Co to jest stablecoin?

Kamil Polak
Chainlink Community
5 min readJun 6, 2022

Stablecoiny to rodzaj kryptowalut, których wartość jest powiązana z innym aktywem, głównie walutą fiducjarną — najczęśniej z dolarem. Można je uznać za odpowiednik walut fiducjarnych w świecie krypto.

W odróżnieniu od większości kryptowalut, które cechuje duża zmienność ceny stablecoinów w teorii mają zapewnić stabilną wartość względem powiązanego aktywa, np. 1 USDN próbuje utrzymać wartość 1 dolara amerykańskiego.

W tym artykule zagłębimy się w temat stablecoinów. Odpowiemy na pytania — czym są, jakie są ich rodzaje, jak działają i jaka jest rola zdecentralizowanych wyroczni w dostarczaniu cen.

Co to jest stablecoin?

W swej istocie stablecoiny to kryptowaluty, które starają się utrzymać „peg” — taką samą wartość rynkową, jak aktywa zewnętrzne, które reprezentują. Istnieje kilka podejść, które stablecoiny może zastosować, aby konsekwentnie dopasować cenę waluty, z którą są powiązane, takie jak zabezpieczenie za pomocą aktywów zewnętrznych lub mechanizmy algorytmiczne, takie jak dynamiczne dostosowywanie podaży do popytu.

Istnieją dwa główne typy stablecoinów: scentralizowane i zdecentralizowane. Scentralizowane stablecoiny są tradycyjnie wspierane przez walutę fiducjarną na zewnętrznym koncie bankowym, które działa, jako rezerwa wspierająca tokeny w łańcuchu. Alternatywnie mogą dążyć do podążania za innym aktywem, takim jak towar, indeks. Te projekty stablecoin zazwyczaj wymagają zaufania do powiernika, chociaż Chainlink Proof of Reserve może zapewnić gwarancję przejrzystości dzięki automatycznym audytom.

Zdecentralizowane stablecoiny są zwykle nadmiernie zabezpieczane przez kryptowaluty i wymagają danych cenowych w celu utrzymania pełnego zabezpieczenia (np. zabezpieczenie użytkownika jest warte więcej niż pewien procent całkowitej wartości jego pożyczki).

Algorytmiczne stablecoiny zazwyczaj nie utrzymują rezerw, ale zamiast tego używają inteligentnych kontraktów do skodyfikowania mechanizmu — podobnego do mechanizmu banku centralnego — w celu utrzymania ich powiązania z docelowym indeksem poprzez dynamiczne korekty podaży i popytu.

Innym rodzajem aktywów cyfrowych podobnych do stablecoinów są Waluty Cyfrowe Banku Centralnego (CBDC). CBDC są podobne do scentralizowanych stablecoinów, ale są emitowane przez banki centralne, a zatem niekoniecznie muszą być zabezpieczone fiducjarnymi. CBDC są uważane za prawny środek płatniczy przez rząd, który je emituje i są wykorzystywane do usprawniania płatności między osobami fizycznymi i instytucjami.

Rodzaje stablecoinów

USDC to scentralizowany stablecoin emitowany przez Circle. Każdy USDC jest zabezpieczony jednym dolarem lub aktywem o równoważnej wartości godziwej, utrzymywanym na rachunkach zewnętrznych w regulowanych instytucjach finansowych. Jego posiadacze mogą zatem teoretycznie dokonać wymiany 1 USDC na 1 USD

Do grupy scentralizowanych stablecoinwó zaliczamy także USDT, BUSD, TUSD, USDP. Niektóre scentralizowane stablecoiny umożliwiają emitentowi zamrożenie tokenów należących do określonego adresu, skutecznie uniemożliwiając korzystanie z zamrożonych tokenów. Ta metoda może być używana przez emitentów stablecoinów do zamrażania dużych ilości stablecoinów uzyskanych za pomocą hacków lub exploitów.

MakerDAO, zdecentralizowany protokół stablecoin, utrzymuje swój peg, umożliwiając użytkownikom zablokowanie zabezpieczenia w inteligentnym kontrakcie. Inteligentna umowa następnie „wybija” stablecoin DAI jako dług nadzabezpieczony.

Chcąc utrzymać relację 1 USD = 1 DAI, inteligentne kontrakty MakerDAO dostosowują stopy procentowe ustalane przez posiadaczy tokenów governance MKR. Stosując mechanizm zachęt do zwiększania lub zmniejszania całkowitej podaży poprzez zmiany stóp procentowych cena DAI zmieni się — wzrośnie, gdy podaż i stopa procentowa są niskie, albo spadnie, gdy podaż i stopa procentowa są wysokie.

