Chiliz
Published in

Chiliz

İSTANBUL BAŞAKŞEHIR TO LAUNCH FAN TOKEN ON SOCIOS.COM

Scroll down for TR, JP, ES, ZH, JP, FR

QUICK TAKE

 • The İstanbul Başakşehir ($IBFK) Fan Token will go on sale on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com before the end of the year.
 • $IBFK Fan Tokens will provide fans with many engagement opportunities, including the chance to directly influence the club by voting in polls on Socios.com. Fan Token holders can also look forward to digital and real-life rewards, VIP experiences, the opportunity to be recognised as a super fan of the club and many club and sponsor related discounts.

İSTANBUL November 11st 2020: İstanbul Başakşehir, in partnership with with Chiliz (Binance: $CHZ, Paribu: $CHZ) have announced that they will launch their $IBFK Fan Token on Socios.com before the end of the year. The agreement covers both the club’s football team and İstanbul Başakşehir Esports.

The club, which is just six years old, won the Turkish Süper Lig for the first time and also made it to the last 16 of the UEFA Europa League last season. On November 04th they won their first ever Champions League fixture beating Manchester United 2–1.

$IBFK holders will be able to influence club decisions, voting in many polls each season on Socios.com and earning rewards linked to the club, including innovative digital experiences and real-life activations, such as meeting players and watching games as a VIP when fans return to the stadiums.

Fan Token holders can also look forward to digital and real-life rewards, VIP experiences and a host of club and sponsor related discounts. A Leaderboard feature, allowing fans to compete to become the number 1 fan in their region/country will be launched in the near future as will a Chat feature.

İstanbul Başakşehir ($IBFK) will become the third Turkish club to join the Socios.com platform, following Galatasaray and Trabzonspor. Socios.com are also primed to open an İstanbul based office with an initial staff of 20 as they work towards their stated aim of delivering 100M Turkish Lira to the country’s sports industry.

Additional Socios.com partners include FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, CA Independiente, Apollon Limassol, BSC Young Boys, Sint-Truidense V.V and esports organisations, NAVI, Team Heretics and OG. Socios.com also has a global fan engagement partnership with UFC, while the Professional Fighters League (PFL) will launch a Fan Token early next year. Many more clubs, including Turkish teams, are set to join the Socios.com platform before the end of the year as well leading IPs from sports and entertainment.

Details on the price of $IBFK Fan Tokens, the total supply and the launch date will be revealed in the near future.

Mustafa Eröğüt, CEO of İstanbul Başakşehir said : “I believe we have a lot in common with Socios.com; a young, successful, energetic and technology driven initiative. As a 6-year old Club, we’re always in search of new partnerships that can help both sides grow. Together with Socios.com, we look forward to offering innovative and fun ways for our new, fast growing global fan base to get to know and engage with us better.”

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Chiliz and Socios.com said: “İstanbul Başakşehir may not have been around for very long, but their burning ambition, together with strategic long-term planning and clear goals have seen the club transform into a real competitor on the domestic and more recently European football scene.

“We too are relatively new to the scene, but we have clear goals and are working strategically towards our mission of establishing Fan Tokens as the next generation of transaction based engagement for sports fans both in Turkey and around the world every day.

“ İstanbul Başakşehir are our third Turkish based club and our 18th partner overall. As our roster of clubs grows, so does the overall network effect of these partnerships. That means the sharing of technological innovations and, ultimately, a stronger all round product with better features for fans leading to increased revenues for all of our partner clubs .”

-ENDS-

For Further Information:

Chiliz / Socios.com

Andrew Clarke — Head of PR

andrew@chiliz.com

For more information please visit www.socios.com / www.chiliz.com

İSTANBUL BAŞAKŞEHİR SOCIOS.COM’DA TARAFTAR TOKEN ÇIKARIYOR

HIZLI BAKIŞ

 • İstanbul Başakşehir ($IBFK) Taraftar Token, yıl sonundan önce blockchain tabanlı taraftar oylama ve ödül platformu Socios.com’da satışa çıkacak.
 • $IBFK Taraftar Token’lar, taraftarlara Socios.com’daki oylamalarda oy vererek kulübü doğrudan etkileme şansı da dahil olmak üzere birçok etkileşim fırsatı sunacak. Taraftar Token sahipleri ayrıca dijitalde ve gerçek zamanlı ödüller, VIP deneyimler, en iyi taraftar olarak tanınma şansı ve kulüp ve sponsorların sağladığı özel indirimlere erişebilecek.

