Veritabanı ve Dağıtık Çalışma Teoremleri

ACID Nedir?

ACID tanımlayan özellikler Atomicity, Consistency, Isolation, Durability nedir ?

Published in
2 min readJun 7, 2016

--

İlişkisel veritabanlarındaki Transaction için tanımlanmış özellik setidir.

Transaction için olarak verilen örnek bir banka hesabından başka bir banka hesabına paranın transfer edilmesi olarak anlatılabilir. Burada 2 hesap gönderici ve alıcının hesabı üzerinde mantıksal bir operasyon gerçekleştiriliyor. Bu işleme Transaction deniyor.

Bu transaction başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için ACID ilkelerine uyması gerekmektedir.

Atomicity: Transaction işlemini bir bütün olarak görür. İşlem sırasında birden fazla veritabanı/tablodaki verinin güncellenmesi gerçekleşiyor ise tüm bunların hepsi birden başarılı olacaktır veya başarısız olacaktır

  • Veritabanları erişilemez olabilir.
  • Network problemi olabilir.
  • Herhangi bir hata oluşabilir.

Bu durumda işlem geçersiz sayılacaktır.

Consistency(Tutarlılık) : Transaction işlemi sonucunda veritabanındaki verinin geçerli durumunun, bir sonraki geçerli duruma geçmesidir. Özetle Transaction tam anlamı ile gerçekleşinceye kadar (constraints, cascades, triggers) işlemden etkilenen verilerin değerlerinin bir önceki geçerli değeri vermesidir.

Isolation: Aynı anda aynı veri üzerinde birden fazla Transaction değiştirme gereksinimi olabilir. Transaction’ların birbirlerinin işlemlerinden etkilenmemesi için işlemler Seri olarak yapılması gerekir. Transaction sırasında ilgili ve etkilenecek veri setleri kilitlenir. Taki işlem başarılı ve başarısız olarak sonuç dönünceye kadar.

Durability(Dayanıklılık): Transaction sırasında fiziksel veya işlemsel bir hata olması durumunda sistemin kendisini bir önceki geçerli veri durumuna döndürebilme kabiliyetidir.

Bağlantılı Diğer Yazılarım

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--