7 Günde Parlayan Bir Cilde Nasıl Sahip Olunur ?

Mükemmel cilt istemeyen bir kadın yoktur. Peki neden kusursuz cilt için sorulması gereken çok fazla şey var gibi görünmektedir? Cildiniz aslında bir çok sorunla başa çıkmaya çalışmaktadır; koyu lekelere, siyah noktalara, sivilcelere, güneş lekelerine, pigmentasyona, kuru ve cansız cilde … Her şeyden önce, şu anda bu sorunlardan herhangi biriyle uğraşmak zorunda kalmanız sizin için sıkıntı verici olabilmektedir. Daha sonraki yazılarımıza tüm cilt problemlerine değineceğiz. Fakat bugün için cildinize dikkat etmemeniz, bunlardan birisi kapmanıza neden olacağı için cilt bakımının önemini anlatmak amacı ile burada yer verdik. Cildinizde genel bakım için bir kaç adım bulunmaktadır. Bunlar; cildi eksfoliye etmek, cilde bakım yapmak ve cildi nemlendirmektir. Bunların dışında cildinizi beyazlatmanız için size 1 haftalık bakım hakkında bilgilendirmeyi aşağıda vereceğiz.


1 Haftada Parlayan Cilde Nasıl Sahip Olurum?

Cilt Beyazlatmada 1.Gün

Yüzün maruz kaldığı kirlilik ve tozdan, ve üzerinde biriken ölü deri ve doğal yağlardan arındırmanız gerekmektedir. Bu birikimi gidermek için nazik bir temizleyici kullanarak, gözenekleriniz açabilir ve akne gibi sorunları önlemiş olursunuz. Temizleyici seçimi, cildinizin türüne ve uygunluğuna bağlıdır. Düzgün temizlendikten sonra bir toner kullanmak, yüzeyde artık yağ veya toz kalmamasını sağlayacaktır. Gül suyu, yeşil çay ve sirke gibi doğal tonerler, gözeneklerinizi temizlerken aynı zaman da cildinizin pH dengesini iyileştirmek için iyi çalışırlar. Daha sonra iyi nemlendirici ile sonlandırılan bir bakım yapabilirsiniz. Bu, herhangi bir cilt bakım rutininin temelini oluşturur.

Daha sonra papaya, limon, bal, süt ve domates gibi malzemelerle kendi maskenizi hazırlayabilirsiniz. Yatmadan önce makyajlarınızı çıkarmalısınız. Cildinizin, gece nefes alması gerekir. Makyajı kaldırmanın iyi bir yolu, yüzünüze birkaç damla hindistan cevizi yağı uygulamak ve hafifçe birkaç dakika masaj yapmak olacaktır. Makyaj bittikten sonra pamuklu bir bezle, havluyla cildinizi silebilirsiniz. Normal nemlendiricinizle günü bitirin. Kuru cildiniz varsa bu oldukça önem arz etmektedir.

Cilt Beyazlatmada 2. Gün

İkinci gününüz, tükettiğiniz şeyleri kontrol ederek cildinizin sağlığını iyileştirmeye odaklanmalıdır. Cildiniz yalnızca beslenme açısından sahip olduğu şeylerle çalışabilir. Harici bakım önemlidir, dahili bakım ihmal edilemez. Doğru yeme ciltte sağlıklı bir şekilde parlayan bir çekim yoludur.
Sabah kremi ve ton nemlendirme rutini bir meyve maskesi uygulamasıyla takip edin. Meyve maskeleri kolayca hazırlanır ve uygulanır. Kuru ciltler için muz, yağlı ciltler için çilek gibi cilt tipinize uygun malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu, kimyasal madde kullanmadan yüzünüzü beyazlatmanın mükemmel bir yoludur.
Gün boyunca su içmeye özen gösterin ve beslenmenizde protein ve mineral kaynaklarını almayı da unutmayın. Bu, yüzünüzdeki yağ üretimini kontrol etmenize yardımcı olur ve gözeneklerinizi de sıkılaştırır.

