Keşif; Beach House

Rüyalar alemine girmeye hazırlanın… Beach House ile gerçeklerden uzaklaşıp, “Hayallere ve Rüyalara” açılıyoruz…

Fransa doğumlu Vokal ve Orgcu Victoria Legrand (3 Oscar ödülüne sahip Fransız bestekar Michel Legrand’ın yeğeni) ile Gitarist Alex Scaly 2004 yılında Amerika’nın Maryland eyaletine bağlı Baltimore şehrinde, Baltimore Bağımsız Rock sahnesinde buluşarak Dream Pop türünde müzikler yapacak olan Beach House’un ilk adımlarını attı.

2006 yılının Ağustos ayına gelindiğinde ilk single çalışmaları olan Apple Orchard’ı Pitchfork’un Mp3 Mix’inden yayınladılar. Bu single’ın ardından 2. Single olan Master of None eylül ayında yayınlandı. Ekim ayında ise grup ile aynı ismi taşıyan ilk albümleri Beach House piyasaya çıktı. Car Park etiketi ile yayınlanan albüm, 9 şarkıdan oluşuyor. 8 şarkının söz ve müziği Victoria ve Alex’e ait. Loverlier Girl isimli şarkıları İngiliz folk rock grubu olan Tony, Caro and John’un The Snowdon Song şarkısının cover versiyonu olarak dikkat çekiyor. Albüm içerisinde yer alan Master of None isimli şarkı ise 2011 yılında Kanadalı R&B şarkıcısı The Weekend tarafından sample olarak kullanıldı. Bu şarkı aynı zamanda Netflix’te yer alan aynı isimli Tv şovu Master of None için isim babası olmuştur. Şarkı yine Miranda July’nin yönetmenliğini yaptığı Gelecek(The Future filminde de yer aldı. Albüm, shoegaze dokuları ile kaydedilen indie pop albümü olarak tanımlanıyor. Beach House albümü, Pitchfork’un her sene yayınladığı yılın albümleri listesinde kendine 16. sırada yer buldu. Albümün öne çıkan şarkıları; Auborn And Ivory, Childhood, Master of None.

Tarihler 2008’i gösteriğinde Beach House, 3.singelları olan Gila’yı çıkarttı. Bu single’ın ardından 4. Single Heart of Chambers piyasaya çıktı. Aynı sene Devonation ismini verdikleri 2. albümlerini Car Park etiketi ile yayınladılar. Albüm içerisinde yer alan 11 şarkının 10’unun söz ve müziği gruba ait. Some Things Last a Long Time şarkıları amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Daniel Johnston’un aynı isimli şarkısının coverı olarak albüm içerisinde yer aldı. Albüm içerisindeki You Came to Me şarkısı Sagopa Kajmer tarafından Muamma şarkısı için samplelandı. Devotion albümü Pitchfork’un 2008 yılı içerinide ki en iyi albümler listesine giremeyi başararak grubu dünyaya tanıtmaya başladı. Albümün öne çıkan şarkıları; Gila, Turtle Island, You Came To Me.

2009 yılında Red Hot Organization’un Dark Was The Night derlemesinin Itunes versiyonu için Queen’in Play The Gameşarkısını coverladılar. Yine 2009 yılında Victoria Legrand, Grizzly Bear‘ın Two Weeks şarkısı için back vokal olarak katkı sağladı. Victoria, daha sonrasında Alacakaranlık: Yeni Ay filmi için kullanılacak olan Grizzly Bear‘ın Slow Life şarkısı içinde vokal olarak katkı sağladı.

17 Kasım 2009’da Norway isimli şarkılarını kendi sitelerinden indirilebilir olarak sundular. 10 Ocak 2010 tarihinde Baby isminde 2 şarkıdan oluşan B-Side albümü yayınladılar. Norway ve Baby bu albümde yer alan şarkılar oldu. Bu olaydan 16 gün sonra 26 Ocak 2010’da grubu dünyanın tanımasını sağlayan albüm Teen Drem piyasaya çıktı. Prodüktörlüğünü Chris Coady’nin üstlendiği Sub Pop ve Bella Union etiketleri ile çıkan albüm 10 şarkıdan oluşuyor. Albüm içerisinde bütün şarkıların söz ve müziği Victoria ve Alex’e ait. New Musical Express’in 2013 yılında hazırlarladığı Tüm Zamanların En İyi 500 Albümü listesinde yer alan albüm aynı zamanda 2010 yılının eni iyi 5. albümü seçildi. Walk in The Park şarkısı için 2010 yılında garip klip yayınlandı. Albüm içerisinde ki Silver Soul şarkısı Kendrick Lamar tarafından samplelanarak Money Trees şarkısında kullanıldı. Yine albümde yer alan Take Care şarkısı Volkwagen’in Babalar günü için hazırladığı Baba Büyüksün reklamında izinsiz olarak kullanıldı. Sniffy Dog isimli Jingle şirketi, şarkıyı izin almadan kullanıp değiştirdiği için Beach House ile davalık oldu. Davayı kazanan Beach House, Whispers & Stories isimli şarkının değiştirlmesini talep etti. Şarkının orjinalini sitelerinden kaldırıp şarkıyı değiştiren Sniffy Dog, kendi sitesinde şarkının akustik versiyonunu bulundurmaktadır. Teen Dream albümünün öne çıkan şarkıları; Zebra, Take Care, Silver Soul, Norway, Walk in The Park.

