5 pomysłów na podsumowanie roku w firmie

Marta Kozieł
Clearia

--

Koniec roku jest bardzo dobrą okazją do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia, co przez ostatnie 12 miesięcy wydarzyło się w Twojej firmie.

Rok to nie tylko mnóstwo czasu, ale także mnóstwo pracy, nerwów, radości, sukcesów i pewnie też porażek. Uczymy się na doświadczeniach, dlatego nie ma lepszego sposobu na zbudowanie planów na kolejne miesiące, niż na bazie analizy wydarzeń kończącego się roku.

Przedstawiam 5 różnych pomysłów na zorganizowanie spotkania podsumowującego rok w firmie.

Retrospekcja 2019

Jest to szablon wydarzenia zaczerpnięty z metodologii SCRUM. Spotkanie składa się zazwyczaj z 3 części:

  1. Na wstępie zespół zastanawia się nad dobrymi i słabymi stronami omawianych procesów lub obszarów, a następnie je spisuje (w tej części mamy szeroki wachlarz możliwości w zakresie formy zbierania opinii od zespołu).
  2. Następnie uczestnicy wspólnie nadają priorytet wymienionym kwestiom (np poprzez głosowanie).
  3. Na koniec ustalany jest plan na wprowadzenie usprawnień dotyczących najważniejszych kwestii.

Spotkanie prowadzone jest przez osobę, która zapewnia uczestnikom poczucie bezstronności i wolności wypowiedzi. Moderuje również przebieg dyskusji, aby była skupiona na zdefiniowaniu problemów, jego przyczyn i propozycji zmian, bez szukania tzw winnych.

Efektem spotkania jest wspólnie wypracowany plan na wdrożenie usprawnień w nowym roku.

Analiza nastrojów

Analiza nastrojów jest podobna do wspomnianej wcześniej retrospekcji, aczkolwiek zapewnia ona większą anonimowość uczestnikom. Zazwyczaj jest to proces 2-etapowy.

W pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie nastrojów wśród pracowników, które zostaje przygotowywane indywidualnie dla grupy, zgodnie z potrzebami firmy. W badaniu bierze udział cała firma lub wybrane zespoły. Wyniki zostają poddane analizie a rezultat przedstawiony jest w raporcie z badania

Etap drugi to spotkanie, podczas którego przedstawiane są wyniki przeprowadzonego badania. W trakcie prezentacji moderowana jest dyskusja na temat wyników oraz propozycji zmian, czy też usprawnień.

Panel dyskusyjny z sesją Q&A

Panel pozwala na omówienie różnych tematów z wielu perspektyw jednocześnie.

Do dyskusji wybierani są przedstawiciele firmy, według różnych kryteriów, np zainteresowań, stanowisk, działów czy specjalizacji. Reprezentanci wyrażają swoje opinie na wcześniej ustalone tematy. Każdego obowiązuje limit czasowy, dzięki temu dyskusja jest dynamiczna i wymusza na uczestnikach skupienie na sednie ich poglądów. W dyskusji może brać także udział publiczność (pozostała część firmy) poprzez zadawanie pytań reprezentantom.

Dyskusja kończy się głosowaniem publiczności, które wyłoni najlepszego mówcę.

Panel dyskusyjny pozwala otworzyć się uczestnikom spotkania na różne perspektywy postrzegania tych samych problemów. Daje wszystkim poczucie ważności głosu w firmie a władzom pozwala lepiej poznać nastroje w zespole.

Dzięki sesji Q&A pracownicy mają niepowtarzalną okazję zadać pytania każdej z osób odpowiedzialnych za prowadzenie firmy.

Sukcesy 2019 i plany 2020

Wspólne omówienie sukcesów i planów koncentruje uwagę bardziej na ludziach niż na funkcjonowaniu firmy.

Jest to spotkanie podczas którego skupiamy się na indywidualnych osiągnięciach wszystkich uczestników oraz na kierunkach, które chcą obrać w nadchodzącym roku.

Przykładowy scenariusz takiego spotkania to zaproponowanie uczestnikom rozpisania na oddzielnych kartkach swoich sukcesów i planów. Prowadzący następnie je zbiera, aby wspólnie odczytać. Zespół próbuje dopasować kartki do autorów.

Taki przebieg spotkania buduje środowisko, w którym zespół ma szansę otworzyć się i spojrzeć na siebie z nowej perspektywy. Poznać swoje marzenia, plany, zainteresowania oraz źrodła sukcesów osobistych i nie tylko.

Uroczyste podsumowanie roku

Klasyka zawsze się broni.

Zaproszenie całej firmy na podsumowanie roku, w formie prezentacji, uwieńczone wspólną kolacją lub imprezą, jest zawsze dobrym pomysłem.

Pamiętajmy jednak, że takie spotkanie wymaga dobrego planu. Ma być przecież zakończeniem całego roku pracy, dlatego trzeba zadbać, aby na pierwszym planie był nastrój i treści, które chcemy przekazać zespołowi, a nie tylko duża ilość…jedzenia. :)

Podsumowanie

Każdy z wymienionych sposobów może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb Waszego zespołu. Spotkania bardziej spersonalizowane osiągną lepsze rezultaty

Na sukces takiego spotkania składa się przede wszystkim dobry plan, scenariusz i moderator, który pomoże uczestnikom się otworzyć aby aktywnie uczestniczyć w podsumowaniu roku.

Wiemy, że każdy dzień pracy w końcówce roku jest na wagę złota, dlatego przychodzimy z rozwiązaniem i specjalną ofertą na wybrane scenariusze spotkania.

Zapraszamy do kontaktu!

Marta Kozieł

www.clearia.io

#hr #zarządzanie #management #employerbranding

--

--