Youtube, kurumsal video için doğru adres mi?

Video içeriklerini yayınlamak isteyen dijital pazarlamacıların en önemli karar vermeleri gereken konulardan biridir, Youtube gibi bir platformda mı kanal açmalı, yoksa şirketin kendi markalı bir video portalını mı hayata geçirmeli?Yaptığımız toplantılarda sık sık karşımıza çıkan bir sorudur.

Youtube birçok güzel özelliğe sahip ücretsiz bir platformdur ancak kullanıcıların etkileşimini sağlayıp gerçek müşterilere dönüşüm konusunda ne kadar başarılı tartışmak lazım.

Yapılan birçok araştırmaya göre çok ilginç sonuçlar elde edilmiş. Mesela müşteriler mevcut firmanın satın alma sürecine eklenmiş bir video izleme tecrübesi sonucu iki kat daha fazla ürünü almaya yönelmekte. Yine firmanın kendi video portalı üzerinde izleme yapan müşteriler üç kat daha fazla firmanın içerikleri ile etkileşime girmekte.

Aslında bunlardan da çıkarmamız gereken sonuç pazarlama birimlerinin firmanın kurumsal bir video portalı üzerinde kullanıcı deneyimine daha kolay müdahale edebiliyor ve etkileşime yönlendirebiliyor.

Youtube gibi bir mecra içerisinde ürün ile ilgili arama yapıldığında sadece kurumsal videolara erişilmemekte yüzlerce farklı ve hergün yenileri eklenen içerikler kullanıcıların karşısına çıkmakta. Bu durumda potansiyel müşterinin doğru videoya ulaşması biraz şansa kalmakta. Ayrıca kullanıcı başka videolara yönlenerek asıl ihtiyacının dışına çıkmakta ve hatta kurum ile etkileşimini kaybedebilmekte.

Tüm bunların dışında kurumsal video projelerinde, kurumların mevcut yapılarına göre özelleştirme yapılabilmekte. Kullandıkları çeşitli uygulama ve platformlarla entegrasyon imkanları bulunmakta.

Ayrıca geniş bir şube ağı bulunan veya farklı şehir ve ülkelere dağılmış olan büyük şirketler için bulut ve on-prem dediğimiz şirket veri merkezine kurulmuş sistemlerin birlikte entegre çalışması gerekmektedir. Aynı zamanda şirket ağının içerisine eklenecek cache sunucuları ile şirketlerin Internet ağlarını yormadan kurum içerisindeki ağları üzerinden şube veya uzak ofislere kolayca içerik dağıtımı yapılabilmektedir. Saydığımız bu özelliklerin Youtube gibi önceliği farklı olan platformlarca sağlanması mümkün olmamaktadır.