Dlaczego retrospekcja jest skuteczna?

Marta Kozieł
Clearia

--

Retrospekcja to forma wydarzenia zaczerpnięta z metodologii SCRUM. Podczas spotkania zespół zastanawia się nad dobrymi i słabymi stronami omawianych procesów. Następnie nadaje priorytety wymienionym kwestiom, by ostatecznie ustalić plan usprawnień na kolejne miesiące.

Doskonale sprawdza się jako warsztat, w którym chcemy podsumować rok pracy i wspólnie z zespołem zaplanować działania, które będą nie tylko skuteczne ale satysfakcjonujące dla całej firmy.

Jednak zorganizowanie i przeprowadzenie takiego spotkania zakończy się sukcesem tylko pod warunkiem zachowania pewnych wytycznych, a raczej wartości, na których zbudowana jest cała metodologia SCRUM. To ich zrozumienie i zastosowanie pozwoli z powodzeniem wykorzystać retrospekcję do przeprowadzenia warsztatu podsumowującego rok w firmie.

Zaangażowanie

Uczestnicy zobowiązują się, wzajemnie przed sobą (zarówno zespół jak i władze firmy), że dołożą starań by zrozumieć wzajemne potrzeby i będą dążyć do ciągłej poprawy, zmieniania sposobu pracy zespołu i całej firmy. Tylko wspólne zaangażowania daje możliwość sukcesu.

Odwaga

Wszyscy muszą mieć odwagę, czyli zdolność do podejmowania ryzyka oraz akceptacji zmian. Usprawnienia wymagają nowego, odważnego podejścia, które pozwoli na zmianę oraz rezygnację ze starych metod postępowania, a także szukanie nowych, lepszych podejść. Odwaga to tutaj także podjęcie ryzyka — próby usprawnienia, celem zweryfikowania jego skuteczności.

Skupienie

Efektywna dyskusja i planowanie wymaga skupienia tu i teraz na konkretnym problemie. Uczestnicy nie mogą być rozpraszani innymi czynnikami.

Otwartość

Wzajemne zrozumienie wymaga otwartości, czyli zwiększenia widoczności swoich celów, planów, opinii i potrzeb. Wartość jaką jest otwartość jest warunkiem tego, aby usprawnienia w organizacji odbywały się systematycznie. Każdy zespół powinien też otwarcie potrafić określić jakie są jego problemy, wiedzieć jak się próbuje z tym problemem mierzyć i czy widzi usprawnienia dotychczasowych starań.

Szacunek

Wszyscy uczestnicy muszą zachować szacunek — nie tylko dla siebie wzajemnie, ale także dla słabości i różnicy zdań.

Konstruktywna dyskusja o problemach i sposobach ich rozwiązania wymaga wyzbycia się osądów i szukania winnych, ponieważ takie podejście generuje postawy ukrywania prawdy w obawie przed atakiem.

— —

Wymienione wartości są kluczem do budowania atmosfery w firmie, która sprzyja pracy zespołowej, nastawionej na rezultaty i wprowadzanie usprawnień na poziomie zespołu i całej firmy.

Utrzymanie spotkania, zgodnego z tymi wartościami wymaga dobrego przygotowania i zagwarantowania uczestnikom obiektywizmu i bezstronnego podejścia. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaufanie osobie z zewnątrz, która sprawnie przeprowadzi zespół, przez najważniejsze punkty spotkania.

Pozdrawiam,

Marta Kozieł

www.clearia.io

--

--