Ampleforth (AMPL) to zdecentralizowany, algorytmiczny stablecoin, który wykorzystuje elastyczny mechanizm podaży w celu utrzymania powiązania z aktualnym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumenckich (CPI). W praktyce oznacza to, że cena docelowa AMPL jest ustalona na poziomie siły nabywczej jednego dolara amerykańskiego z 2019 r. reprezentowanej przez CPI. Gdy cena AMPL jest wyższa niż indeks, protokół zwiększa salda portfela, a gdy cena AMPL jest niższa niż indeks, protokół zmniejsza salda portfela. Ta zautomatyzowana zmiana podaży, zwana rebalansowaniem, wpływa na ceny rynkowe, dostosowując podaż tokenów. Całkowita podaż AMPL jest codziennie aktualizowana w celu śledzenia wskaźnika CPI — zarówno średnia cena ważona wolumenem (VWAP) AMPL, jak i indeks CPI są dostarczane do protokołu Ampleforth przez wyrocznie Chainlink.

Do czego służą stablecoiny?

Stablecoiny są integralną częścią ekosystemu blockchain i Web3 i odpowiadają za znaczną część jego wolumenu obrotu i podstawowej działalności gospodarczej.

Stablecoiny oferują pewne wyraźne korzyści w porównaniu z ich tradycyjnymi odpowiednikami, ponieważ blockchainy są podstawowym mechanizmem ułatwiającym transfer wartości zamiast nieprzejrzystych, przestarzałych i ręcznych procesów. Scentralizowane stablecoiny skutecznie pozwalają na globalne przemieszczanie się między portfelami walut z powiązaniem wartości z fiducjarnymi bez pośredników ułatwiających transfer.

Stablecoiny są również powszechnie używane jako aktywo inwestycyjne, które można odłożyć w staking (odpowiednik lokaty) lub jako zabezpieczenie w DeFi umożliwiające zarabianie na dostarczaniu płynności yield farmin.

Ryzyka stablecoinów

Mówiąc o stablecoinach nie wspomnieć o potencjalnych ryzykach.

  • Depegging — polega na oderwaniu się wartości stablecoina od wartości aktywa bazowego. Dla przykładu materializacji ryzyka depegu dla USDC oznaczałaby spadek jego wartości poniżej 1 dolara.
  • Ryzyko regulacyjne — stablecoiny mogą być regulowane na różne sposoby przez lokalne instytucje finansowe w określonych lokalizacjach geograficznych.
  • Zamrożenie środków — niektórzy scentralizowani wydawcy stablecoinów mają możliwość zamrażania tokenów pod określonymi adresami portfela.

Aplikacje Stablecoin przy użyciu Chainlink

Pomimo różnic w architekturze i konstrukcji stablecoinów, wszystkie wymagają dokładnych danych cenowych dla ich podstawowego mechanizmu ustalania stawek. Ponieważ kursy walut podlegają ciągłym wahaniom, dane cenowe w czasie rzeczywistym muszą być przesyłane do stablecoinów, aby mogły utrzymać swój peg.

Chainlink to zdecentralizowana wyrocznia, która zapewnia inteligentnym kontraktom dostęp do bezpiecznego i niezawodnego źródła danych ze świata rzeczywistego. Ponieważ stablecoiny mają wspólnie istotną wartość w aplikacjach DeFi, wymagają takich samych gwarancji bezpieczeństwa, jak łańcuchy bloków, na których działają. W rzeczywistości oznacza to, że wyrocznie dostarczające dane do stablecoinów muszą być zdecentralizowane i mieć wiele warstw zabezpieczeń, aby zapewnić, że stablecoiny pozostaną w stosunku 1:1.

Przykładem tego jest TrueUSD (TUSD), który wykorzystuje Chainlink do dostarczania szczegółowych informacji o poziomach zabezpieczenia w łańcuchu i daje użytkownikom jasne zrozumienie, czy ich aktywa są w pełni zabezpieczone. Dzięki temu użytkownicy aplikacji DeFi mogą weryfikować w czasie rzeczywistym prawdziwe zabezpieczenie wszystkich wybitych tokenów TUSD, a sam protokół może zautomatyzować ochronę środków użytkowników.

Mechanizm o którym mowa nazywa się Chainlink Proof of Reserve (PoR). Kanały referencyjne PoR dostarczają inteligentnym kontraktom dane potrzebne do obliczenia zabezpieczenia dowolnego zasobu w łańcuchu wspieranego przez rezerwy poza łańcuchem.

W przypadku protokołów stablecoinów, które wykorzystują rezerwy off-chain, cykliczne audyty zapewniane przez Chainlink PoR pomagają zwiększyć ich przejrzystość. Stablecoiny, które korzystają z PoR, mogą zapewnić swoim użytkownikom wyższy stopień przejrzystości, ponieważ mogą udowodnić, że ich tokeny są zabezpieczone. PoR może również dostarczać dane dotyczące dowolnego rodzaju aktywów bazowych, innych niż USD, w tym walut fiducjarnych, towarów, czy surowców.

Jednym z przykładów jest projekt Paxos i jego stablecoin PAX Gold (PAXG), któryodzwierciedla wartość złota. Dzięki Chainlink Proof of Reserve Data Feeds aplikacje DeFi mogą szybko zweryfikować, czy tokeny są w pełni zabezpieczone 1: 1 w dolarach amerykańskich i sztabkach złota trzymanych w skarbcu Paxos

--

--