24 Ağustos 2010 tarihinde iTunes Sessions EP adını verdikleri Itunes’a özel bir EP çıkardılar. EP içerisinde 6 şarkı yer alırken daha önce hiç yayınlanmamış tek parça olan White Moon dinleyicilerin beğenisine sunuldu. 15 Aralık 2010’da hayranları için Noel süprizi yapan grup, kendi siteleri üzerinden bedava olarak indirilebilen I Do Not Care For The Winter Sun adında bir noel şarkısı paylaştılar. 2011 yılında Victoria Legrand, bu sefer Fransız Dream Pop grubu Air‘ın Le Voyage Dans La Lune(Aya Seyahat) albümündeki Seven Stars şarkısı için vokal olarak mikrofonun başına geçti.

7 Mart 2012 tarihinde Beach House kendi sitelerinden şu ana dek en çok dinlenen şarkıları olan Myth’ı yayınladı. Myth, Spotify üzerinde 30 Milyon dinlemeye ulaşırken, YouTube üzerinde ise 5 Milyon dinlenme rakamına ulaştı. 13 Nisan 2012’de albümün ikinci şarkısı Lazuli yayınlandı. 6 Mayıs 2012’de ise Beach House, 4. albümü Bloom’u Sub Pop etiketiyle yayınladı. Albüm içerisinde söz ve müziği kendilerine ait toplam 11 şarkı yer alıyor. İrene isimli şarkının kayıtlı versiyonunda hayranlarına süpriz yapmak isteyen grup, şarkının ardından kayıtta boşluk bırakarak aynı şarkı içinde ilerleyen dakikalarda Whenever You Go isminde farklı bir şarkı kaydetmiş. Bilborad 200 lisesine 7. sıradan giriş yapan albüm ilk hafta içerisinde 41.000 kopya satarak büyük başarı elde etti. Albüm içerisindeki Lazuli için 2012 yılında, Wishes için ise 2013 yılında klip yayınlandı. Albümün öne çıkan şarkıları; Myth, Lazuli, Other People, Wild, The Hours.

2013 yılında Pitchfork ile iş birliği yaparak “Forever Still” adında kısa film yaptılar. Kısa filmde, Bloom albümünde yer almış 4 şarkı olan Wild, The Hours, Wishes, ve Irene’yi Texas eyaletinin El Paso ve Tornillo kentlerinde seslendirdiler. Grup kendi sitesinden yaptığı açıklamada; El paso, Texas Tornillo, etrafındaki bize özel çeşitli yerlerde Bloom albümündeki 4 şarkıyı kaydettik. Film, günbatımından başlayıp, gündoğumunda biterek bir gecenin geçişini takip ediyor.” dedi.

2014 yılında çok ilginç bir projenin içerisinde yer aldılar. Lense Records tarafından başlatılan, Space Project ismi verilen albüm projesinde sanatçılara 1977 yılında NASA’nın uzaya yolladığı Voyage 1 ve Voyage 2 robotlarının kaydettikleri sesler verilerek, bu seslerden şarkı elde etmeleri istenmiş. Proje içerisinde yer alan Beach House, albüme Saturn Song ismi verdikleri şarkı ile katkıda bulundu.

1 Temmuz 2015’te Depression Cherry albümünde yer alacak Sparks şarkısının Single versiyonunu çıkardılar. Albüm çıkmadan 2 hafta önce Beach House, sosyal medya hesaplarından kendi sitelerine girip en sevdikleri 3 Beach House şarkısını seçerek, açılan sayfadan yayınlanacak olan albümdeki 1 şarkıyı dinleyebilecekleri açıkladı. 28 Ağustos 2012 tarihinde ise 5. albüm Depression Chery yayınlandı. Geçmişteki Beach House albümlerine nazaran daha melankolik bir yapıya sahip olan albüm, 9 şarkıdan oluşuyor. Depression Chery, Pitchfork tarafından seçilen yılın en iyi 50 albümü sıralamasında 28. sırada yer aldı. Albümün öne çıkan şarkıları; Space Song, PPP, Sparks.

Depression Cherry’nin yayınlanmasının üzerinden henüz 2 ay bile geçmemişken Beach House, 6. albümleri olan Thank Your Lucky Stars’ı 16 Ekim 2015’te yayınladı. 9 şarkıdan oluşan albüm dinleyiciler tarafından oldukça beğenildi. Albüm içerisinde ki 9 şarkının söz ve bestesi Victoria Legrand ve Alex Scaly’e ait. Bilboard 200’de 4 hafta boyunca bulunan, albüm 39. basamakta yer aldı. Victoria Legrand, Reddit’te gelen soru üzerine Albüm kapağında yer alan çocuğun, annesinin 1950’li yıllarda çekilmiş fotoğrafı olduğunu ve kendisi için büyük bir anlam ifade ettiğini söyledi. Albümün öne çıkan şarkıları; Majorette, All Your Yeahs, Elegy To The Void.

Mayıs 2017'de Baltimorelu grup bir açıklama yayınlayarak B-Side and Rarities isimli bir B-side albümü çalışmalarında olduklarını söyledi. Yaptıkları açıklamada albümün içerisinde ki şarkıların sevemedikleri değil, kayıtlarda yer veremedikleri şarkılar olduklarını söylediler. Albüm 30 haziranda yayınlanırken, dinleyiciler için 2 tane de hiç yayınlanmamış şarkı barındırıyordu; Chariot, Baseball Diamond. Albümün öne çıkanşarkıları; Chariot, White Moon, Baseball Diamond.

Vokal ve şarkı yazarlığı özellikleri ile Alman şarkıcı Nico’ya benzetilen Victoria Legrand ve Fender Stratocaster gitarını elinden düşürmeyen Alex Scally, Beach House adı altında Dream Pop türünde oldukça başarılı işler çıkartarak dünya müzik tarihine adını yazdırmışa benziyor.

Like what you read? Give Bilgehan Bilge a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.