Redesign iVysílání ČT z pohledu SEO

Sarka Jakubcova
Česká televize / Czech TV
16 min readMar 29, 2022

Přečtěte si případovou studii o tom, jak probíhaly přípravy, plánování a samotná realizace kompletní přestavby online video platformy ČT
s ohledem na výkon ve vyhledávání. Co vše jsme řešili v rámci SEO při redesignu webu s desítkami milionů stránek a letitou historií?

Video platforma České televize iVysílání

1 Proč Česká televize potřebuje SEO?

SEO je většinově chápáno jako součást výkonového online marketingu. Otázka, která může někoho napadnout jako první, je proč dělat výkonový marketing pro veřejnoprávní médium. To přece ze své podstaty funguje jinak než běžná firma, která mívá za jedny z hlavních cílů růst a tvorbu zisku. Česká televize jako veřejná služba klasický výkonový marketing nedělá.

V případě ČT totiž nechápeme SEO jako prostředek marketingu, ale jako prostředek, který dokáže veřejnoprávní obsah dostat ke koncesionářům prostřednictvím jednoho z nejzásadnějších neplacených kanálů — organického vyhledávání. Snadná dostupnost online obsahu pro širokou veřejnost ve vyhledávání plní z našeho pohledu samou podstatu veřejnoprávnosti jako takové. A jedním z nejdůležitějších cílů celého projektu bylo co nejvíce usnadnit dostupnost obsahu České televize pro její uživatele.
A dobré SEO je jeden z prostředků, kterým toho docílit.

2 Zmapování původního řešení

Pro úspěšné naplánování a realizaci všech důležitých věcí, které se viditelnosti ve vyhledávání týkají, jsme potřebovali zjistit, jaká úskalí skýtalo původní řešení webu.

Původní iVysílání a vůbec celý web ČT byla jedna velká změť informací. Web za takřka 20 let svého života přirozeně rostl, jedna jeho část se kupila na druhou, funkce se postupně rozrůstaly, nesystémově přibývalo mraky obsahu, chyby se různě zalepovaly nebo na webu zůstávaly a hromadily se na sebe.

Z hlediska SEO se neřešily ani základní věci, čímž nejvíce trpěl technický stav webu a základní on-page. Naopak spousta unikátního obsahu a vysoká autorita byl silný základ, na kterém se dalo stavět.

Na jaře roku 2020, kdy jsme začali plánovat redesign i z pohledu SEO, bylo v indexu Google přes 4 miliony validních stránek a cca 14 milionů stránek, které se Google rozhodl z různých důvodů z indexu vyloučit.
To byl již na první pohled silný nepoměr.

Celkově jsme velikost webu odhadli na 20–40 milionů URL adres, jejichž data jsme nebyli zdaleka schopni stáhnout všechna. Pro základní analýzu jsme tedy použili tyto vzorky dat:

  • Screaming Frog crawl všech typů URL vč. subdomén o velikosti cca
    1 milion URL
  • Screaming Frog crawl HTML stránek ceskatelevize.cz o velikosti cca
    1 milion URL
  • data z Google Analytics a BigQuery hlavní domény, subdomén i dílčích sekcí webu
  • data ze Search Console hlavní domény a všech subdomén
  • data z nástrojů Ahrefs a Majestic

2.1 Doménový systém ČT

Weby České televize se skládají z celkem cca 300 samostatných domén a 200 subdomén. Řada samostatných domén je registrována na název pořadu, zdaleka ne všude je ale obsah a řada domén slouží pro interní aplikace. Pro naše účely jsou nejdůležitější tyto weby:

Ceskatelevize.cz
Doména obsahuje sekce iVysílání, Pořady, Živé vysílání, TV program, informace Vše o ČT, e-shop, teletext a další druhy dílčího obsahu.
V milion crawlu jsme nasbírali data ze 918 000 stránek, tedy 91,8 % všech dat.

CT24.ceskatelevize.cz
Ze subdomény zpravodajského kanálu ČT24 jsme nacrawlovali data z
34 000 stránek. Subdoména tvořila 3,4 % všech dat.

Decko.ceskatelevize.cz
Web dětského kanálu ČT:D obsahoval v našem data setu 12 000 stránek, tedy 1,2 % všech dat.

