Evde Yapabileceğiniz Yüz Beyazlatma Maskeleri

Yaban mersini cildinizin parlaklığına yardımcı olabilecek mükemmel bağışıklık artırıcı özelliklere sahiptir . Bunun için gereken malzemeler arasında ;

  • Bir avuç taze yaban mersini
  • ½ su bardağı yoğurt gereklidir.

Yaban mersini ezin ve yoğurt ile karıştırın. Macun haline getirin ve maskeyi yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın.
Bu maskeyi yatmadan önce haftada iki kez yapın. Tüm cilt tipleri bu maskeyi deneyebilirler. Yaban mersini cildinize uyup uymayacağından emin değilseniz alerjik reaksiyonları kontrol edin.


Aloe Vera ve Pirinç Maskesi

Aloe vera cilt ile ilgili tüm sorunlar için en iyi çözümdür. Cildi iyileştiren, besleyen ve koruyan antioksidanlar ve bileşikler bol miktarda bulunur . Pirinç ununun kabaliyeti, ciltte biriken tüm ölü deri hücrelerini ve kirleri temizleyecektir. Bunun için gereken malzemeler arasında;

  • Aloe vera yaprağı
  • 2 çorba kaşığı pirinç unu

İçindeki jelin ortaya çıkması için aloe yaprağını kesin. Yaprağın jöle tarafını pirinç ununa daldırın ve bunu yuvarlak hareketlerle yüzünüze sürün. Birkaç dakika fırçalayın ve önce ılık su ile durulayın ardından soğuk suyla yıkayın. 
Bölgeyi kurutun ve nemlendirin. Haftada 1 kaç gün her akşam yapabilirsiniz.

Yüz Beyazlatmak için Süt

Süt, doğal bir cilt tribörüdür ve aynı zamanda cildi besler, parlayan ve sağlıklı hale getirir . Süt banyosu rutine bir limon suyunu veya bir kaç çorba kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu karışımın daha ufak miktarının yüzünüze dairesel hareketler ile sürebilirsiniz. Masajdan sonra yüzünüze sadece suyla yıkayın.

Yüz Beyazlatmak İçin Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar temel olarak bitkilerden ekstrakte edilen yüksek derecede konsantre yağlardır . Kusursuz ve parlak cildi elde etmek ve korumak için Kleopatra’nın beğenileri tarafından kullanılmıştır. Yüksek konsantrasyonlarından dolayı, bunların nasıl kullanılacağını bilmek çok önemlidir. Cildin beyazlatılması ve parlaklığı için en iyi uçucu yağların nasıl kullanılacağını bilmek gerekmektedir. 
 
Uçucu yağlar çok yoğun olduğundan bazen alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Bu nedenle, herhangi bir uçucu yağ kullanmadan önce, ufak bir cilt alanında test yapmak önemlidir.

Gül Esansiyel Yağı

Gül esansiyel yağı hoş bir kokuya sahiptir ve cildinizi esnek ve yumuşak yapar. Cildin aydınlatma özelliklerinin yanı sıra akne, yara izleri ve kırışıklıkları azaltır . Gül esansiyel yağının kullanımı için ;

  • 1 fincan soğutulmuş süt
  • 10 damla uçucu yağ kullanmalısınız.

Sütün içine uçucu yağ ilave edin ve iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüzün her yerine uygulayın ve birkaç dakika boyunca muhafaza edin. Ardından su ile yıkayın.

Portakal Esansiyel Yağı

Bu uçucu yağın, kolajen üretimini teşvik ettiği bilinmekte ve bu sayede kırışıklıklar ve koyu lekeler gibi yaşlanma belirtileri ile mücadele etmektedir. Aynı zamanda cildi güneşin UV hasarından korur. Bunların genel sonucu daha aydınlık ve daha sağlıklı bir cilt tonu oluşturur .

  • 3–4 damla portakal uçucu yağ
  • 3–4 damla hindistancevizi veya jojoba yağı

İki yağ karıştırın ve etkilenen bölgede dört ile beş dakika boyunca masaj yapın. Birkaç dakika bırakın ve ılık suyla yıkayın.

Limon Esansiyel Yağı

Limondan ekstrakte edilen uçucu yağ, kolajen sentezinde son derece faydalıdır. Antiseptik, antibakteriyel, antioksidan ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda cildi gençleştirir ve hafifletir .

  • 3–4 damla limon esans yağı
  • 1 çorba kaşığı jojoba yağı veya su

Uçucu yağ taşıyıcı yağ ya da su ile karıştırın ve cildinize uygulayın. Birkaç dakika boyunca masaj yapın ve su ile yıkayın. Temizlemek için nemli bir pamuklu bez kullanabilirsiniz.