İSTANBUL, 11 Kasım 2020: Kulübümüz, Chiliz (Binance: $CHZ) ile ortaklık kurarak, yılsonundan önce blockchain tabanlı taraftar oylama ve ödül uygulaması Socios.com’da $IBFK Taraftar Token çıkarmaya hazırlanıyor. Anlaşma futbol A takımımız ile birlikte Espor takımımızı da kapsıyor.

Türkiye’nin yeni ve son şampiyonu olan kulübümüz, geçtiğimiz hafta UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Dünya devi Manchester United’ı 2–1 ile geçerek Şampiyonlar Ligi’nde ilk galibiyetini aldı. Geçtiğimiz yıl UEFA Avrupa Ligi’nde de ülkemizi başarı ile temsil eden kulübümüz, aldığı sonuçlarla Dünya’da adını hızla duyurmaya devam ederken, Socios ile yapacağı iş birliği ile pozitif büyümeyi hızlandırmayı planlıyor.

İş birliği kapsamında, $IBFK token sahipleri, her sezon Socios.com’daki birçok oylamada oy kullanabilecek, kulübün düzenleyeceği oylamalarda söz sahibi olabilecekler. Ayrıca taraftarlar stadyumlara döndüğünde yenilikçi dijital ve gerçek zamanlı deneyimler, VIP biletler, sponsor indirimleri gibi bir çok fırsatı içeren ödülleri kazanma şansına sahip olacaklar.

Taraftarların Socios.com’da İstanbul Başakşehir FK ile etkileşimlerine göre ödül puanları toplayacakları, bölgelerinde / ülkelerinde 1 numaralı taraftar olmak için rekabet etmelerine olanak tanıyan bir Liderlik Tablosu ve bir Sohbet özelliği de yakın gelecekte duyurulacak.

İstanbul Başakşehir ($IBFK), Galatasaray ve Trabzonspor’dan sonra Socios.com platformuna katılan üçüncü Türk kulübü olacak. Socios.com, ülkenin spor endüstrisine 100 Milyon Türk Lirası sağlama hedefini gerçekleştirebilmek adına İstanbul merkezli bir ofis açmaya da hazırlanıyor.

Socios.com Taraftar Token ortakları arasında FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente, Apollon Limassol ve e-spor organizasyonları NAVI, Team Heretics ve OG yer alıyor. Professional Fighters League (PFL) geçtiğimiz günlerde Socios.com’da bir Taraftar Token çıkaran ilk profesyonel spor ligi olma planlarını açıklarken, İsviçre kulübü Young Boys ve Belçika ekibi STVV yakın gelecekte Taraftar Token’larını piyasaya sürecek. Türk takımları da dahil, spor ve eğlence dünyasından onlarca şirket, yıl sonundan önce Taraftar Token çıkarma hazırlığı içinde.

$IBFK Taraftar Token’larının fiyatı, toplam arz ve lansman tarihi ile ilgili detaylar yakın gelecekte açıklanacak.

İstanbul Başakşehir CEO’su Mustafa Eröğüt: “Socios.com ile pek çok ortak noktamız olduğuna inanıyorum; genç, başarılı, enerjik ve teknoloji odaklı bir girişim. 6 yaşındaki bir kulüp olarak, her zaman her iki tarafın da büyümesine yardımcı olabilecek yeni ortaklıklar arayışındayız. Socios.com ile birlikte, yeni ve hızla büyüyen küresel taraftar kitlemizin bizi daha iyi tanıması ve etkileşim kurması için yenilikçi ve eğlenceli yollar sunmayı dört gözle bekliyoruz.”

Chiliz ve Socios.com Kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus: “İstanbul Başakşehir genç bir kulüp olabilir, ancak stratejik uzun vadeli planları ve net hedeflerle birlikte müthiş azimleri, kulübün Süper Lig ve daha yakın zamanda Avrupa futbol sahnesinde nasıl başarılı olabileceğini gösterdi.

“Biz de bu alanda nispeten yeniyiz, ancak net hedeflerimiz var ve her gün hem Türkiye hem de dünyadaki spor tutkunları için yeni nesil işlem tabanlı etkileşim sağlayarak Taraftar Token’ları oluşturma misyonumuz için stratejik olarak çalışıyoruz.

