AWS’in servis ailesine yeni katılan üyesi AWS App Runner’dan bahsedeceğimiz bu yazıda;

  • ilgili bu servis ile birlikte potansiyel kullanım alanları,

Öncelikle belirtmekte fayda var; App Runner servisinin CloudFormation desteği henüz bulunmadığından ötürü herhangi bir IaC framework’üyle -AWS CDK, Terraform vb.- geliştirme yapamıyoruz. Bu sebeple ilgili kurulumları AWS Console üzerinden gerçekleştireceğiz.

İkincil olarak da, bu servisin…


Bugün hep birlikte AWS Cloud üzerinde Infrastructure as Code (IaC) yaklaşımlarından biri olan AWS CDK aracı ile çoklu AWS hesabı ve çoklu uygulama ortamlarımızda -stage, test, prod- örnekleriyle birlikte basit bir event-driven mimariyi gerçekleyeceğiz.

AWS Lambda, SQS, SNS, Event Driven Architecture, AWS CDK
Sample Event-Driven Application

Bu uygulama canlı ortamlarda deneyimlebileceğimiz gibi bir satınalma işlemi yapıldıktan sonra kullanıcıya SMS, Email bildirimi gönderme, satınalmaya ait lojistik kaydı oluşturma ve satınalma içerisinde herhangi bir sepet indirimi var ise bunları kontrol edip gerekli aksiyonları almak üzerine kurgulanmıştır. Uygulama kaynak kodlarına buradaki Github linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mevcut uygulama örneğimizde event-driven mimarilemeye uygun olarak AWS Cloud’un hizmete sunmuş olduğu AWS Lambda, Amazon SQS ve Amazon SNS ürünlerini…


görsel kaynağı https://wpklik.com

Merhaba bu yazımız ile birlikte AWS tam yönetilebilir servislerini kullanarak statik web sayfamızı yayınlamak, yayınladığımız web sayfası üzerinden bir iletişim formu oluşturmak ve bu form üzerinden maillerimizi dinamik şekilde alıp yönetmek için serverless bir mimari oluşturacağız.

Bu mimari içinde bir çok AWS servisini kullanarak hem uygulama yayınlama süreçlerimizi otomatize edeceğiz hem de yayınladığımız web sayfası içinde oluşturacağımız iletişim formu üzerinden mail ve bildirim almayı sağlayacağız.

Uygulama Mimarisi ve Kullanılan AWS Servisleri

AWS üzerindeki kurgumuzu gerçekleştirirken kullandığımız servisleri ve ne için kullanıldıklarını kısaca aşağıda açıklamaya çalışalım.

  • AWS CodePipeline : Hızlı ve güvenilir uygulama ve altyapı güncellemeleri için yayın işlem hatlarımızı otomatikleştirmemize yardımcı olan ve tam olarak yönetilen…


AWS CDK ile sıfırdan gRPC destekli Application Load Balancer (ALB) kurulumu!

Herkese merhaba! Yılın son blogpost’u ile yeniden birlikteyiz. Kendi adıma, bu yılın getirmiş olduğu her türlü zorluğa rağmen birlikte çok güzel bir yıl geçirdiğimize inanıyorum. Hayatımı kariyer anlamında büyük ölçüde değiştiren birçok kararı bu sene almış ve aynı zamanda güvendiğim, sevdiğim bir hayata da bu sene dahil olmuş oldum. Daha gidilecek çok yol varken, bu yolda desteğini esirgemeyen herkese samimi teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdiden hepinize sevdiklerinizle birlikte mutlu, güzel yarınlar ve umut dolu yıllar dilerim!


Amazon Web Services, Docker, AWS Lambda, AWS ECR
AWS Lambda with Docker

Herkese yeniden merhaba! Bu yazı içeriğimizde 2020 AWS re:invent’te, AWS Lambda servisi için açıklanan bir özellik olarak AWS Lambda Docker imajı desteğini kullanarak AWS Lambda fonksiyonları geliştireceğiz.

Bu yeni özellik ile beraber AWS Lambda fonksiyonlarımızı daha öncesinde kodu zip yöntemiyle deploy edebildiğimiz gibi, AWS ECR servisi yardımıyla docker imajları ile de deploy edebilir hale geldik. İlgili yeniliğe göz atmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Neler Gerekli

Genel Bakış


Merhabalar herkese , dünyanın en büyük bulut bilişim konferansı olarak lanse edilen reInvent 2020 geçen hafta online olarak tam gaz başladı.

