Co to jest Chainlink i jak działa?

Kamil Polak
Chainlink Community
4 min readMay 12, 2022

Jaki problem rozwiązuje Chainlink?

Inteligentny kontrakt (ang. smart contract) możemy traktować, jako rodzaj cyfrowej umowy funkcjonującej w zdecentralizowanym ekosystemie — blockchain. Dzięki funkcjonowaniu w sieci bloków umowa ta jest znacznie bardziej odporna na manipulacje niż standardowy kontrakt.

Choć inteligentny kontrakt zapewnia bezpieczeństwo i automatyzację, to wiąże się z nim jeden zasadniczy problem. Otóż, kontrakt ten nie może bezpośrednio połączyć się z zewnętrznymi bazami danych, tj. takimi które funkcjonują poza danym łańcuchem bloków na którym kontrakt został uruchomiony.

Problem ten został zilustrowany na poniższym rysunku.

co to jest chainlink

Warto zaznaczyć, że problem ten jest immanentną cechą każdego kontraktu bez względu na rodzaj sieci bloków, na której funkcjonuje, a także mechanizm osiągania konsensusu.

Brak dostępu do danych zewnętrznych (off-chain) stwarza istotne ograniczenie dla funkcjonalności inteligentnych umów. Bez kluczowych danych wejściowych, takich jak np. ceny rynkowe papierów wartościowych, kursy walutowe, dane GPS niezwykle trudno jest zbudować kontrakt, którego użyteczność mogłaby konkurować z rozwiązaniami, z którymi mamy do czynienia obecnie korzystając np. z aplikacji mobilnych.

Jeśli przyjrzymy się, w jaki sposób budowana jest aplikacja taka jak Uber, to zobaczymy, że opera się ona o trzy kluczowe źródła danych — dane GPS, procesor płatniczy oraz dane telekomunikacyjne. Co ważne, żadne z tych rozwiązań nie zostało opracowane przez firmę Uber, która jedynie jest ich użytkownikiem.

Dlatego rolą Chainlink jest zwiększenie funkcjonalności inteligentnych umów poprzez umożliwienie im na interakcję z zewnętrznymi dostawcami danych.

Bezpieczne oprogramowanie pośredniczące oparte o blockchain

Na szczęście wiele danych wejściowych i wyjściowych wymaganych przez inteligentną umowę już istnieje w postaci strumieni danych i interfejsów API używanych przez aplikacje mobilne. Problem, który pozostaje do rozwiązania, to umożliwienie interakcji z danymi przy jednoczesnym zachowaniu decentralizacji i bezpieczeństwa.

Chainlink jest jednym z dostawców usług, który zapewnia bezpieczny oraz zdecentralizowany sposób na interakcję z zewnętrznymi dostawcami danych. Dzięki rozwiązaniu Chainlink inteligentne umowy mogą zyskać użyteczność na równi z obecnie wykorzystywanymi aplikacjami przy znacznie wyższym poziomie bezpieczeństwa.

Jeśli jesteś zainteresowany, w jaki sposób Chainlink dostarcza dane, to zachęcam do zapoznania się z białą księgą oraz dokumentacją techniczną.

Jak działa Chainlink

Chainlink wykorzystuje sieć węzłów, starając się, aby dane dostarczane do smart kontraktów były jak najbardziej wiarygodne i niezawodne.

Powiedzmy, że smart kontrakt wymaga danych ze świata rzeczywistego i wysyła związane z tym żądanie. Protokół Chainlink rejestruje to zdarzenie i przekazuje je do węzłów Chainlink w celu przyjęcia ich “bidów” na żądanie.

Potęga tego procesu polega na tym, jak Chainlink może weryfikować dane z wielu źródeł. Dzięki wewnętrznemu systemowi reputacji Chainlink jest w stanie ze stosunkowo dużą dokładnością określić, które źródła są godne zaufania. Może to znacznie zwiększyć dokładność wyników i chronić smart kontrakty przed wszelkiego rodzaju atakom.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje kontraktów w ramach sieci Chainlink:

  • kontrakty reputacyjne (reputation contracts) — sprawdzają historię i wiarygodność dostawcy wyroczni (oracle providers);
  • kontrakty odpowiedzialne za kojarzenie zleceń (order-matching contracts) — wprowadzają parametry określone w umowie o poziomie usług (SLA) oraz pobiera oferty od dostawców wyroczni;
  • kontrakty sumujące (aggregating contracts) — kumulują oraz balansują dane z wybranych wyroczni w celu uzyskania jak najdokładniejszych wyników

Jak Chainlink wspiera swoich klientów

Zespół Chainlink współpracuje z wieloma zespołami programistów nad wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań umożliwiających wykorzystanie zewnętrznych danych i tym samym dostarczania nowatorskich usług dla użytkownika końcowego.

Chainlink aktywnie współpracuje z programistami, fintechami oraz start-upami pomagając im wdrożyć swoje rozwiązania i tworzyć nowej generacji zdecentralizowane aplikacje.

Chainlink pomaga także dużym zespołom technicznych we wdrożeniu swoich rozwiązań wewnątrz organizacji. Dzięki temu organizacja może min. zwiększyć bezpieczeństwo kluczowych danych (np. dane transakcyjne, dane osobowe) jednocześnie będąc w stanie połączyć bieżące systemy z aplikacjami opartymi o blockchain.

Celem zespołu Chainlink jest umożliwienie łączności dowolnie dużych i skomplikowanych systemów z rozwiązaniami opartymi o zdecentralizowany łańcuch bloków, np. system płatności SWIFT.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniami, jakie może Ci zaproponować Chainlink to skontaktuj się poprzez adres mailowy: support@smartcontract.com

Perspektywy rozwoju

Inteligentne kontrakty oparte o blockchain są na dobrej drodze do adopcji na poziomie istniejących już rozwiązań scentralizowanych.

Jednak, aby mogło to tego dojść inteligentne kontrakty muszą mieć dostęp do szeregu danych, takich jak opisywane już procesory płatności, czy dane lokalizacyjne.

Patrząc na dotychczasowych hegemonów, np. PayPal, to wyraźnie widać, że jego masowa adopcja nastąpiła wraz z nawiązaniem współpracy z globalnym graczem na rynku e-commerce jakim jest Ebay.

W Chainlink istnieje przekonanie, że dostarczanie wysokiej, jakości danych off-chain do protokołów opartych o technologię blockchain może przynieść obopólne korzyści. Z jednej strony przyspieszy to adopcję zdecentralizowanych rozwiązań, z drugiej pozwoli na dynamiczny rozwój firm takich jak Chainlink — analogicznie do przytoczonego PayPal.

Dynamika adopcji rozwiązań zdecentralizowanych może być spotęgowana poprzez podejście open source. Innymi słowy wiele kontraktów umożliwia jawny wgląd w kod źródłowy. Dobrym przykładem są tokeny ERC20, czy ERC721, które opierają się na otwartym kodzie dostarczonym przez Open Zeppelin. Dzięki temu stworzenie podstawowej formy kryptowaluty można sprowadzić do metody kopiuj-wklej.

Zakładając teraz, że popularne kontrakty będą wykorzystywać rozwiązania dostarczane przez Chainlink, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowe projekty chcące bazować na dostępnych rozwiązaniach także zdecyduje się na współpracę z Chainlink w celu implementacji wybranego API.

--

--