“İstanbul Başakşehir FK, Türkiye merkezli üçüncü kulübümüz ve toplamda 18. ortağımız. Ortaklarımızın sayısı büyüdükçe, bu ortaklıkların genel ağ etkisi de artıyor. Bu, teknolojik yeniliklerin paylaşılması ve nihayetinde taraftarlar için daha iyi özelliklere sahip daha güçlü, çok yönlü bir ürünü beraberinde getirir ve bu da tüm ortak kulüplerimiz için gelirlerin artmasını sağlar.”

Daha fazla bilgi için:

Chiliz / Socios.com

Andrew Clarke — Halkla İlişkiler Yöneticisi

andrew@chiliz.com

Daha fazla bilgi için lütfen www.socios.com adresini ziyaret edin.

イスタンブールBBSK — Socios.comで公式ファントークンを発行へ

まとめ

 • イスタンブールBBSK公式ファントークン「$IBFK」が2020年末までに、ファン投票&報酬ブロックチェーンアプリ「Socios.com」で発売決定
 • ファンは、$IBFKファントークンを使って、ファン投票&報酬ブロックチェーンアプリ「Socios.com」でクラブ公式投票イベントに参加したり、デジタルやフィジカルに関わらずVIP体験やクラブ&スポンサー関連のディスカウント等、様々な報酬を得ることができます。

イスタンブール 2020年11月11日:イスタンブールBBSKとChiliz(Binance表記:$CHZ Paribu表記:$CHZ)は、2020年末までにファン投票&報酬ブロックチェーンアプリ「Socios.com」で$IBFKファントークンをローンチすることを発表いたします。

設立からわずか6年にも関わらず、昨シーズンのトルコ・シュペルリグを制覇&UEFAヨーロッパリーグトップ16という輝かしい成績を残しているイスタンブールBBSK。11月4日に行われたチャンピオンズリーグの試合では、マンチェスター・ユナイテッドを相手に2対1で勝利を収めています。

$IBFKファントークンを保有することによって、ファンは投票イベントに参加することができ、結果としてイスタンブールBBSKの意思決定プロセスに携わることができます。また、選手との交流会やVIP試合観戦チケット等をはじめとするクラブ関連特典をゲットするチャンスも与えられます。

アプリを通してクラブチームと関わりを持つことで報酬ポイントが与えられ、ファン同士で地域ナンバー1ファンの座を懸けて競争することができる「リーダーボード」機能も近い将来にローンチを予定しています。チャットとゲーム機能の導入も数ヶ月以内に予定しています。

イスタンブールBBSK($IBFK)は、ガラタサライとトラブゾンスポルに続いてSocios.comにとって3つ目のトルコパートナークラブとなります。Socios.comもイスタンブールにオフィスを設立し、20名のスタッフと共にトルコ国内のスポーツ業界に1億トルコリラを生み出すことを目的に業務に当たっています。

Socios.comは執筆時点でFCバルセロナ、アトレティコ・マドリード、パリ・サンジェルマン、ユベントス、ASローマ、ガラタサライ、CAインデペンディエンテ、アポロン・リマソールFC、BSCヤングボーイズ、シント・トロイデン=VVといったサッカークラブに加えて、eスポーツ界の強豪チーム・ヘレティクス、NAVI、OGとパートナー契約を結んでいます。加えて、世界規模の総合格闘技団体UFCともパートナー契約を結んでおり、先日提携を発表したプロフェッショナル・ファイターズ・リーグ(PFL)のファントークンローンチを年明けに予定しています。Socios.comでは、今年の終わりまでに数十チームのファントークン発行を予定しております。

$IBFKファントークンの総発行枚数やローンチ日を含む詳細は後日改めて発表させていただきます。

イスタンブールBBSK CEO Mustafa Eröğüt氏によるコメント:

「若く、成功していて、活気に溢れていて、テクノロジーを追求しているという意味で、私たちとSocios.comの間には多くの類似点があると言えるでしょう。設立から6年目のクラブとして、私たちは双方にとってメリットのあるパートナーシップを常に模索しています。Socios.comと共に、ファンの皆様に対して革新的でエンタメ性に溢れたサービスを提供していけることを楽しみにしています。」

Chiliz/Socios.com CEO兼創設者 Alexandre Dreyfusによるコメント:

