AWS Route 53 Yönlendirme Politikaları

Onur Dayıbaşı
Cloud And Servers
Published in
2 min readJun 3, 2017

--

Route53 AWS’nin DNS yönlendirme servisi. Aldığınız bir domaini bu servis içerisinde A, CNAME, Alias Record, MX Record gibi kayıtlar oluşturarak istediğiniz IP veya CNAME adresine yönlendirebiliyorsunuz. Bu konuda aşağıda yazdığım yazıları okuyabilirsiniz.

Bu yazıda sizin yönlendirme işlemlerini belirli politikalar ile daha esnek bir şekilde farklı bölgeler(region) ve farklı ağ hızları için nasıl konfigure edebileceğimizi anlatacağım.

Simple: Bu herkesin varsayılanda kullandığı tek bir endpoint yönlendirmenin yapıldığı yöntemdir. Örn: awsturkey.com → A Record → IP gibi..

Weighted: Yükü belli oranlarda farklı farklı kaynaklara aktardığınız yöndemdir.

Latency: Kullanıcının ağ’daki cevap gecikme süresi hesaplanarak yönlendirmenin yapıldığı yöntemdir.

Failover: Bir bölgenin çökmesi durumunda diğer bölgeye yönlendirmenin yapıldığı yöntem..

Geolocation: Yönlendirme işleminin bağlanan kişinin lokasyonuna göre yapıldığı yöntemdir..

Uzun süredir farklı sektörlerde (Askeri, Telekomünikasyon, Devlet, Bankacılık, Sigortacılık, Tübitak, SaaS) yazılımlar geliştiriyorum. Bu süreçte Havelsan, Milsoft, T2, Cybersoft ve Thundra firmalarında yönetici ve yazılım mühendisi olarak çalıştım. Deneyimlerimi ve teknolojik bilgi birikimi mi olabildiğince OnurDayibasi.com adresinde toplamaya çalışıyorum. Tüm yazılarıma ve daha fazlasını bu site üzerinden erişebilirsiniz.

--

--