Photo by Per Lööv on Unsplash

KİŞİSEL GELİŞİM

(MindMaps)- Zihin Haritaları Kullanımı

Zihin Haritası: Bir konu veya problem daha iyi anlamak, sonradan hatırlamak için aynı insan zihnindekine benzer şekilde not tutmak. Not tutarken anahtar kelimeler, şekiller ve bunların birbirlerine olan bağlantılarından faydalanan yöntemdir. Bu yazının daha anlaşılır olması için AWS için hazırladığım bazı Zihin Haritalarından bahsedeceğim.

A Cloud Guru Developer Associate eğitimine çalışırken çok fazla konu var, bu konular üzerinde ilerlerken geçmiş konuları unutuyor insan. Bunun için en iyi yöntemlerden biriside MindMap yöntemi ile notlar tutmak. Bu notlar alt alta değilde sizin zihninizdeki şekliyle ilişkilendirerek tutmanızıda

Bir çok uygulama var. Bunlardan bir tanesi SimpleMind Lite — MindMapping. Ben bunu aracı kullanarak notlar tutmaya başladım.

Bütün eğitimde yer alan konulardan bazıları için bu zihin haritalarını nasıl çıktıları olduğunu buraya ekliyeyim. İlerleyen yazımda bu çıktıları oluşturabilmek için nasıl yöntem izlediğimi anlatacağım.

1. Monitoring (AWS CloudWatch)

Kullandığınız AWS kaynaklarını ve servislerini görüntülemenizi(monitor) sağlar. Kaynakların izleri ve logları takip ederek burada oluşan hataları, darboğazları veya istenmeyen güvenlik problemlerini takip edebilmenizi sağlar. Bunlar üzerinden dashboard veya alarmlar oluşturmanızı sağlar.

AWS CloudWatch

2. IAM , Cognito

IAM: AWS üzerindeki kullanıcılarınızı, gruplarınızı ve rollerinizi ve AWS kaynaklarına erişim yetkilerini kurallarını yönetmenizi sağlar.

Cognito: Web ve mobil uygulamalarınıza hızlı ve kolayca kullanıcı kaydı, oturum açma ve erişim denetimi eklemenize olanak sağlar. Facebook, Google, Amazon gibi sosyal kimlik sağlayıcıları ile SAML 2.0 üzerinden kimlik doğrulama entegrasyonu yapmanızı sağlar.

IAM, Cognito

3. KMS

Key Management Service (KMS), AWS servislerine ve uygulamalarınızda şifreleme anahtarları oluşturup yönetmenizi ve bunların kullanımını denetlemenizi sağlar.

KMS

4. CloudFormation

AWS üzerinde manuel yaptığınız tanımladığınız bir çok sistemi, konfigürasyonu JSON template ile Infrastructure as Code olarak yapmanızı sağlar.

CloudFormation

5. Elastic Beanstalk

EC2 instance PaaS hizmeti vererek üzerinde hazır Tomcat, Node, Ruby vb… Web sunucusu veya Worker hizmeti sağlar. EC2'ya göre işletim sisteminin üzerine birazcık daha uygulama eklenmiş hali.

Elastic Beanstalk

Referanslar

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--