「イスタンブールBBSKは歴史こそまだ短いものの、その燃えるような情熱と緻密に計算された長期戦略によって、近年国内リーグと欧州サッカー界の両方でその存在感を強めてきました。

私たちも設立からまだ日が浅いものの、明確な目標達成に向けて、「ファントークン」がトルコに限らず世界中のスポーツファンによってそれぞれのエンゲージメントを高めるために利用するトランザクションベースの次世代トークンとしての地位を確立させることができるよう業務に当たっています。

イスタンブールBBSKは、Socios.comにとって18番目のパートナークラブで、3つ目のトルコクラブとなります。提携クラブ数が増えていくにつれて、私たちが実現しようとしている技術革新の共有がネットワーク内で加速的に進められ、ファンの皆様により喜んでいただけるような機能の追加実装を通してクラブの収益源もより強固なものになっていくと考えています。」

ENDS

さらに詳しく知りたい方は:

Chiliz/Socios.com

Andrew Clarke — Socios.com 国際PR管理者

andrew@chiliz.com

さらに詳しく知りたい方はこちら: www.socios.com / www.chiliz.com / www.chiliz.net

編集者の方へ

İSTANBUL BAŞAKŞEHIR LANZARÁ FAN TOKENS EN SOCIOS.COM

TOMA RÁPIDA

 • El Fan Token del İstanbul Başakşehir ($IBFK) se pondrá a la venta en la aplicación de votos y recompensas basada en blockchain Socios.com antes de finales de año.
 • Los $IBFK Fan Tokens darán a los fans diferentes oportunidades de participación, que incluyen la oportunidad de influenciar directamente en el club al votar en encuestas en Socios.com. Los fans con Fan Tokens también podrán optar a recompensas digitales y en vivo, así como experiencias VIP, la oportunidad de ser reconocidos como super fans del equipo y diferentes descuentos relacionados con el equipo y sus patrocinadores.

İSTANBUL 11 de Noviembre del 2020: İstanbul Başakşehir, en asociación con Chiliz (Binance: $CHZ, Paribu: $CHZ) ha anunciado que lanzarán su Fan Token $IBFK en Socios.com antes de finales de año. La asociación cubre tanto al equipo de fútbol como al İstanbul Başakşehir Esports.

El equipo, con sólo seis años de antigüedad, ganó la Turkish Süper Lig por primera vez y también llegó a los octavos de final de la UEFA Europa League la temporada pasada. El 4 de Noviembre ganó su primer partido de Champions League venciendo al Manchester United por 2–1.

Los fans con $IBFK podrán influenciar en las decisiones del equipo, votar en diferentes encuestas cada temporada en Socios.com y ganar recompensas relacionadas con el equipo, que incluyen experiencias digitales y en vivo únicas como conocer a los jugadores y ver los partidos como VIP una vez que los fans puedan volver a los estadios.

Los fans con Fan Tokens también podrán optar a recompensas digitales y en vivo, así como experiencias VIP y diferentes descuentos relacionados con el equipo y sus patrocinadores. En un futuro próximo lanzaremos una Tabla de Clasificación que permitirá a los fans competir para convertirse en el fan número 1 en su región/país, al igual que una función de Chat.

İstanbul Başakşehir ($IBFK) se convertirá en el tercer equipo turco en unirse a la plataforma de Socios.com, junto con Galatasaray y Trabzonspor. Socios.com está preparado para abrir una oficina en Estambul con 20 empleados iniciales, mientras trabajan hacia su objetivo declarado de entregar 100 millones de liras turcas a la industria deportiva del país.

Otros partners de Socios.com incluyen al FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, CA Independiente, Apollon Limassol, BSC Young Boys, Sint-Truidense V.V y las organizaciones de esports NAVI, Team Heretics y OG. Socios.com también tiene una asociación global de participación con los fans de UFC, mientras que la Professional Fighters League (PFL) también lanzará un Fan Token a principios del próximo año. Muchos más clubes, incluidos equipos turcos, se unirán a la plataforma Socios.com antes de fin de año, así como IP líderes en deportes y entretenimiento.

Detalles sobre el precio de $IBFK Fan Tokens, la cantidad total de suministro y la fecha de lanzamiento serán revelados próximamente.

