186:184

NBA przeżywa właśnie boom na ofensywną koszykówkę. Z tej okazji przypomnijmy najbardziej ofensywny mecz w historii tej ligi.

Dwaj wyjątkowo charakterystyczni bohaterowie opisywanych wydarzeń: Kelly Tripucka (Pistons, z lewej) i Dan Issel (Nuggets)

Dokładnie 33 lat temu, 13 grudnia 1983 roku w Denver, rozegrano rekordowy pod względem ilości zdobytych punktów mecz NBA. Detroit Pistons pokonali w nim Denver Nuggets 186:184. Rocznica to dobry powód, by przyjrzeć się kilku ciekawym liczbom z tego wiekopomnego spotkania.

370 — łączna liczba punktów zdobytych przez obydwie drużyny.

3 — liczba dogrywek w tym spotkaniu.

290 — tyle punktów zespoły rzucił w regulaminowym czasie gry (do ówczesnego rekordu brakowało 26 punktów).

85 — gdyby Detroit Pistons wykonywali w tym meczu swoje osobiste z taką procentową skutecznością (zamiast z niespełna 62-procentową), to rzuciliby 200 punktów.

51 — tyle punktów rzucił najlepszy strzelec spotkania, Kiki Vandeweghe.

4 — tylu zawodników przekroczyło barierę 40 punktów — dla Nuggets byli to Vandeweghe (51) i Alex English (47), a dla Pistons — Isiah Thomas (47) i John Long (41).

4 — tylu też zawodników występujących w tym spotkaniu nie rzuciło ani jednego punktu. W Detroit na strzelaninę nie załapali się Kent Benson (niespełniony były numer 1 Draftu, któremu w drugiej minucie profesjonalnej kariery Kareem Abdul-Jabbar złamał szczękę) i David Thirdkill (trzy lata po tym meczu został mistrzem NBA z Boston Celtics, jedno z najlepszych nazwisk w historii NBA), a w Denver — Howard Carter (ksywa Hi-C, z ligi wyleciał równo rok później, pojechał do Francji i przyjął tamtejsze obywatelstwo) i Kenny Dennard (jako rookie w NBA dowiedział się, że ma raka jądra — walkę z chorobą wygrał i dobrym zdrowiem cieszy się po dziś dzień, w NBA spędził trzy sezony).

Protokół meczowy Detroit Pistons

56,6 — skuteczność z gry obydwu drużyn.

251 — liczba oddanych rzutów w meczu.

142 — liczba celnych rzutów w meczu.

32 — tyle razy na tablicy wyników widniał w tym meczu remis.

19 — ilość zmian prowadzenia.

7 — liczba rekordów NBA ustanowionych w tym spotkaniu — oprócz najwyższej liczby punktów (łącznej, rzuconych przez jedną drużynę i przez przegraną drużynę), była to także najwyższa liczba asyst i rzutów z gry w wykonaniu dwóch zespołów, najwyższa liczba rzutów z gry w wykonaniu jednej drużyny (74 — Detroit) oraz największa liczba graczy z powyżej 40 punktami w jednym meczu.

191 — tyle minut trwał mecz od pierwszego do ostatniego gwizdka.

9655 — liczba kibiców zgromadzonych w McNichols Arena.

10 — wynik Kelly’ego Tripucki na nieoficjalnej, dziesięciostopniowej skali obciachowości stylówy…

1 — po tyle celnych rzutów za trzy punkty miała w tym meczu każda z drużyn…