Sport.ceskatelevize.cz
Sportovní kanál obsahoval 7 500 stránek a 0,8 % nasbíraných dat.

Edu.ceskatelevize.cz
Vzdělávací program pro děti a mládež obsahoval 3 800 stránek a 0,4 % našich dat.

Art.ceskatelevize.cz
Kanál s kulturními a uměleckými pořady ČT Art obsahuje 2 700 stránek a
0,3 % našeho data setu.

Ostatní domény a subdomény pak obsahovaly 22 000 stránek, tedy 2,2 % našeho data setu.

Zastoupení domén ČT v data setu

Počty stránek v praxi znamenají počet odkazovaných stránek, které vedou z hlavní domény ceskatelevize.cz a podařilo se je projít crawlerem — řádově nám to řeklo, nakolik byly jednotlivé domény provázané s tou hlavní a jak moc je která doména obsáhlá. V rámci přestavby video platformy jsme se zabývali především hlavní doménou a jejími částmi iVysílání, Pořady, Živé vysílání, a TV program.

2.2 Duplicity všude, kam se podíváš

Pokud bych měla popsat předchozí řešení iVysílání pár slovy, bylo by to “všechno najdeš všude”. Druhů duplicit a podobností obsahu jsme na samotném webu i mezi subdoménami webu našli vyšší stovky. Níže vypíšu ty nejdůležitější z nich.

2.2.1 Různé verze URL adres

Většina důležitých URL hlavních stránek existovala ve verzi s lomítkem a bez lomítka, přičemž část odkazů vedla na jednu verzi a druhá na druhou. Jako příklad poslouží hlavní URL pro iVysílání:

Poměr interních odkazů na lomítkovou a bezlomítkovou verzi URL

Další související věcí byla nedokončená migrace některých částí webu na https protokol a interní odkazy, které vedly na nezabezpečené http.

Tenhle stav komplikoval nejen viditelnost ve vyhledávání, jelikož bylo zaindexovaných více verzí URL, ale zavařil například i analytikům při vyhodnocování výkonu jednotlivých stránek.

Jedním z prvních prioritních úkolů tedy bylo, všechny varianty URL v celém webovém systému sloučit do jedné a ostatní na ni ideálně v jednom kroku přesměrovat. Všechny URL adresy dostaly podobu
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/
a všechny ostatní varianty jsme na ni trvale přesměrovali. Např.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani
https://ceskatelevize.cz/ivysilani/
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani
http://ceskatelevize.cz/ivysilani/
a další.

2.2.2 iVysílání vs. pořady

Videoplatforma se na původním webu skládala ze dvou základních sekcí:

  • iVysílání — sekce sloužila jako jednoduchý přehrávač. Našli jsme zde výběr videí dle abecedy, dle data, dle kategorie. Veškerý obsah vč. samotných videí byl umístěn na URL s adresářem /ivysilani/
  • Pořady — sekce sloužila jako katalog pořadů. I zde šly pořady přehrát, byl zde také výběr pořadu dle abecedy a o trochu širší výběr kategorií a žánrů. Většina pořadů zde měla navíc poměrně bohatý sekundární obsah, tedy stránky s různými bonusovými informacemi, které se pořadu týkají.
    Vše vč. videí a výpisových stránek bylo umístěno v adresáři /porady/.

Pokud jsme tedy zadali do vyhledávání jednoduchý dotaz na název pořadu, např. “Kluci v akci”, měli jsme dvě možnosti, kam se dostat bez jasně rozlišeného záměru uživatele.

Buď na URL https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10084897100-kluci-v-akci/ v sekci iVysílání, kde se rovnou začal přehrávat nejnovější díl. Našli jsme tam i ostatní díly, diskuzi nebo možnost napsat redakci.

Kluci v akci — přehrávač v sekci iVysílání

Nebo jsme se mohli dostat na stránku pořadu v sekci pořady na jiné URL https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/, kde byl kromě všech dílů i veškerý sekundární obsah k pořadu, jako např. recepty.

Kluci v akci — stránka v sekci Pořady

Tuto dualitu se nové řešení rozhodlo odbourat a všechna videa sloučit na jedno místo do sekce Pořady. Pro SEO to byla dobrá volba.