Mustafa Eröğüt, CEO del İstanbul Başakşehir dijo: “Creo que tenemos mucho en común con Socios.com, una iniciativa jóven, exitosa, energética e impulsada por la tecnología. Como equipo de 6 años de antigüedad, siempre estamos a la busca de nuevas asociaciones que nos puedan ayudar a crecer por ambas partes. Junto con Socios.com, esperamos poder ofrecer innovación y entretenimiento a nuestra base de fans global de rápido crecimiento para conocernos y participar con nosotros mucho mejor.”

Alexandre Dreyfus, CEO y fundador de Chiliz y Socios.com dijo: “Puede que el İstanbul Başakşehir no lleve mucho tiempo en escena, pero su ardiente ambición, junto con una estrategia de planificación a largo plazo y objetivos claros, han visto al equipo transformarse en un competidor a tener en cuenta a nivel nacional y más recientemente en el fútbol europeo.

“Nosotros también somos relativamente nuevos en la escena, pero tenemos objetivos claros y estamos trabajando estratégicamente para nuestra misión de establecer Fan Tokens como la próxima generación de compromiso basado en transacciones para los fans del deporte tanto en Turquía como en todo el mundo.

“İstanbul Başakşehir es nuestro tercer club turco y nuestro 18º socio en general. A medida que crece nuestra lista de clubes, también lo hace el efecto general de estas asociaciones. Eso significa compartir innovaciones tecnológicas y, en última instancia, un producto integral más sólido con mejores características para los fans, lo cual genera mayores ingresos para todos nuestros clubes asociados “.

-FINAL-

Para más información:

Chiliz / Socios.com

Andrew Clarke — Global PR Manager

andrew@chiliz.com

Para más información por favor, visita la página www.socios.com / www.chiliz.com

伊斯坦布尔巴萨克塞尔足球俱乐部将在Socios.com发行粉丝令牌

摘要

 • 伊斯坦布尔巴萨克塞尔将于年底前在区块链粉丝投票激励平台Socios.com发行官方粉丝令牌($IBFK)
 • $IBFK粉丝令牌将为球迷们提供多重与俱乐部互动的机会,包括通过参与在Socios.com上的票选直接影响俱乐部决策,并从中获得俱乐部相关的独家奖励,包括创新的数字体验、现场互动、VIP体验等,以及被认证为超级粉丝并享受俱乐部赞助商提供的相关优惠。

2020年11月11日,伊斯坦布尔:

伊斯坦布尔巴萨克塞尔足球俱乐部与Chiliz (币安:$CHZ, Paribu: $CHZ)达成合作协议,将于年底前在 Socios.com平台发行其官方粉丝令牌$IBFK。

这只年轻的俱乐部仅成立6年之久,但已于2019–20年赛季首次获得土耳其冠军。11月4日,他们以2比1击败曼联,赢得了历史上第一场欧冠比赛。

$IBFK粉丝令牌持有人将能够影响俱乐部决策,参与各个赛季在Socios.com平台的票选,并从中获得俱乐部相关的独家奖励,包括创新的数字体验或现场互动等,例如当体育场再度为球迷开放时,他们将有机会赢得现场VIP体验,与喜爱的球员面对面。

此外,用户还能享受赞助商相关商品的优惠折扣,应用很快还将推出排行榜功能,将根据球迷在应用内与俱乐部的互动情况进行积分排名,让球迷有机会争当所在地区/国家的头号球迷。Socios.com还即将推出应用内聊天功能。

伊斯坦布尔巴萨克塞尔($IBFK)将是第三支入驻Socios.com平台的土耳其俱乐部,此前已有加拉塔萨雷和特拉布宗体育入驻。Socios.com即将在伊斯坦布尔开设办公室,并计划招聘20名员工,并为当地的体育产业带来1亿土耳其里拉的营收。

Socios.com粉丝令牌合作伙伴包括巴塞罗那、马德里竞技、巴黎圣日耳曼、尤文图斯、罗马、加拉塔萨雷、特拉布宗体育、阿根廷独立竞技、利马索尔太阳神、伯尔尼年轻人俱乐部、圣图尔登俱乐部以及电竞战队NAVI、Team Heretics和OG。 职业格斗联盟PFL也加入了Socios.com平台,此外,伯尔尼年轻人俱乐部以及比利时俱乐部圣图尔登也即将推出粉丝令牌,未来还将有更多体育和娱乐界的顶尖IP将加入Socios.com平台。

