Node.js Mimarisi

Onur Dayıbaşı
Cloud And Servers
Published in
2 min readDec 19, 2016

--

NodeJS Internal Structure
NodeJS Workflow

V8 Engine: Javascript çok hızlı bir şekilde makine diline çeviren C++ ile yazılmış. Mevcut Chrome/Chromium Browser’ındaki Javascript motorudur. V8 Engine nasıl çalıştığı ile ilgili bilgiye linkten erişebilirsiniz.

LibUv: Asynchronous I/O sağlamak için C dili ile geliştirilmiş içerisinde ascync TPC & UDP Socket, event loop, async DNS resolution, filesystem read/write yeteneklerine sahip kütüphanedir.

http://people.cs.vt.edu/~davisjam/downloads/publications/DavisThekumparampilLee-NodeFz-EuroSys17-slides.pptx

Other Low Level Lib:

  • c-ares is a C library for asynchronous DNS requests
  • http parser This is a parser for HTTP messages written in C. It parses both requests and responses
  • OpenSSL : OpenSSL is an open source project that provides a robust, commercial-grade, and full-featured toolkit for the Transport Layer Security (TLS) and Secure Sockets Layer (SSL) protocols. It is also a general-purpose cryptography library.
  • Zlib: Compressing File-I/O Library

Application

Bu kısımda sizin yazdığınız uygulama, moduller ve Node.js built in modules leri bulunmaktadır. Bu kısım Javascript , TypeScript, CoffeScript ile yazılmış kodlar bulunur.

Bindings

Javascript kodunu diğer C, C++ kütüphanelerini kullanmalarını sağlayan wrapper kodlar içerir bu sayede OS ve Sistem tarafında yazılmış C kütüphaneleri daha yüksek seviyeli (JS) üzerinden çağırabilmenize olanak sağlar.

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--