2.2.3 Výpisové stránky a duplicitní navigace

Stejná dualita se nacházela i u výběru pořadů v rámci jejich kategorií
a u dalších výpisových stránek obsahující videa. Např.

  • https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/podle-abecedy/
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/a-z/

Různé stránky sledující stejný záměr s podobným obsahem jsme ale nesledovali jen mezi dvěma sekcemi webu, ale ve velkém množství i v rámci jedné sekce. Uvedu jeden příklad za všechny, kdy pro kategorii výběru filmů existovaly následující URL:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/filmy
https://www.ceskatelevize.cz/porady/filmy
https://www.ceskatelevize.cz/porady/tema/filmy/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/tema/vyber/filmy-serialy/

Mimo všech příkladů výše byly na webu stovky dalších jednotlivých případů duplicit a podobností obsahu, se kterými jsme se v rámci iVysílání rozhodli zatočit.

2.3 Co pořad, to samostatný web

Každá stránka pořadu měla často velmi bohatý sekundární obsah, který se stavěl na stránce pořadu. Tento obsah neměl předem stanovenou strukturu,
a to ani v rámci zveřejněných stránek, ani v rámci tvorby URL. Každý pořad tedy v rámci webu ČT tvořil samostatný malý web, který měl často zcela unikátní strukturu obsahu i URL.

Ve struktuře celého webu jsme našli 165 unikátních parametrů, z čehož většina byla použita právě v pořadové sekci. Např. pro stránkování obsahu na webu existovalo dokonce 7 unikátních parametrů.
?page=
?pg=
?strana=
?stranka=
?stranaDiv=
?from=
?kapitola=

Sekundární obsah pořadů tvořil nejpočetnější typovou stránku webu,
v celkovém počtu kolem 5 milionů samostatných URL adres. Naprostá většina tohoto obsahu vykazovala návštěvnost pouze v době vysílání pořadu. Stálou návštěvnost mělo jen cca 10 % sekundárního obsahu. Nejoblíbenějším typem tohoto obsahu jsou hry, recepty nebo encyklopedický obsah.

Příklady oblíbeného sekundárního obsahu k pořadům:

Hra — AZ kvíz Online
Recepty — Herbář
Encyklopedický obsah — Michaelovy experimenty

U aktuálních nebo trvale populárních pořadů jsou důležité i informace o tvůrcích a obsazení, místech natáčení, apod.

Zbytek, tedy 90 % všeho sekundárního obsahu, byly tzv. zombie pages, na kterých nebyl jediný uživatel i dlouhá léta. Na webu jsme našli statisíce stránek, které pojednávaly o tom, co se v roce 2007 zpívalo v pořadu za písničku nebo kdo vyhrál sms soutěž v roce 2012. Tohoto obsahu jsme se rozhodli zbavit a nechat na webu po redesignu jen ten, který je pro uživatele aktuálně zajímavý a generuje stabilní návštěvnost.

2.4 Nepořádek v indexu a překážky procházení webu

Kupící se a neřešené chyby za léta provozu vyhledávačům rozhodně neusnadňovaly práci. Web jim házel klacky pod nohy nejen formou duplicit a velkého množství nehodnotného obsahu. Na webu jsme našli spoustu dalších technických chyb. Vypíšu sem příklady těch z pohledu SEO nejzásadnějších:

  • Indexace dočasných URL pro embedovaná videa v iframe playeru např.
    https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/embed/iFramePlayer.php?IDEC=291%20383%2060485&index=743663&origin=artzona&hash=6f6585c9387fe08c27e306ad51f4a7361cbebccd
  • Indexace a hromadné interní odkazování na stránky výsledků interního vyhledávání, které kanibalizovaly především stránky pořadů.
  • Automatická tvorba parametrů při používání webu, např. při kliku na nápovědu. Tím vznikaly další miliony nepotřebných URL. Např. https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/napoveda/kontaktni-formular/?program-url=/ivysilani/10220197828-co-dite-to-muzikant/30929434018/
  • Indexace uživatelských formulářů k pořadu ze sekcí Diskuze, Napište nám nebo parametrických odkazů pro sdílení a připomenutí pořadu. Velké množství těchto URL bylo v indexu, zakázaných k procházení v robots.txt a navíc s noindex v meta robots. V praxi tento stav znamená, že takto mohly zůstat v indexu navěky.
  • Indexované a neoptimalizované parametry filtrace v různých částech webu.
  • Obrovské množství redirectů a chyb 404 v interním prolinkování.
  • Špatně nastavený canonical.
  • Neexistence sitemap.