Cilt Beyazlatmada 3. Gün

Üçüncü güne, ölü cildi çıkarmak için pul pul dökme işlemi yapmanız gerekir. Bu cildinizi yumuşak ve ışıltılı bir his bırakacaktır. Ayrıca, cildinizi alacağı diğer tedavilere daha duyarlı hale getirecektir.Ölü cilt hücrelerini temizleyerek altında sağlıklı cilt tabakasını ortaya çıkarın.
Eksfoliye’den sonra, bu yeni tabakanın kurumasını önlemek için cildinizi nemlendirin. Cildiniz beslenmeye karşı daha fazla duyarlı olacağından, bir yüz maskesi sonrası eksfoliyasyon uygulayabilirsiniz.
Güneşe çıkmak üzereyken kesinlikle güneş kremi kullanmayı unutmayın. Bu cildinize zarar verebilecek UV ışınlarından korur.
Akşamları, yüzünüzü temizledikten sonra bir yüz maskesi uygulayarak ritüelini değiştirin. Yüz maskesi bir kez yıkadıktan sonra tonlama ve nemlendirme ile takip edin.

Cilt Beyazlatmada 4. Gün

Dördüncü günde, gelişmiş cilt dokusu biçiminde görünür sonuçlar fark edeceksiniz ve yüzünüz genel olarak sağlıklı hissedeceksiniz. Bununla birlikte, bu, rutini rahatlattığınız anlamına gelmez.
Yüzünüzü normal temizleyicinizle yıkayın ve daha sonra buhar uygulaması yapın. Bu, gözeneklerinizi açmanıza ve bazı derin temizleme işlemlerine izin vermenize yardımcı olur. Yüzünüzü yaklaşık 10 dakika buğuladığınızda, kir çıkaracak bir kil maskesi uygulayarak takip edin. İsteğe bağlı olarak, bal ve yulaf ezmesi kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Daha sonra maskeyi durulayın ve gül suya batırılmış pamuklu bir bezle silerek yüzünüzü temizleyin. Bu, gözeneklerinizi açmanıza yardımcı olacaktır. Nemlendiricinizle bitirin. Sabaha karşı nemlendirilmiş ve beslenen cildi uyandırmak için her zamanki gece bakım rejimini koruyun.

Cilt Beyazlatmada 5. Gün

Yüzünüzü aloe vera jel ile masaj yapın. Bu, yüzünüzdeki kan dolaşımını artıracak ve cildi besleyecektir. Ayrıca toksinleri atmaya yardımcı olacaktır. Gözlerinizin altında koyu halkalar varsa, daima göz altı bir serum kullanın. Bu onları zamanla solup, yüzünüze parlaklık katacaktır. Masaj sonrasında normal nemlendiricinizi veya günlük kreminizi kullanın. Ayrı bir güneş kremi kullanmak zorunda kalmamak için daha yüksek SPF’ye sahip olanlardan tercih etmeye özen gösterin . Cildinizin pürüzsüz ve ışıltılaşmasını sağlamak için akşamları rutinine sandal ağacı maskesi uygulayın.

Cilt Beyazlatmada 6. Gün

Artık pul pul dökme vakti geldi. İdeal olarak, cildinizi sağlıklı ve ışıltılı tutmak için haftada iki kez pul pul dökmeniz gerekir. 3. gündeki peeling adımlarını izleyin ve tonlama ve nemlendirme ile takip edin.
Sulu bir cisim sağlıklı bir cilde eşit olduğu için düzenli olarak su ve meyve suları gibi sıvıları almak haftada önemlidir. Bugün herhangi bir cilt maskesi uygulamayın ve cildinizin biraz dinlenmesine izin verin.

Cilt Beyazlatmada 7. Gün

Cildinizin esnekliğini korumak için gün boyunca taze meyve suları tüketin. Bu talimatları takiben, cildiniz 1. günden itibaren parlayan ve canlılık hissi veren bir hal alcaktır. 7. günde yüzünüz yumuşak, ışıltılı, berrak görünecek ve yüz beyazlatma maskesi hazırlayabilirsiniz. 7 günün bitmesi cildinizin bakımını bırakmanız anlamına gelmemektedir. Her gün haftalık programa uygun olarak cildinizi haftada iki kez pul pul dökmeye özen göstermeli ve doğal yüz maskeleri ile haftada birkaç kez cilt sağlığının korunması için gerekli adımları atmalısınız. Çok fazla iş gibi gelebilir, ama endişelenmeyin!