AWS Lambda ve Algorithmia kullanarak Basit Uygulamalar Yapmak..

Onur Dayıbaşı
Cloud And Servers
Published in
2 min readJun 3, 2017

--

AWS’nin Lambda servisi AWS Servisleri kullanılırken fırlatılan Event’lere takılarak bir takım business mantıklarınızı çalıştırabildiğiniz servis. (Serverless Architecture FaaS) yazısında bundan bahsetmiştim.

Algorithmia ise Metin Analizi, Makine Öğrenmesi, Bilgisayar Görme ve Görüntü İşleme gibi bir çok Algoritmayı bünyesinde barındıran ve bu algoritmaları bir API aracılığı ile çalıştıran bir platformdur.

Özetle AWS uygulamanız için altyapıları sunarken Algoritma kısmında https://algorithmia.com/algorithmsadresindeki algoritmalardan faydalanabilirsiniz.

Aklımıza bir çok uygulama gelebilir aslında S3 attığınız bir resmin. Bu resmi bir Web uygulamasından, Mobil Uygulamadan veya belli sayfaları Crawl ederek elde edebilirsiniz. Altyapınızı kurduktan sonra tek yapmanız gereken Algoritmayı değiştirerek farklı algoritmaların sonuçlarını uygulamanızda direk olarak görebilirsiniz.

Fotoğraf Filtreleri Uygulamaları

  • Original Fotoğraf
  • Siyah Beyaz Fotoğraflarınızı Renkli Hale Getiren Bir Servis veya Uygulama
  • QuadTree dönüştüren Servis veya Uygulama

Farklı Uygulamalar Oluşturabilirsiniz.

  • Çıplaklık Kontrolü
  • En çok hangi ünlüye benziyorsunuz
  • Yaş Tahmini yap..
  • En çok hangi ünlüye benziyorsunuz.. vb

Entegrasyon için Aşağıdaki Sayfadaki Adımları https://algorithmia.com/partners/lambda linkinden elde edebilirsiniz.

Lambda içerisinde hazır bir tane Algorithmia Blueprint mevcut bunun içerisinden giderek sadece Algo kodunu güncellemeniz yeterli.

AWS üzerinde bu konuda Mobil veya Web Uygulaması getirmek için Serverless S3'e Dosya Upload ve Serverless WebApp/MobilApp geliştirme yazılarımı okuyabilirler.

Uzun süredir farklı sektörlerde (Askeri, Telekomünikasyon, Devlet, Bankacılık, Sigortacılık, Tübitak, SaaS) yazılımlar geliştiriyorum. Bu süreçte Havelsan, Milsoft, T2, Cybersoft ve Thundra firmalarında yönetici ve yazılım mühendisi olarak çalıştım. Deneyimlerimi ve teknolojik bilgi birikimi mi olabildiğince OnurDayibasi.com adresinde toplamaya çalışıyorum. Tüm yazılarıma ve daha fazlasını bu site üzerinden erişebilirsiniz

--

--