2.5 Úplná absence základního on-page

Alespoň základní on-page optimalizace bylo něco, co na webu úplně chybělo. Největší chyby, které jsme v novém iVysílání opravovali, byly např.:

  • Opakující se a často nevhodně stavěné titulky, kdy člověk z vyhledávání mnohdy nevěděl, na kterou stránku přesně kliká.
  • Stejný nadpis H1 pro velké množství stránek, velmi často prostě jen iVysílání.
  • Chybějící meta popisky stránek, což způsobovalo často komicky tvořené snippety s opisem položek menu nebo výpisu písmenek abecedy.
Původní snippet hlavního výpisu pořadů
  • Nepořádek v obrázcích, jejich neoptimalizované názvy a chybějící alternativní popisy, což mimo jiné způsobovalo velmi špatný výkon webu
    v obrázkovém vyhledávání.
  • Neoptimalizovaný video obsah, což mimo jiné způsobovalo slabý výkon ve video vyhledávání.

2.6 Obrovské množství redirectů

Přesměrování v rámci webů ČT jsou obrovsky rozsáhlý systém, který postupně vznikal a nabobtnával v čase. Zároveň je roztažený přes všechny domény a subdomény ČT a přes několik úrovní implementace:

loadbalancer > webový server > aplikační server > administrace

Jak jsem psala výše, tak Google indexoval přes 4 miliony validních stránek.
V indexu měl však i 6,3 milionů redirectů. Google tedy od nás dostával více URL s přesměrováním než validního obsahu.

Podle nástroje Ahrefs na web ceskatelevize.cz vedlo přes 30,8 milionů unikátních odkazů, ale 11,5 milionů z nich vedlo na URL, která je někam dále přesměrovaná a vedena přes více než jeden redirect (redirect chain).

Analýza access logů z 4 denního období v prosinci 2020 nám řekla, že server musel odbavit 5,3 milionu redirectů. A další miliony přesměrování pravděpodobně vrátily jiné části infrastruktury (loadbalancer, webový server). Toto množství bylo tedy extrémně vysoké.

Velké množství těchto redirectů bylo způsobeno především:

  • špatným verzováním URL,
  • nedokončenou migrací http na https a vynucování http některými aplikacemi v rámci přesměrování,
  • nejasné používání redirectů 301 a 302 a jejich střídání,
  • používáním pěkných URL adres pro prezentaci pořadů v různých verzích webu a odkazování na ně nejednotným způsobem. Tyto pěkné URL jsou pak několikanásobně přesměrované. Počet přesměrování byl často i 6 a více, přičemž Google je ochoten následovat maximálně 5 kroků.
Několikanásobný redirect interního odkazu na pěknou URL pořadu

V první řadě tedy bylo potřeba odstranit několik systémových problémů a uvolnit nánosy chyb a nefunkčních nebo nepotřebných redirectovacích pravidel, které na různých úrovních přesměrování vznikaly. A v neposlední řadě opravit interní odkazování na správnou verzi URL a odstranit tak miliony nepotřebných URL přímo z prolinkování webu. Tím jsme si připravili půdu pro miliony nových redirectů, které byly potřeba při spuštění nového iVysílání.

2.7 Vysoká autorita a odkazovanost

Jednoznačně nejsilnější oblastí týkající se SEO je odkazový profil a autorita webu ČT. Česká televize má obecně mnoho obsahu, na který přirozeně vznikají tisíce odkazů. Jedná se o vysoce autoritativní doménu s miliony backlinků, desítkami tisíc odkazujících domén a stovkami tisíc organických klíčových slov.

Základní přehled o odkazovém profilu — jaro 2020

Cílem pro novou platformu bylo přenést celý odkazový profil pomocí důsledného přesměrování starých na nové URL. A také oprava asi 32 000 broken linků, které na weby ČT vedly. V oblasti autority jsme se jinak rozhodli nic dalšího nepodnikat.

