Neden Bulut Teknolojileri Türkiye için Çok Önemli ?

Neden Bulut Teknolojileri

Bu yazıyı yazmamın sebebi neden AWSTurkiye.com’ da Türkçe yazılar paylaşıyorum ? Ankara Cloud Meetup etkinlikleri yaparak Türkiye’deki girişimlerin bulut deneyimlerini paylaşmasını sağlıyoruz ? Azure, Google Cloud vb bulut teknolojileri konusunda Medium da Türkçe içerikler paylaşıyorum ? soruları ile aynı aslında.

Bu sorulara cevap vermeden önce birkaç kişinin notunu paylaşarak başlamak istiyorum.

Prof. Dr. Metin O. Kaya

“Amerika Birleşik Devletleri’nin Gayri Safi Milli Hasılası 17 Trilyon dolar iken Türkiye’nin 800 Milyar dolardır. Amerika GSMH’nin %3’nü araştırmaya ayırırken (500 Milyar dolar) Türkiye %1’ini bile ayırmamaktadır, yani en fazla 8 Milyar dolar. Amerika ile aramızdaki bu uçurum nedeniyle Silikon Vadisi’ndeki savruk harcamayı bizim yapmamız doğru görünmemektedir. Bizim çok daha dikkatli para harcamamız gerekmektedir. Bunun tek çaresi gerçek inovasyon yapmaktır.” -> Yazının Tamamı

Abraham Lincoln

“Hata yapmaktan korkan insan, hiçbir şey yapamaz.”

Albert Einstein

“Hiç hata yapmamış adam, yeni bir şey denememiştir.”

Yukarıdaki alıntıları birleştirirsek gerçek inovasyon yapmak yapmak için yeterli paramız yok. Ama aynı zamanda bir çok deneme/deney yapmamız gerekiyor. Bu durumda nasıl bir yöntem izlememiz gerekiyor. Metin Hocam aşağıdaki adreste Triz yöntemlerini anlatıyor buna bir çözüm olarak.

https://medium.com/@metinokaya

IT alanında bütün bunları deneyebilmemiz için yeterli Altyapımız ve Deneyimimiz yok. Çok çok para ve zaman gerekli aslında.

Yani öyle bir şeyler olsun ki hem IT altyapısı olarak yapacağımız hatalardan dolayı para ve zaman kaybetmeyelim. Hem de tekerleği yeniden icat etmeden elde edilmiş deneyimleri direk kullanabilelim.

İşte burada bulut teknolojileri devreye giriyor. Bir çok inovasyon yapmak isteyen kişinin veya girişim şirketlerinin altyapısını bulut teknolojilerinin üzerine kurmasının nedeni bu.

Big Data, Stream Processing, Machine Learning, Elastic Search, iOT, Email Server, Cache, Database, Queue, Mobile Backend, Gaming, Scaling, Security, Monitoring vb… birçok konuda size deney yapabileceğiniz ortamı sunması.

Andy Jassy (CEO of AWS)

“Invention”, says Jassy, “requires two things: 1. The ability to try a lot of experiments, and 2. not having to live with the collateral damage of failed experiments.”

Yukarıdaki sözden de anladığınız gibi buluş için 2 şeye ihtiyaç duyarsınız . Birincisi bir çok deney yapabilme kabiliyeti, İkincisi’de yaptığınız başarısız deneylerin size zarar vermemesi. İşte bulut teknolojileri bu kısmı çok iyi kapsıyor. Hem sizin korkmadan birşeyler denemenize imkan sunuyor, hemde sizin çok zaman alan, çok uğraşmanız gereken işleri sizden soyutlayarak ana yapmanız gereken işe yoğunlaşmanızı sağlıyor.

SONUÇ

Başlığımındaki soruyu önemsememin sebebi, Türkiye’de IT alanında teknolojik bir takım geliştirmeler yapılacak ise bunların birçoğunun Bulut Teknolojileri kullanılarak daha kolay bir şekilde ve daha fazla şekilde yapılabilecek olmasıdır.