Krik umjetnosti i razuma

Talas
Talas
Published in
4 min readJan 26, 2019

(Tekst o Art East festivalu iz pera Borisa Maksimovića objavljen je u Talasu #7, čiji je temat SELO 2.0)

Krajem maja 2018. godine u Istočnom Sarajevu održao se jedan nesvakidašnji kulturni festival pod nazivom Art East. Idejni tvorci festivala Art East su slikar Borko Močević i pjesnik Goran Vračar, a organizator festivala je Udruženje građana „Front“, iz kojeg ističu da bez podrške lokalnih zajednica — Grada Istočno Sarajevo, Opštine Istočno Novo Sarajevo i Opštine Istočna Ilidža, te Matične Biblioteke Istočno Sarajevo i Kulturnog centra Istočno Sarajevo — on jednostavno ne bi bio održan. Vračar i Močević su na ideju organizovanja ovakvog festivala došli razočarani činjenicom što je zastupljenost domaćih umjetnika na sceni zanemarivo mala, a i ti umjetnici su obično dekor manifestacija manjeg obima, za koje se odvajaju minorna sredstva.

Piše: Boris Maksimović

Art East Sarajevo je, kažu oni, pokušaj da se skrene pažnja na izuzetno kvalitetne umjetnike koji žive i stvaraju u Bosni i Hercegovini, a ujedno i prilika da se na okruglom stolu kojim se festival završava, povede razgovor o problemima u komunikaciji između umjetnika, kako iz različitih nacionalnih korpusa unutar Bosne i Hercegovine, tako i iz regiona.

Plakat kojim se najavljuje Art East Sarajevo autorsko je djelo jednog od vodećih dizajnera u BiH Branka Bačanovića, koji o njegovoj simbolici nije htio govoriti, ostavljajući svakog posmatrača da ga doživi na svoj način.

Prvi umjetnik koji se odazvao na poziv organizatora bio je Gradimir Gojer, koji je oduševljen idejom festivala od samog početka i koji je isto tako pružio svaku moguću pomoć i podršku u njegovoj realizaciji. Niko koga su Borko Močević i Goran Vračar kontaktirali nije odbio učešće, a s ponosom ističu da je ideja festivala Art East naišla na odobravanje, kako u krugu umjetnika, tako i u krugu političara, što ih je prijatno iznenadilo, pričaju organizatori festivala za časopis Talas.

„Naš cilj je da Art East postane festival od međunarodnog značaja i da njegov sadržaj u narednom periodu obogatimo i pozorišnim predstavama, koncertima i drugim sadržajima, jer je potrebno da se umjetnici sreću, razmjenjuju ideje i mišljenja koja neće biti usko vezana za prostor ili nacionalno opredjeljenje, koje, ruku na srce, među pravim umjetnicima nikada nije predstavljalo smetnju. Davno je bilo vrijeme da se uvežemo i na jednakim osnovama progovorimo o onome što nas kao umjetnike tišti jer decenijama već trpimo odjeke rata, koji u nekim glavama nikako da završi. Art East je naprosto krik razuma i umjetnosti u moru kiča kojim nas bombarduju svakodnevno sa svih strana, ne birajući ni način ni sredstva, ističu organizatori.

Tokom osam dana festivala, od 25. maja do 1. juna, posjetioci su imali priliku uživati u likovnim djelima bosanskohercegovačkih, ali i regionalnih slikara, skulptora, vajara, grafičkih dizajnera i grafičara poput Džeke Hodžića, Branka Bačanovića, Irfana Hoze, Enesa Sivca, Drage Handanovića i mnogih drugih. Tu je bilo i nekoliko književno-muzičkih sadržaja, poput promocija knjiga „Rock’n’roll u kandžama interneta“ Branimira Loknera i Predraga Jovanovića i „Seljobriti kaži dva“ Branislava Bašića Pekara, uz pratnju grupe „Atentatvz“, zatim promocija knjiga „Janjičar“ i „Ustanik“ Saše Đorđevića, uz pratnju rock grupe „Patrias“, te promociju knjige „Vladika“ Željka Pržulja, uz pratnju grupe „Katera“. Tu su, takođe, bile i promocije knjiga Gradimira Gojera „Pjesni iz Vallarse“ i „Karijatide scenske umjetnosti“.

Posljednjeg dana festivala umjetničkog stvaralaštva organizovan je i okrugli sto pod nazivom „Nacionalne granice u kulturi“, čiji je cilj bio da se razgovorom i diskusijom dočara vrijednost i snaga kulturnog i umjetničkog stvaralaštva u rušenju barijera i razbijanju predrasuda u Bosni i Hercegovini.

Posjećenost je premašila naša očekivanja budući da je stanje u kulturi na ovim prostorima odavno ušlo u svoju kritičnu fazu. Sedam dana intenzivnih dešavanja, izložbe najboljih slikara u BiH, promocija knjiga, prvih pojavljivanja na ovim prostorima dokazanih i ostvarenih umjetnika iz regiona bili su prilika da se posjetioci upoznaju sa novim načinima umjetničkog izraza. Nastupi književnika u prirodnom ambijentu, na otvorenom, pokazali su se kao pun pogodak, jer je nakon prezentacija publika ostajala na druženju koje je UG Front organizovao za posjetioce i u okviru kojih su mogli da razgovaraju sa umjetnicima“, rekao je Borko Močević za Talas.

*****Rad našeg časopisa možete podržati kupovinom Talasa u knjižarama Kultura, ili putem internet prodavnice izdavačke kuće Imprimatur (LINK)*****

--

--