3 SEO strategie pro novou platformu a její realizace

Na stavu webu před redesignem a projektu nového iVysílání jsme postavili i strategii pro SEO a tu začali postupně realizovat. Jako velmi důležité považuji zmínit, že celý projekt nového iVysílání jel v režimu MVP, tedy s cílem udělat do začátku minimální životaschopnou verzi, tu pustit ven a dál ji agilně vyvíjet. V rámci MVP jsme v souvislosti se SEO řešili tyto oblasti:

  • úprava a úklid databází
  • přepracovaná logika kategorií a výběru pořadu
  • sjednocení sekce pořadů na jedno místo a jejich nová prezentace
  • zachování nejnavštěvovanějšího sekundárního obsahu
  • nová technologie interního vyhledávání
  • vylepšené živé vysílání
  • globální záhlaví a zápatí webů

Níže popíšu, jak v rámci projektu postupovalo plánování a realizace věcí, které jsme pro SEO nemohli postrádat.

3.1 Pročistění indexu a odstranění globálních chyb

V první řadě a bez ohledu na stav nového projektu jsme se maximálně snažili pročistit index a usnadnit průchodnost webu jako celku. Což znamenalo především:

3.1.1 Sjednocení verzování domény i URL

V rámci tohoto se podařilo sjednotit všechny URL iVysílání na
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/. Všechny ostatní verze se na tu výchozí přesměrují jedním, maximálně dvěma kroky.

3.1.2 Pročištění původního redirectovacího pekla

Hlavními úkoly, které jsme realizovali, bylo především odstranění vynucování http protokolu v historických aplikacích zajišťujících přesměrování a sjednocení redirectovacího protokolu na 301. Také jsme pročistili redirecty od nánosů starých a už nepotřebných pravidel. A opravili nejdůležitější interní odkazy na webu tak, aby vedly rovnou na správnou verzi URL. Díky těmto čtyřem krokům se podařilo redirectovací řetězy výrazně zkrátit. Po kliku na pěknou URL v příkladu níže se řetězec zkrátil ze šesti skoků na tři.

Nová cesta z odkazu na pěknou URL pořadu ke stránce pořadu

3.1.3 Zamezení tvorby nebo indexace nepotřebných URL

Cílem celé akce bylo doslova vyštípat maximum nepotřebných URL z aktuálního indexu. Konkrétně jsme ještě před spuštěním nového iVysílání stihli zapracovat tyto body:

  • Odstranili jsme zákaz procházení stránek s noindex v robots.txt a tím umožnili vyhledávačům noindex přečíst a aplikovat.
  • Odstranili a přesměrovali jsme nadbytečné URL nápovědy. Odkazy místo na URL s parametrem pořadu vedly na čistou URL bez parametru.
    Tedy místo na:
    https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/napoveda/kontaktni-formular/?program-url=/ivysilani/10220197828-co-dite-to-muzikant/30929434018/
    vedly všechny na jedinou stránku:
    https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/napoveda/kontaktni-formular/
  • Na nové URL dočasných video iframů jsme umístili noindex.
  • Vytáhli jsme si všechny známé parametry z URL a v Search Console nastavili, jak s nimi má Google zacházet.

Z původních 4,7 milionů Googlem indexovaných stránek poklesl jejich počet na 2,8 milionu. Počet vyřazených stránek naopak stoupl na 17,7 milionu.
V tomto obrovském počtu se skrývají i nově nasazované redirecty.

Žádoucí pokles indexovaných stránek

Co se týče Seznamu, tak ve webmaster tools evidujeme pokles ze 700 tisíc indexovaných stránek a 500 tisíc chyb přes spuštěním na 360 tisíc zaindexovaných stránek a 50 tisíc stránek s chybou.

3.1.4 Globální opravy interního prolinkování

Největším přínosem byla v tomto ohledu jednoznačně rekonstrukce a sjednocení záhlaví a zápatí všech webů ČT. Především v různých zápatích různých i historických webů byla spousta nepořádku. Redirectovací řetězce ze zápatí mohly tvořit až 80 % všech přesměrovaných odkazů v interním prolinkování.

