Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Birçok kişi daha hafif, daha parlak, daha sağlıklı görünümlü bir cilt elde etmeye çalışıyor. Cildinizi beyazlatmak isterseniz, cildinize günlük bakım yapmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle cildinize her gün güneş kremi kullanın. Güneşe fazla maruz kalma, çillerden kahverengi lekelere ciddi güneş yanığı ve cilt kanserine kadar bir çok soruna neden olmaktadır. Bundan kaynaklı cildinizi UVA ve UVB ışığına karşı korumalısınız. UVB ve UVA ışınlarına fazla maruz kaldığınızda, cildiniz melanini fazla üretir ve rengi değişir. Aslında bu durum güneşe karşı cildin kendini koruma çabasıdır. Ayrıca cildinizi hafif, uzun kollu giysiler giyerek ve güneşte uzun süre boy şapka ve güneş gözlüğü takarak koruyabilirsiniz.
Günlük cildinizi temizleyin ve nemlendirin. Cildinize iyi bakmak, cildin düzgün bir şekilde temizlendiği, pul pul haline getirildiği ve nemlendiği sıkı bir cilt bakım rutini uygulamaktır. Sabah bir kez, geceleri bir kez, günde iki kez yüzünüzü iyice temizleyin. Bu, sağlıklı, berrak bir cilt için önemli olan kir ve yağı giderir. Cildinize uygun bir ürünle nemlendirin.Yağlı veya leke eğilimli cildiniz varsa hafif losyonlar kullanın, çok kuru cilt olan insanlar daha ağır kremler kullanabilir.

Cildinizi haftada 1 ile 2 kez eksfoliye edin. Bu, koyu, ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırdığı ve altındaki yeni, daha açık cildi ortaya çıkarması bakımından önem taşır. En önemlisi daha fazla su içip sağlıklı bir diyet izleyin.
Cilt canlandığında, eski, pigmentli katmanlar kaybolur ve cildinizi daha aydınlık ve sağlıklı görünen yeni bir yapıya kavuşmaktadır. Daha fazla su içmek bu işlemi hızlandırır; bu nedenle günde altı ile sekiz bardak içmeyi deneyin. İyi bir diyet, ihtiyaç duyduğu vitamin ve besinleri sağlayarak cildinizin taze ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Mümkün olduğunca çok taze meyve ve sebze yemeyi deneyin (özellikle A, C ve E vitamini yüksek olanlar) ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.
Ayrıca Omega-3 içeren ve saç, deri ve tırnaklar için mükemmel olan vitamin desteğini almayı düşünmelisiniz. Herkes sigaranın sağlığınız için kötü olduğunu bilir, ancak herkes cildinize yapabileceği zararın farkında değildir. Sigara; cilt yaşlanmasına, ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olur.


Cildinizi Beyazlatmak İçin Krem

Bir cilt beyazlatma kremi deneyin. Piyasada cilt beyazlatma kremleri bol miktarda mevcuttur. Hepsi ciltte melanini (bronzlaşma ve güneş lekelerine neden olan pigment) azaltarak çalışırlar.
Kojik asit, glikolik asit, alfa hidroksi asitler, vitamin C veya arbutin gibi cilt hafifleştirici etkili bileşenler içeren ürünleri arayın.
Bu ürünler kullanmaları oldukça güvenli olma eğilimindedir ancak ambalajdaki talimatlara uyduğunuzdan ve cildinizin kötü bir reaksiyon gösterdiği takdirde derhal duracağınızdan emin olun.
Aktif madde olarak cıva içeren cilt aydınlatma kremi kullanmayın. Cıva bazlı cilt kremleri cilde zarar vermektedirler.