关于$IBFK粉丝令牌的更多细节,包括总供应量和发行日期将在近期公布。

伊斯坦布尔巴萨克塞尔俱乐部首席执行官Mustafa Eröğüt表示:”我们与Socios.com有很多共同之处,Socios.com是一个年轻、成功、充满活力,且倡导技术驱动的组织。而我们作为一个成立6年的俱乐部,也一直在寻找新的合作伙伴关系,以帮助双方成长。我们期待与Socios.com一起,为我们快速增长的全球球迷群体提供创新和有趣的方式,让他们更好地了解俱乐部并参与进来。”

Chiliz和Socios.com CEO兼创始人Alexandre Dreyfus表示:”虽然伊斯坦布尔巴萨克塞尔成立时间不长,但他们雄心勃勃,加上战略性的长期规划和明确的目标,我们已经见证了他们转变为国内和欧洲足球舞台上的有力竞争者。“

“我们所处的领域也比较新,但我们有明确的目标,也正在通过战略性的努力以实现我们的使命,将粉丝令牌打造为下一代粉丝参与的媒介,为土耳其和世界各地的体育迷服务。”

“ 伊斯坦布尔巴萨克塞尔是我们在土耳其的签约的第三家俱乐部,也是我们的第18个合作伙伴。随着俱乐部名册的增加,我们的合作伙伴网络效应也在增强。我们将共享技术创新,最终打造出一款强大、全面的粉丝经济产品,更好地服务粉丝和俱乐部,并增加创收。”

-结束-

了解更多:

Socios.com

Andrew Clarke — 公关总监

andrew@chiliz.com

了解更多信息: www.socios.com

이스탄불 바샥셰히르, SOCIOS.COM에서 팬 토큰 출시

요약

 • 이스탄불 바샥셰히르(İstanbul Başakşehir)의 $IBFK 팬 토큰은 연말 이전에 블록체인 기반 팬 투표 및 리워드 앱인 소시오스닷컴(Socios.com)에서 판매 될 예정입니다.
 • $IBFK 팬 토큰은 소시오스닷컴에서 투표를 통해 클럽에 직접 영향을 미칠 수 있는 기회를 포함하여 팬들에게 많은 참여 기회를 제공합니다. 팬 토큰 보유자는 또한 디지털 및 실제 보상, VIP 경험, 클럽의 슈퍼팬으로서 인정받을 수 있는 기회, 많은 클럽 및 스폰서 관련 할인을 기대할 수 있습니다.

2020년 11월 11일, 이스탄불: 이스탄불 바샥셰히르(İstanbul Başakşehir)는 칠리즈(업비트: $CHZ, 파리부: $CHZ)와 협력하여 연말 이전에 Socios.com에서 $IBFK 팬 토큰을 출시 할 것이라고 발표했습니다.

겨우 6년이 된 이 클럽은 처음으로 터키 수페르리그(Süper Lig)에서 우승했으며 지난 시즌 UEFA 유로파 리그 16강에 진출했습니다. 11월 4일에 그들은 맨체스터 유나이티드를 2–1로 꺾고 첫 챔피언스 리그 경기에서 우승했습니다.

$IBFK 보유자는 클럽 결정에 영향을 미칠 수 있으며, Socios.com에서 매 시즌 많은 투표에 참여하고, 팬들이 경기장으로 돌아올 수 있을 때 플레이어를 만나고 VIP로 경기를 보는 것과 같은 혁신적인 디지털 경험과 실제 활동을 포함하여 클럽과 관련된 보상을 받을 수 있습니다.

팬 토큰 보유자는 또한 디지털 및 실제 보상, VIP 경험 및 호스트 클럽 및 스폰서 관련 할인을 기대할 수 있습니다. 팬이 자신의 지역 / 국가에서 1위 팬이되기 위해 경쟁 할 수있는 리더보드 기능은 채팅 기능과 마찬가지로 가까운 시일 내에 출시 될 예정입니다.

이스탄불 바샥셰히르($IBFK)는 갈라타사라이 및 트라브존스포르에 이어 Socios.com 플랫폼에 가입 한 세 번째 터키 클럽이됩니다. 또한 Socios.com은 터키의 스포츠 산업에 1억 터키 리라(한화 136억 가량)를 제공한다는 목표를 달성하기 위해 20명의 초기 직원을 둔 이스탄불 지사를 열 준비가되었습니다.

