Evde Cilt Beyazlatma

Telaşlı yaşam tarzımız göz önüne alındığında, kusursuz bir cilt için oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Buna ek olarak hava kirliliği, güneşten gelen zararlı UV ışınları, stres ve uygun olmayan diyet programları gibi birçok faktör cildinize daha fazla zarar verebilir ve size dengesiz bir cilt tonu yaratabilir. Bu yeterli olmazsa, bugün piyasada bulunan pek çok kozmetik ürün, sağlıklı ve parlayan hale getirmek yerine cildinizde ek hasar yaratan zararlı kimyasallar ve katkı maddeleri içermektedir.

evde cilt beyazlatma

Bu koşullar altında en iyi çözüm, doğal malzemeler kullanmak olacaktır. Cildinize evde bulunan malzemeler ile doğal cilt maskeleri hazırlayabilir veya direk bu malzemeleri topikal olarak sürebilirsiniz. Bu doğal malzemeler cildin parlaklığını sağlar, cildinizin tonunu dengeler, lekeleri ve izleri azaltır, foto koruma (UV ışınlarından korunma) sağlamanın yanında zararlı bakterileri ortadan kaldırmanızı da sağlar. Bu ilaçlar cildiniz üzerinde doğal ve etkili bir şekilde çalışır.


Evde Cilt Beyazlatmada Dikkat Edilecekler

Evde cilt beyazlatma malzemelerini kullanmaya başlamadan önce cildinizin bakımının ve korunmasının önemli olduğunun anlaşılması önemlidir. Cilt genellikle ölü cilt hücrelerinin birikiminden , kirleticilerden ve zararlı UV ışınlarından cansızlaşır ve pigmentlenir.

Cildinizi maskelerle ve ovuşturarak temizleyip bakımı yaparak tüm kirlerden ve ölü deri hücrelerinden arındırabilirsiniz. Temizlendikten sonra cildinizi nemlendirerek daha canlı durmasını sağlamalısınız. Ayrıca cilt maskelerini uyguladıktan sonra güneşten uzak durmak ve güneş kremi kullanmakta önem arz etmektedir. Şimdi doğal cilt beyazlatma maddelerine bakalım.

Doğal Cilt Beyazlatma Maskeleri

  • Limon cilt beyazlatmada oldukça etkilidir. Ayrıca ölü deriyi temizlemektedir. Cildinizde beyazlatma yaratmak istediğiniz alanlara limon sürebilir 5–6 dk bekledikten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.
  • Yoğurt içeriğindeki laktik sayesinde cildinizin beyazlamasında rol oynar.Antibakteriyel yapısı ile cildinizi kirlere ve bakterilere karşı koruyarak yeni koyulaşmaların önüne geçer.
  • Karbonat da cilt beyazlatmada etkili bir maddedir ve ciltte hem sivilce (akne) oluşumunu engeller hem de cildinizi ölü deriden arındırır. Süt ile karıştırılarak cilde sürülebilir.
  • Zerdeçal da cilt beyazlamasında etkili bir maddedir ve cildinizi dış etkenlere karşı koruyarak cildin aydınlanmasını sağlar.
  • Hindistan cevizi yağı E vitamini içeriği ile cildinizin beyazlatmasında etkilidir. Ayrıca cildinizi nemlendirir ve antitoksidan etkisi ile temizler ve korur.
  • Aleo vera cilt yenilenmesine ve kolajen üretimini arttırmada önemli bir doğal üründür. Güneşe bağlı koyulaşmalarda etkili olmakla beraber cildinizi nemli tutar ve cilt üzerindeki ufak yaralanmaları da hızlı şekilde iyileştirmektedir.