Zápatí ČT 24: Oranžová — redirect chain, červená — 404 error

Procento redirectů v interním prolinkování po spuštění nového webu kleslo
z 42 % na pouhá 3 % v rámci našeho data setu 1 mil. URL. Tím se podařilo nejen nesmírně ulevit infrastruktuře, která musela tyto zbytečné redirecty 301 a 302 odbavovat, ale velký přínos to mělo i pro uživatelský komfort a výrazné zefektivnění procházení webu roboty vyhledávačů.

V rámci nového designu jsme pohlídali, aby všechny odkazy vedly ideálně rovnou na cílovou stránku, bez zbytečných přesměrování nebo dokonce odkazů, které vedou na 404. Také jsme zajistili, aby se z iVysílání hromadně neodkazovalo na výsledkové stránky interního vyhledávání, ale vždy na klasickou stránku webu.

3.2 Ujasnění nové struktury URL

Cílem bylo zachovat co největší množství URL adres tak, jak byly na původním webu. Velkou SEO výhrou bylo především zachování URL všech pořadů a dílů. Co se naopak rekonstruovalo úplně, byl systém výpisových stránek pořadů, kategorií a video bonusů. Změnami také prošla sekce živého vysílání.

Zkušenost s nesourodostí obsahu na původním webu nám nahrála do karet při tvorbě typových stránek v rámci nové aplikace. Nový web tedy může obsahovat jen stránky, které mají předem určenou strukturu URL a podobně strukturovaný obsah v předem určené kvalitě.

Vznikly nám tedy typové stránky jako:

  • výpisy videí na nových URL
  • pořady a jejich díly na původních URL
  • video bonusy na nových URL
  • sekundární obsah jsme částečně zachovali na původních URL s na původním designu.

3.3 SEO checklist

Pro každou dílčí část webu, která se SEO třeba i jen okrajově týkala, jsme připravili vlastní specifikaci, která korespondovala s cíli pro celou platformu. Checklist měl 40 položek s podrobnými SEO specifikacemi pro obsah a administraci jednotlivých stránek, on-page, technické nastavení a propojení stránek nebo třeba strukturovaná data pro jednotlivé typy obsahu. Každá dílčí část webu měla vlastní specifikaci, každá samostatná technická či strukturální záležitost taktéž.

Veškeré dokumentace prošly konzultacemi se zbytkem týmu, který obsahoval především backend i frontend developery, UX designery, redaktory, grafiky nebo analytiky. Z dokumentací jsme vytvořili vyšší desítky konkrétních tasků, které jsme prioritizovali jednoduchým systémem must have / nice to have.

Tato část práce byla tak rozsáhlá a pro každou dílčí část velmi specifická, že vypíchnu pouze 3 oblasti, které mi v rámci celého řešení připadaly nejzajímavější.

3.3.1 Server side rendering

Jelikož je celá aplikace nového iVysílání dělaná pomocí JS knihovny React, bylo potřeba zajistit rendering veškerého obsahu do HTML pro vyhledávače již na straně serveru. Čímž jsme umožnili rychlou a bezproblémovou indexaci nového obsahu.

Např. všechny nové kategorie pro výběr videí jsme měli zaindexované do druhého dne od spuštění.

Snippet nového iVysílání — kategorie filmy

3.3.2 Optimalizace videí

Stěžejním obsahem video platformy jsou samozřejmě videa. Našim cílem bylo nejen to, aby byly stránky videí vidět co nejlíp v klasickém fulltextovém vyhledávání, ale aby nám vyrostl i počet přístupů přímo z video vyhledávání.

V tomto ohledu jsme vsadili na co nejlépe vyplněná metadata vč. Open Graph nebo Twitter card a samozřejmě na strukturovaná data. Zde je to, přiznávám, stále trochu boj. Do povinných polí strukturovaných dat nám v databázi často chybí důležitá data jako např. popis nebo upload date.

Dalším problémem je neexistence tzv. ContentURL nebo EmbedURL, která by odkazovala přímo na video soubor. iVysílání je streamovací služba, která URL fyzického souboru s videem nemá, jelikož ze své podstaty funguje na jiném technologickém principu.

A v neposlední řadě se v tuhle chvíli musíme potýkat s tím, že videa máme v různém kontextu umístěná i na dalších webech České televize. V tuhle chvíli se nezřídka kdy stává, že Google zobrazuje pouze videa z jedné domény, což nemusí být zrovna iVysílání.

