Ölçeklenebilirlik(Scalability) İhtiyacı

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bu ölçeklenebilirlik nedir ?

Ölçeklenebilirlik bir sistemin zaman içinde istek sayısı, veri sayısının artması durumunda sistemin bu durum için büyütülebilmesi veya istek sayısı, veri sayısının azalması durumunda sistemin küçüktülebilmesidir.

Manual Scaling
Uygulamanızı kullanan kişilerin giderek büyümesi ve sizin bu durumda sisteminizi giderek daha çok kişiyi destekler şekilde yazmanız ve tasarlamanız.

  • Startup olarak başladınız. Sistemi geliştiriyorsunuz Kullanıcı sayınız 1 sadece siz. (Local’inizde bile geliştirebilirsiniz)
  • Bir ekip kurdunuz, grafiker, pazarlamacı vb… Kullanıcı sayınız 5. (Bu sistem internetten erişebilir olmalı)
  • Biraz çevrenize duyurdunuz. Kullanıcı sayınız 10 çıktı..
  • Sonra dışarıya sundunuz ve startup’ınızı beta sunumunu yaptınız. Kullanıcı sayınız 4000–5000 çıktı.
  • Startup’ınızı melek yatırımcılara sundunuz. Reklam ve Network sayesinde kullanıcı sayınız 10000–50000 çıktı.
  • Startup’ınız para kazanmaya başladı. Daha fazla reklam ve yatırımcı aldınız kullanıcı sayınız 10o.ooo- 500.000 çıktı..

Bu durumda basitten başlayarak sisteminizi genişletebilmeniz ve genişlemeye uygun yazmanız gerekir. Sisteminizi bu şekilde yazmıyorsanız yada güncelleyemiyorsanız mevcut müşterilerinize hizmet veremeyeceğiniz için bu yatırımları almanız zorlaşır.

Auto Scaling 
Otomatik olarak Yük ve İhtiyaca Göre Ölçeklenebilir Olmak

ÖSYM sınavı sonrasında sınavlar açıklandığında öğrencilerin sonuçlarını öğrenmek için sisteme girdiğinde Genel’de sistem çöker ve cevap veremez veya Üniversite öğrencilerinin ders seçme zamanlarında sistem çöker ve ögrenciler gece boyunca o sistem başında beklerler.

Problem sistemin bir anda bu kadar çok öğrenciyi kaldıramamasıdır. Halbuki yılın diğer zamanlarında bu tip ihtiyaçlara gerek duyulmamaktadır. Bu kadar büyük durumlar için sistemlerin tasarlanması yılda gerçekleşecek 1 haftalık bir durum için tüm sistemin boşta yatması anlamına gelir.

Amazon veya Alışveriş sitesinin yılbaşında, sevgililer gününde çok ziyaretçi alma durumlarına göre otomatik olarak büyümesi daha sonrasında kullanımının az olduğu dönemlerde otomatik olarak küçülmesidir.

Not:

Bu tarz ölçeklendirilebilir sistemleri tasarlamak için illa Bulut Sistemlerine ihtiyaç yoktur. Sadece maddi açıdan bu kadar kaynağı zamanı gelince boşu boşuna durmaması için bu kaynakların performanslı kullanımı için Bulut sistemleri kullanılır. Yoksa siz yeterli paranız varsa sunucularınızı, depolama araçlarınızı ve network cihazlarınızı alarak bu sistemleri On-Premise kurabilirsiniz.