czołówce. Mimo swojego wzrostu strzelił tylko 1 bramkę główką. Znakomitą formę Bośniaka potwierdza fakt, że we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie strzelił 30 bramek - taką statystyką mogą pochwalić się tylko Messi, Cavani i Lewandowski. Lepsze pod względem strzeleckim Dzeko miał dwa sezonu, jeszcze za czasów gry w Wolfsburgu: sezon 08/09 z 26 golami oraz sezon 09/10 z 22.

Dzeko preferuje uderzać nisko — tak zdobył większość bramek

Edin Dzeko oddał 63 celne strzały, 61 niecelnych oraz 16 z nich zostało zablokowanych. Wykorzystał jednego karnego (2 przestrzelił). Asystował przy 6 bramkach. Bośniak strzela gola co 118 minut.


Mauro Icardi

Bramki Mauro Icardiego

23-letni Argentyńczyk rozgrywa bardzo dobry sezon, ma na swoim koncie 20 goli. Przynajmniej dwie bramki Icardi strzelał w siedmiu meczach aktualnych rozgrywek ligowych. W poprzedniej kolejce przeciwko Atalancie ustrzelił klasycznego i perfekcyjnego hat-tricka w przeciągu 9 minut. 26 minut od pierwszego gwizdka sędziego - tyle wystarczyło Argentyńczykowi na strzelenie tripletty. Jest to najlepszy wynik dla piłkarza Interu od października 1947 - wówczas po 18 minutach gry hat-tricka zdobył Lorenzi. Oprócz bramek, Icardi również dużo asystuje. Aktualnie ma na swoim koncie 9 asyst. Statystyki sugerują, że to może być najlepszy sezon Maurito w profesjonalnej karierze.

Mauro Icardi oddał 94 strzały. Strzelił 3 bramki z rzutów karnych. Jedną z bramek strzelił spoza pola karnego. Asystował przy 9 bramkach kolegów. Kapitan Interu strzela gola średnio co 116 minut.


Dries Mertens

Czwarte miejsce z dorobkiem 19 goli zajmuje Dries Mertens - napastnik Napoli. W ostatnich 26 ligowych meczach Azzurrich, w których gola strzelał Belg, Napoli nie przegrało żadnego z nich. Wśród wszystkich piłkarzy Mertens ma najwięcej bramek (10) strzelonych na wyjeździe w tym sezonie Serie A. Większość goli padło po uderzeniach prawą nogą, z uwagi głównie na niski wzrost jako jedyny z zestawienia nie ma bramek strzelonych z główki.

Tak Mertens strzelił swoje 19 bramek

Dries Mertens oddał 104 strzały. Dwie bramki zdobył z jedenastki. Asystował przy siedmiu bramkach. Belg notuje gola średnio co 91 minut - najlepszy wynik w zestawieniu.


Gonzalo Higuain

Taką samą liczbę bramek jak poprzednik strzelił Gonzalo Higuain - napastnik Juventusu. Drugi Argentyńczyk w TOP 6 strzelców Serie A. Przed sezonem szydzono z jego formy, jednak na boisku udowadnia, że można na nim polegać, gdy chodzi o strzelanie goli. Potwierdził to początkiem bieżącego roku, wówczas strzelił 9 bramek w pierwszych ośmiu ligowych meczach 2017. W poprzednim - rekordowym - sezonie na tym etapie ówczesny napastnik Napoli miał 26 bramek, a więc o siedem więcej niż aktualnie. Bez wątpienia jest bardzo poważnym kandydatem do obrony tytułu najlepszego strzelca ligi.

19 bramek Gonzalo Higuaina

Gonzalo Higuain oddał dotychczas 94 strzały. Wszystkie jego bramki padły z gry. Asystował przy 3 bramkach. Wewnątrz szesnastki strzelił 18 goli. Argentyńczyk strzela bramkę średnio co 112 minut.


Ciro Immobile

Bramki Immobile — gdzie uderzał?

Na końcu naszego zestawienia znalazł się z 17 bramkami napastnik Lazio - Ciro Immobile. Włoch jest aktualnie w świetnej formie. W ostatnich sześciu meczach ligowych zdobył 6 bramek i 2 asysty. Co ciekawe, jest pierwszym napastnikiem Lazio z 17 golami w lidze od sezonu 2000/01 (wówczas Crespo zakończył sezon z 26 trafieniami). Trzeba również zauważyć, że Immobile jest kluczowym zawodnikiem klubu z Rzymu, ponieważ zawdzięczają Włochowi 16 punktów. To najwyższy wynik w tym sezonie.

Ciro Immobile oddał w tym sezonie 113 strzałów. Strzelił 4 bramki z rzutów karnych i asystował przy 4 golach. Wszystkie bramkowe uderzenia oddał z pola karnego. Włoch strzela gola średnio co 140 minut.


Liczby rzadko idealnie oddają umiejętności piłkarza. Przyjęło się, że najlepszym wyznacznikiem w przypadku napastników wydaje się być współczynnik konwersji (ang. conversion rate). Ilość bramek dzielona przez ilość wszystkich strzałów.


Można śmiało stwierdzić, że wyścig o tytuł Capocannoniere wchodzi w decydującą fazę. Jestem absolutnie pewien, że wskazana szóstka walczy o koronę króla strzelców, nikt więcej. Przed sezonem nie spodziewałem się, żeby 16 marca szanse na tytuł najlepszego strzelca będzie miało tyle piłkarzy. Najmłodsi w naszym zestawieniu- Belotti i Icardi są również najmłodszymi zawodnikami z przynajmniej 20 bramkami w pięciu najlepszych ligach Europy. Oprócz tego obaj zajmują najwyższe pozycje pod względem goli strzelonych po uderzeniach głową.

Cała szóstka walczy o najważniejsze wyróżnienie tego sezonu dla napastnika. Kto walczy? Odpowiedź mamy na górze. Kto zwycięży? Ostateczną odpowiedź poznamy po ostatnim gwizdku sędziego w ostatnim meczu bieżącego sezonu, choć wszystko powoli będzie się wyjaśniać na przestrzeni następnych 10 kolejek. A jak typują calcio-eksperci?

Mauro Icardi — Mateusz Święcicki
Andrea Belotti — Norbert Bandurski
Mauro Icardi — Maciej Zieliński
Andrea Belotti — Michał Borkowski
Mauro Icardi — Dominik Guziak
Andrea Belotti — Tomasz Lubczyński
Mauro Icardi — Piotr Dumanowski
Andrea Belotti — Dominik Mucha

Czy faktycznie pomiędzy Andreą Belottim i Mauro Icardim rozegra się walka o tytuł Capocannoniere? Ciekawią mnie wasze typy. :)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.