추가 Socios.com 파트너로는 FC 바르셀로나, 아틀레티코 마드리드, 파리 생제르맹, 유벤투스, AS 로마, CA 인디펜디엔테, 아폴론 리마솔, BSC 영 보이즈, STVV(신트트라위던) 및 E스포츠 팀들인 나투스 빈체레(NAVI), 팀 헤레틱스(Team Heretics) 및 OG가 있습니다. 또한 Socios.com은 UFC와 글로벌 팬 참여 파트너십을 맺고 있으며 PFL(프로페셔널 파이너즈 리그)은 내년 초 팬 토큰을 출시할 예정입니다. 터키 팀을 포함하여 더 많은 클럽이 연말 이전에 Socios.com 플랫폼에 가입 할 예정이며 스포츠 및 엔터테인먼트 분야의 주요 IP가 될 것입니다.

$IBFK 팬 토큰의 가격, 총 공급량 및 출시 날짜에 대한 세부 정보는 가까운 장래에 공개될 것입니다.

이스탄불 바샥셰히르의 CEO인 무스타파 에로구트(Mustafa Eröğüt)는 다음과 같이 말했습니다.

“저는 Socios.com과 많은 공통점이 있다고 생각합니다. 젊고, 성공적이며, 에너지가 넘치고 기술 중심의 이니셔티브입니다. 6년된 클럽으로서 우리는 항상 양측의 성장을 도울 수있는 새로운 파트너십을 찾고 있습니다. Socios.com과 함께, 우리는 빠르게 성장하는 새롭고 빠르게 성장하는 글로벌 팬 층이 우리를 더 잘 알고 참여할 수있는 혁신적이고 재미있는 방법을 제공하기를 기대합니다. “

칠리즈와 소시오스닷컴의 창업자이자 CEO인 알렉산드레 드레이푸스(Alexandre Dreyfus)는 다음과 같이 덧붙였습니다.

“이스탄불 바샥셰히르는 오랫동안 존재하지 않았을지 모르지만 그들의 불타는 야망과 전략적 장기 계획 및 명확한 목표로 인해 클럽은 국내 및 최근 유럽 축구 현장에서 진정한 경쟁자로 변모했습니다.”

“우리도 비교적 새로운 현장이지만 터키와 전 세계의 스포츠 팬들을 위해 팬 토큰을 통한 차세대 거래 기반 참여를 만들어나가는 우리의 사명을 위해 분명한 목표를 가지고 있으며 전략적으로 노력하고 있습니다.”

“이스탄불 바샥셰히르는 터키에 기반을 둔 세 번째 클럽이자 전체적으로 18번째 파트너입니다. 클럽 명단이 늘어남에 따라 이러한 파트너십의 전반적인 네트워크 효과도 증가합니다. 즉, 기술 혁신을 공유하고 궁극적으로 팬을위한 더 나은 기능을 갖춘 강력한 올 라운드 제품을 통해 모든 파트너 클럽의 수익을 증가시킬 수 있습니다. “

- 끝 -

더 많은 정보는 아래 담당자에게 문의 부탁드립니다.

칠리즈 / 소시오스닷컴

Andrew Clarke — 글로벌 PR 매니저

andrew@chiliz.com

더 많은 정보는 다음 웹사이트를 방문해주세요. www.socios.com / www.chiliz.com

İSTANBUL BAŞAKŞEHIR LANCE SON FAN TOKEN SUR SOCIOS.COM

EN BREF

 • Le Fan Token d’Istanbul Başakşehir ($IBFK) sera mis en vente sur l’application de vote des fans et de récompenses basée sur la blockchain Socios.com avant la fin de l’année.
 • Les Fan Tokens $IBFK offriront aux fans de nombreuses opportunités d’engagement, y compris la possibilité d’influencer directement le club en votant dans les sondages sur Socios.com. Les détenteurs de Fan Tokens peuvent également s’attendre à des récompenses numériques et réelles, à des expériences VIP, à la possibilité d’être reconnu comme un super fan du club et à de nombreuses réductions liées au club et aux sponsors.

İSTANBUL 11 novembre 2020: İstanbul Başakşehir, en partenariat avec Chiliz (Binance: $CHZ, Paribu: $CHZ), a annoncé le lancement de son Fan Token $IBFK sur Socios.com avant la fin de l’année. L’accord couvre à la fois l’équipe de football ainsi que celle d’esports du club d’İstanbul Başakşehir.