Cildinizi Aydınlatmak İçin Retinoidler

Retinoid kremler A vitamininin asidik bir formundan yapılır ve cildi pul pul dökerek cildi temizleyerek ve hücre döngüsünü hızlandırabilir.
Retinoid kremleri sadece cildi daha açık hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda ince çizgileri ve kırışıklıkları düzleştirir, cildi sıkılaştırır ve daha parlak ve daha genç görünmesini sağlarlar. Daha yüksek konsantrasyonlarda akne temizlemeye de yardımcı olabilir.
Retinoid kremler ilk başta kuruluk, kızarıklık ve pul pul dökülmeye neden olabilir, ancak cildiniz ürüne alıştığında bu semptomlar azalacaktır. Retinoidler ayrıca güneş ışığına karşı hassastır, bu yüzden yalnızca gece uygulayın ve gün boyunca güneş kremi giydiğinizden emin olun.

Cildinizi Aydınlatmak İçin Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling cildi beyazlatmada çok etkili olabilir. Çok pigmentli veya renksiz olan cildin üst katmanlarını yakarak çalışırlar ve altında daha taze, açık renkli cilt açığa çıkarırlar. 
Kimyasal bir peeling ile, asidik bir maddedir ve uzmanlara danışmadan uygulanmaması gerekir. Glikolik asit, laktik asit genelde cilt beyazlatmada kullanılır. 
Mikrodermabrazyon da deneyebilirsiniz. Mikro dermabrazyon, cildi asit peeling ve kremlere karşı hassas olan insanlar için iyi bir seçenektir. Esas olarak cildi pul pul döker; cansız, daha koyu tabakaları çıkarır ve cildi daha parlak ve ferah bırakır. Cilt beyazlatmada lazer tedavisi de kullanılmaktadır. Aslında bu 3 tedavi aynı yöntemle cildi katmanlar olarak soyar ve yeniler bu sayede cildi aydınlatır.

Cildinizi Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler

Cilt beyazlatmak adına kullanılan doğal yöntemler genelde evde yapılmaktadır. Evde bulunan malzemeler ile cilt tonunuzu dengeleyebilirsiniz.

  • Patatesin yüksek C vitamini içeriğinden dolayı hafif beyazlatma özelliklerine sahip olduğuna inanılmaktadır. C vitamini birçok cilt kremlerinde hafifletici bir bileşen olarak kullanılır.
  • Papaya da cilt beyazlatmada kullanılmaktadır. Bazı dermatologlara göre, papaya cilt beyazlatmada oldukça etkilidir. A, E ve C vitamini bakımından zengin olmasının yanında papaya da anti-aging cilt formüllerinde ortak bir bileşen olan alfa-hidroksi asitlerle (AHA) doludur.
  • Hidrokinon kullanmayı düşünün. Hidrokinon, cildin geniş alanlarını hafifletmek veya güneş lekelerini ve benlerin ağartılmasında kullanılabilen oldukça etkili bir cilt ağartıcı kremdir. Hidrokuinon ABD’de bir cilt hafifletici olarak FDA onaylı olmasına rağmen, bileşenin potansiyel bir kanserojen olduğunu iddia eden araştırmalar nedeniyle Avrupa ve Asya’nın büyük bölümlerinde yasaklanmıştır. Bundan kaynaklı kullanımı sizin insiyatifinize kalmaktadır.

Cilt Beyazlatmada Kullanılan Maddeler

Kojik asit ne kadar sivilce tedavisinde kullanılsa da ölü deri çıkarmada ve cilt yenilenmesinde etkin bir madde olarak bilinmektedir. Bundan kaynaklı cilt beyazlatmada kullanılan maddeler arasında yerini almaktadır.

Arbutin cilt lekelerini gidermede kullanılan bir maddedir. Direk olarak epidermis tabakaya nüfuz eder ve etken madde olarak cildin yenilenmesini sağlar. Cildin melanin üretimini dengeleyrek cildin ten dokusunu iyileştirmektedir.

Salisilik asit cilt lekelerinde, sivilce izlerinde ve cilt yenilenmesinde kullanılan bir maddedir. Cilt beyazlatmada ve cildin rengini dengelenmesinde rol oynar. Ayrıca ciltte ölü deri hücrelerini döker ve cildi temizler.