Google upřednostňuje zobrazování videí na ČT Edu

V tomto ohledu tedy stále bojujeme a stávající systém postupně vylepšujeme. Výkon video vyhledávání v tuhle chvíli roste spíše vlažně.

Meziroční porovnání výkonu video vyhledávání

3.3.3 Redirecty

Na úklid původních redirectů úzce navazovala příprava redirectů nových. Byla potřeba připravit funkční systém přesměrování založený na co nejjednodušších pravidlech, které měly fyzicky odbavit miliony přesměrování.

Nové redirecty se stavěly buď přímo v nové aplikaci iVysílání, nebo na úrovni loadbalanceru. Většina přesměrovacích pravidel pro testovací fázi použila protokol 302, který se po důsledném otestování a odladění přepnul na 308, což je permanent redirect pro první i všechny následující požadavky na URL.
Oproti přesměrování 301 má tu výhodu, že se roboti při procházení webu redirect neověřují stále znovu.

Redirectovací pravidla jsme připravovali pro každou část webu nebo typovou stránku zvlášť. Bylo potřeba přesně určit, které URL zůstávají stejné (např. pořady, díly, vybraný sekundární obsah nebo třeba i URL z vnitřností starého playeru), a které URL se přesouvají.

Nejrozsáhlejší akcí bylo naplánovat sloučení duálních URL v sekci /ivysilani/ do sekce /porady/, a to jak na úrovni pořadů, tak i na úrovní kategorií nebo bonusových videí.

Většinu redirectů se podařilo nastavit správně již při spuštění. Dílčí chyby nebo zapomenutá přesměrování jsme odchytávali a ladili cca týden po spuštění.

4 Souhrn výsledků

Celý projekt iVysílání se v první verzi spustil 6. 12. 2021 a jeho vývoj dále pokračuje. V bodech níže krátce vypíchnu, co se v rámci SEO podařilo realizovat a čeho jsme dosáhli, i to, na čem stále pracujeme.

4.1 Cíle, které se podařilo naplnit

✅ Zachování návštěvnosti z organicu bez propadů
✅ Přivedení nové a silné návštěvnosti na nový systém kategorií videí
✅ Správně provedené redirecty a rychlá reindexace důležitého obsahu
✅ Sjednocení struktury a minimalizace počtu duplicit
✅ Pročištění indexu a snížení počtu zaindexovaných stránek na Google i Seznamu
✅ Žádné nové chyby procházení v rámci sekce iVysílání

4.2 Co se zatím nedaří

❌ Strukturovaná data a zlepšení výkonu ve video vyhledávání
❌ Obrázkové SEO a zlepšení výkonu v obrázkovém vyhledávání
❌ Opravy broken links a práce s odkazovým profilem
❌ Kompletní realizace sitemap

5 Co je v plánu dál

Plány na rozvoj iVysílání jsou velké. A i v rámci SEO budeme pokračovat v práci na dalších a často rozsáhlých částech projektu. Čeká nás toho spoustu, ale za sebe vypíchnu jen to, co nějak souvisí s organickým vyhledáváním.

Již v průběhu jara 2022 by se měla spouštět nová technologie video playeru a s ní i indexovatelné URL konkrétních částí pořadů, jako jsou např. jednotlivé reportáže. Tento rok se také chystá nová mobilní aplikace.

Těšit se můžeme i na přepracovaný a redesignovaný TV program, který bude lépe napojený na aplikaci iVysílání. Intenzivněji se začíná řešit i lepší propojení iVysílání s dalšími částmi webu a obsahem subdomén.

V roce 2023 by měl vzniknout nový systém sekundárního obsahu k pořadům, kompletní systém štítků, který doplní kategorie videí a zveřejnění celé databáze účinkujících a tvůrců pořadů, podle kterých budete moci video obsah také vybírat.

Pokud by se chtěl někdo do práce v České televizi zapojit, aktuálně hledáme kolegyni nebo kolegu, který nám pomůže ladit především obsahové SEO.

--

--

Sarka Jakubcova
Česká televize / Czech TV

Šárka has been working in SEO for 12 years and focuses mainly on technical and content SEO.