Le club, qui n’a que six ans, a remporté la Süper Lig turque pour la première fois et s’est également qualifié parmi les 16 derniers de l’UEFA Europa League la saison dernière. Le 04 novembre, ils ont remporté leur tout premier match de Ligue des Champions en battant Manchester United 2–1.

Les détenteurs de $IBFK pourront influencer les décisions du club, voter dans de nombreux sondages chaque saison sur Socios.com et gagner des récompenses liées au club, y compris des expériences numériques innovantes et des activations réelles, telles que rencontrer des joueurs et regarder des matchs en tant que VIP lorsque les fans reviendront dans les stades.

Les détenteurs de Fan Tokens peuvent également s’attendre à des récompenses numériques et réelles, à des expériences VIP et à une multitude de réductions liées aux clubs et aux sponsors. Une fonction de classement, permettant aux fans de concourir pour devenir le fan numéro 1 dans leur région / pays sera lancée dans un proche avenir, tout comme une fonctionnalité de chat.

İstanbul Başakşehir ($IBFK) deviendra le troisième club turc à rejoindre la plateforme Socios.com, après Galatasaray et Trabzonspor. Socios.com est également prêt à ouvrir un bureau basé à Istanbul avec un personnel initial de 20 personnes alors qu’ils travaillent à leur objectif déclaré de livrer 100 millions de livres turques à l’industrie du sport du pays.

Les autres partenaires de Socios.com incluent le FC Barcelone, l’Atlético de Madrid, le Paris Saint-Germain, la Juventus, l’AS Roma, la CA Independiente, Apollon Limassol, le BSC Young Boys, Sint-Truidense V.V et les organisations d’esports NAVI, Team Heretics et OG. Socios.com a également un partenariat mondial d’engagement des fans avec l’UFC, tandis que la Professional Fighters League (PFL) lancera un Fan Token au début de l’année prochaine. De nombreux autres clubs, y compris des équipes turques, devraient rejoindre la plate-forme Socios.com avant la fin de l’année, ainsi que des IP leaders du sport et du divertissement.

Les détails sur le prix des Fan Tokens $IBFK, l’offre totale et la date de lancement seront révélés dans un proche avenir.

Mustafa Eröğüt, PDG d’Istanbul Başakşehir a déclaré: «Je pense que nous avons beaucoup en commun avec Socios.com; une initiative jeune, réussie, énergique et axée sur la technologie. En tant que club âgé de 6 ans, nous sommes toujours à la recherche de nouveaux partenariats qui peuvent aider les deux parties à se développer. En collaboration avec Socios.com, nous sommes impatients de proposer des moyens innovants et amusants à notre nouvelle base de fans mondiale à croissance rapide, de mieux nous connaître et de mieux s’engager avec nous.

Alexandre Dreyfus, PDG et fondateur de Chiliz et Socios.com a déclaré: «Istanbul Başakşehir n’existe peut-être pas depuis très longtemps, mais leur ambition brûlante, associée à une planification stratégique à long terme et des objectifs clairs, a permis au club de se transformer en un véritable concurrent sur la scène footballistique nationale et plus récemment européenne.

«Nous aussi, nous sommes relativement nouveaux sur la scène, mais nous avons des objectifs clairs et travaillons stratégiquement pour notre mission consistant à établir les Fan Tokens comme la prochaine génération d’engagement transactionnel pour les fans de sport en Turquie et dans le monde chaque jour.

«Istanbul Başakşehir est notre troisième club basé en Turquie et notre 18e partenaire au total. À mesure que notre liste de clubs grandit, l’effet de réseau global de ces partenariats augmente également. Cela signifie le partage des innovations technologiques et, en fin de compte, un produit complet plus solide avec de meilleures fonctionnalités pour les fans, ce qui entraînera une augmentation des revenus pour tous nos clubs partenaires.”

-FIN-

Pour plus d’informations:

Chiliz / Socios.com

Andrew Clarke — Responsable des relations publiques

andrew@chiliz.com

Pour plus d’informations, veuillez visiter www.socios.com / www.chiliz.com

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Chiliz

Chiliz

A digital currency for sports entertainment platforms www.chiliz.com