These Idaho legislators tolerate discrimination

Documenting every current Idaho legislator’s position on Add The Words

Cameron Crow
May 23 · 4 min read

Add The Words is about equal rights and protections for all Idahoans, regardless of their ‘sexual orientation’ or ‘gender identity’. People have been working to add these four words to the Idaho Human Rights Act for 14 years, and they’ve been repeatedly blocked by legislators. It’s incredibly demoralizing.

This pisses me off, I’m fed up, and I want to make it as clear as possible who tolerates discrimination and who doesn’t. I blogged recently about this. Below is my research.

In this post, I consider legislators guilty until proven innocent — if they haven’t taken a public stand for equal rights and protections, then they’re tolerating discrimination. Whenever possible, I’ve hyperlinked the source materials that’ve convinced me of legislators’ views.

I encourage any legislators that want to clarify their positions to comment on this post or send me an email at cam@camcrow.com.


Tolerates Discrimination

District 1: Senator Jim Woodward (Rep, letters), Representative Heather Scott (Rep, letters), Representative Sage Dixon (Rep, letters).

District 2: Senator Steve Vick (Rep, letters), Representative Vito Barbieri (Rep, letters), Representative John Green (Rep, letters)

District 3: Senator Don Cheatham (Rep, letters), Representative Ron Mendive (Rep, letters), Representative Tony Wisniewski (Rep, letters)

District 4: Senator Mary Souza (Rep, letters), Representative Jim Addis (Rep, letters)

District 5: Representative Bill Goesling (Rep, letters), Representative Caroline Nilsson Troy (Rep, letters)

District 6: Senator Dan Johnson (Rep, letters), Representative Thyra Stevenson (Rep, letters), Representative Mike Kingsley (Rep, letters)

District 7: Senator Carl Crabtree (Rep, letters), Representative Priscilla Giddings (Rep, letters), Representative Paul Shepherd (Rep, letters)

District 8: Senator Steven Thayn (Rep, letters), Representative Terry F. Gestrin (Rep, letters), Representative Dorothy Moon (Rep, letters)

District 9: Senator Abby Lee (Rep, letters), Representative Ryan Kerby (Rep, letters), Representative Judy Boyle (Rep, letters)

District 10: Senator Jim Rice (Rep, letters), Representative Jarom Wagoner (Rep, letters), Representative Greg Chaney (Rep, letters)

District 11: Senator Patti Anne Lodge (Rep, letters), Representative Scott Syme (Rep, letters), Representative Tammy Nichols (Rep, letters)

District 12: Senator Todd Lakey (Rep, letters), Representative Robert Anderst (Rep, letters), Representative Rick D. Youngblood (Rep, letters)

District 13: Senator Jeff Agenbroad (Rep, letters), Representative Brent Crane (Rep, letters), Representative Gary E. Collins (Rep, letters)

District 14: Senator C. Scott Grow (Rep, letters), Representative Mike Moyle (Rep, letters), Representative Gayann DeMordaunt (Rep, letters)

District 15: Senator Fred S. Martin (Rep, letters)

District 16:

District 17:

District 18:

District 19:

District 20: Senator Chuck Winder (Rep, letters), Representative Joe Palmer (Rep, letters), Representative James Holtzclaw (Rep, letters)

District 21: Senator Regina M. Bayer (Rep, letters), Representative Steven C. Harris (Rep, letters), Representative Thomas E. Dayley (Rep, letters)

District 22: Senator Lori Den Hartog (Rep, letters), Representative John Vander Woude (Rep, letters), Representative Jason Monks (Rep, letters)

District 23: Senator Bert Brackett (Rep, letters), Representative Christy Zito (Rep, letters), Representative Megan Blanksma (Rep, letters)

District 24: Senator Lee Heider (Rep, letters), Representative Lance W. Clow (Rep, letters), Representative Linda Wright Hartgen (Rep, letters)

District 25: Senator Jim Patrick (Rep, letters), Representative Laurie Lickley (Rep, letters), Representative Clark Kauffman (Rep, letters)

District 26:

District 27: Senator Kelly Anthon (Rep, letters), Representative Scott Bedke (Rep, letters), Representative Fred Wood (Rep, letters)

District 28: Senator Jim Guthrie (Rep, letters), Representative Randy Armstrong (Rep, letters), Representative Kevin Andrus (Rep, letters)

District 29:

District 30: Senator Dean Mortimer (Rep, letters), Representative Gary L. Marshall (Rep, letters), Representative Wendy Horman (Rep, letters)

District 31: Senator Steven Bair (Rep, letters), Representative Neil A. Anderson (Rep, letters), Representative Julianne Young (Rep, letters)

District 32: Senator Mark Harris (Rep, letters), Representative Marc Gibbs (Rep, letters), Representative Chad Christensen (Rep, letters)

District 33: Representative Barbara Ehardt (Rep, letters), Representative Bryan Zollinger (Rep, letters)

District 34: Senator Brent Hill (Rep, letters), Representative Doug Ricks (Rep, letters), Representative Britt Raybould (Rep, letters)

District 35: Senator Van Burtenshaw (Rep, letters), Representative Jerald Raymond (Rep, letters), Representative Rod Furniss (Rep, letters)

DOES NOT Tolerate Discrimination

District 1:

District 2:

District 3:

District 4: Representative Paul Amador (Rep, letters)

District 5: Senator David Nelson (Dem, letters)

District 6:

District 7:

District 8:

District 9:

District 10:

District 11:

District 12:

District 13:

District 14:

District 15: Representative Steve Birch (Dem, letters), Representative Jake Ellis (Dem, letters)

District 16: Senator Grant Burgoyne (Dem, letters), Representative John McCrostie (Dem, letters), Representative Rob Mason (Dem, letters)

District 17: Senator Maryanne Jordan (Dem, letters), Representative John Gannon (Dem, letters), Representative Sue Chew (Dem, letters)

District 18: Senator Janie Ward-Engelking (Dem, letters), Representative Ilana Rubel (Dem, letters), Representative Brooke Green (Dem, letters)

District 19: Senator Cherie Buckner-Webb (Dem, letters), Representative Mathew Erpelding (Dem, letters), Representative Melissa Wintrow (Dem, letters)

District 20:

District 21:

District 22:

District 23:

District 24:

District 25:

District 26: Senator Michelle Stennett (Dem, letters), Representative Muffy Davis (Dem, letters), Representative Sally Toone (Dem, letters)

District 27:

District 28:

District 29: Senator Mark Nye (Dem, letters), Representative Chris Abernathy (Dem, letters), Representative Elaine Smith (Dem, letters)

District 30:

District 31:

District 32:

District 33: Senator Dave Lent (Rep, letters)

District 34:

District 35:


Cam Crow

Considering ideas and thinking out loud

Cameron Crow

Written by

medium.com/cam-crow

Cam Crow

Cam Crow

Considering ideas and thinking out loud