görsel kaynağı https://reinvent.awsevents.com

AWS cloud ile ilgili bir çok yeni servisin açıklandığı açılış konuşmalarının olduğu , servisler ile ilgili AWS çözüm mimarlarının çeşitli workshoplar yaptığı, AWS partnerlerinin konuşmalarının bulunduğu, hands-on oturumlar ile kullanıcıların servisleri daha yakından takip edebildiği ve içinde bir çok oturumu barındıran reInvent etkinliğine kendi sayfası üzerinden kayıt olarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca çok fazla oturum olduğu için tüm oturumlarınızı planlamak ve yönetmek adına cloudpegboard.com sayfasından yararlanabilirsiniz. …


görsel kaynağı https://aws.amazon.com

Bu makalede, AWS Certified Developer Associate (DVA-C01) sınavı içeriği nelerden oluşur , ilgili sertifika ne işimize yarar, ve bu sınava en iyi nasıl hazırlanılacağı konusunda bilgileri sizler ile paylaşmaya çalışacağım. Bu sınav AWS sertifika sınavları içinde en zor sınavlardan birisi olduğu için yazının ilerleyen bölümlerinde Detaylı Bakış : Hangi servislere çalışmalıyım ?” başlığı altında sınav için hangi AWS servislerinin önemli olduğuna dair kısa bilgiler paylaşmaya çalışıyor olacağım.

AWS DVA-C01 Sınavı ve Sertifikasyonu nedir , ne işime yarar ?

Çalıştığınız kurum içinde ya da kendi projelerinizde Amazon bulut sunucuları üzerinde bir yazılım dili , SQL, HTML, JavaScript ve CSS kullanarak web tabanlı uygulamalar geliştirmeyi gerektiren bir ünvana / role sahipseniz, kariyeriniz için…


görsel kaynağı https://aws.amazon.com

Bu makalede, AWS Certified SysOps Administrator Associate (SOA-C01) sınavı içeriği nelerden oluşur , ilgili sertifika ne işimize yarar, ve bu sınava en iyi nasıl hazırlanılacağı konusunda bilgileri sizler ile paylaşmaya çalışacağım. Bu sınav AWS sertifika sınavları içinde en zor sınavlardan birisi olduğu için yazının ilerleyen bölümlerinde Detaylı Bakış : Hangi servislere çalışmalıyım ?” başlığı altında sınav için hangi AWS servislerinin önemli olduğuna dair kısa bilgiler paylaşmaya çalışıyor olacağım.

AWS SOA-C01 Sınavı ve Sertifikasyonu nedir , ne işime yarar ?

Çalıştığınız kurum içinde ya da kendi projelerinizde Amazon tarafından önerilen en iyi uygulamaları kullanarak bulut altyapısını , sistemlerinizi tasarlamak , yapılandırmak , yönetmek ve izlemeyi gerektiren bir ünvana / role sahipseniz, kariyeriniz…


Merhabalar, bu yazımızda görsel iş akışlarını kullanarak dağıtık uygulamalar oluşturma konusunu inceleyeceğiz.

AWS Step Functions Nedir?

AWS Step Functions, basitçe bir işlev düzenleyicisidir. AWS Lambda fonksiyonlarının ve birden fazla AWS servisinin business-critical uygulamalara eklenmesini kolaylaştırır.

Görsel arayüz ile, uygulama durumunu koruyan olay temelli (event-driven) ve kontrollü iş akışları oluşturabilir ve çalıştırabiliriz. Uygulamadaki her adım tanımladığımız sırada çalışır. Bir adımın çıktısı, sonraki adımın girdisi olarak görev alır.

Step Functions nasıl çalışır?

Uygulamalar karmaşıklaştıkça bu uygulamaları yönetmek de bir o kadar karmaşıklaşır. Step Functions sayesinde hata yönetimi(error handling), yeniden deneme mantığı(retry logic) ve uygulama durumu(state) otomatik olarak yönetilerek operasyonel yük hafifler.

Görsel arayüz ile, uygulama durumunu koruyan olay temelli (event-driven)…


görsel kaynağı https://aws.amazon.com

Bu makalede, AWS DevOps Professional (DOP-C01) sınavı içeriği nelerden oluşur , ilgili sertifika ne işimize yarar, ve bu sınava en iyi nasıl hazırlanılacağı konusunda bilgileri sizler ile paylaşmaya çalışacağım.Bu sınav AWS sertifika sınavları içinde en zor sınavlardan birisi olduğu için yazının ilerleyen bölümlerinde Detaylı Bakış : Hangi servislere çalışmalıyım ?” başlığı altında sınav için hangi AWS servislerinin önemli olduğuna dair kısa bilgiler paylaşmaya çalışıyor olacağım.

AWS DOP-C01 Sınavı ve Sertifikasyonu nedir , ne işime yarar ?

Çalıştığınız kurum içinde ya da kendi projelerinizde AWS bulut uygulamaları planlamanızı, tasarlamanızı ve tüm bu sistemleri sağlıklı şekilde yayınlanabilir ve izlenebilir şekilde otomatize etmeyi gerektiren bir ünvana / role sahipseniz , bu konularda derinlemesine AWS…

Cloud and Serverless Turkey

Turkey’s Cloud and Serverless tech community

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store