AWS CloudFront (CDN Service)

Onur Dayıbaşı
Cloud And Servers
Published in
2 min readOct 11, 2016

--

CDN (Content Delivery Network) statik dosyalarınızı (html, css, pdf, image, video, sound) internetten erişime açtığınızda her defasında bu dosyaların tekrar tekrar çekilmesi yerine size daha yakın bölgelerdeki cache’lenerek istemcilere kendilerine daha yakın bölgelerden ulaştırmayı sağlayan servistir.

Bu hizmeti farklı firmalar CDN Servis hizmeti olarak sunar..

Çalışma Mantığı

Benim bir tane sunucum var ve dünyanın farklı yerlerinden bu sunucuya erişim ihtiyacı var.. Herkes aynı merkezden bu dosyayı çekmeye çalışacaktır ve herkes merkeze kendi uzaklığına göre bu dosyayı çekme süresi değişecektir.

Siz bu ortak kullanılan ve çok değişmeyen dosyayı kişilere daha yakın olan bölgelerde cache’lenmesini sağlarsanız. Bir sonraki çağrımda dosya size daha yakından geleceği için Network Latency yaşamamış olacaksınız ve aynı zamanda ana merkez sunucunuza çok fazla yük binmeyecektir.

CloudFront Servisi..

Edge Location: İçeriklerin cache’lenebileceği fiziksel bölgelerdir. ..Avrupayı ele alırsak mavi bölgeler Edge Location’ların olduğu yerlerdir.

Origin: Paylaşılacak dosyaların kaynağıdır.. Bu S3, EC2, ELB, Route53 olabilir..

Distribution: Origin’deki dosyaları cache’leyen Edge Location topluluğudur..

  • Web Distribution
  • RTMP Distribution (Media Streaming)

Örnek S3 Dosya CloudFront Cache’lenmiş Content

https://d24teauafc5g8f.cloudfront.net/events/event5_obsgenie/A3_ACM_05_OpsGenie_poster.jpg

Uzun süredir farklı sektörlerde (Askeri, Telekomünikasyon, Devlet, Bankacılık, Sigortacılık, Tübitak, SaaS) yazılımlar geliştiriyorum. Bu süreçte Havelsan, Milsoft, T2, Cybersoft ve Thundra firmalarında yönetici ve yazılım mühendisi olarak çalıştım. Deneyimlerimi ve teknolojik bilgi birikimi mi olabildiğince OnurDayibasi.com adresinde toplamaya çalışıyorum. Tüm yazılarıma ve daha fazlasını bu site üzerinden erişebilirsiniz.

--

--