Az egyetem

Cselle Lajos
CodeYard
Published in
4 min readDec 16, 2014

--

és a NAGYBETŰS

Egyetem

3 + 2 év. Jó esetben ennyi időt tölt az ember egyetemi évei alatt. Ez persze könnyedén lehet jóval több, de sokan döntenek úgy a 3 év alapképzés után, hogy elég volt az iskolapadból, ide nekem a világot.

5 év. 43.829 óra. Ebből a majd 30.000 ébren töltött órából vajon mennyit profitál egy egyetemista hallgató? Vajon elsajátít annyi és olyan minőségű tudást amire a munkaerőpiacnak szüksége van?

Azt hiszem nem okozok meglepetést azzal, ha azt mondom: NEM.
De ezzel önmagában nincs is semmi gond…

Nagybetűs

A probléma ott kezdődik, hogy a hallgatók nagy része azt várja az egyetemtől, hogy az ott elsajátított tudással a birtokában az iskolapadból felállva a cégek kapkodjanak érte.

Másik oldalról az oktatók csak egy szűk csoportja az, aki lelkiismeretesen a legfrissebb trendek és módszerek mentén tanít. Emiatt sokszor eleve régi vagy elavult technológiákat sajátítanak el a diákok.

Az egyetem szerepe azonban teljesen más, mint amit a fent említett hallgatók gondolnak.

Az egyetem szerepe

Korántsem terveztem lekicsinyleni az egyetem szerepét.

Az egyetemen olyan magasabb szintű gondolkodásra tehetnek szert a figyelmes hallgatók, ami lehetővé teszi az absztrakt gondolkodást. Az eleinte furcsának tűnő matematikai képletek vagy logikai formulák - melyekben egy darab konkrét szám nincs és mégis órákon át számolunk velük - idővel természetessé válnak. Így épül be a hallgató gondolkodásába az absztrakció, a konkrét dolgok magasabb szintről való szemlélése.
Ezen képesség elsajátításában hiszem, hogy az egyetemnek nagy szerepe van.

Kiemelten fontosnak tartom az alapozó tárgyak sokszínűségét (talán lehetne még sokszínűbb), amely segít a hallgatónak eldönteni, pontosan mely szakterületben szeretne elmélyülni.

Az egyetemi hallgató tisztában van a szakterületi terminológiával, mely az oktatókkal való kommunikáció közben a szókincse részévé vált. Képes lesz rövid idő alatt teljesen új tudást elsajátítani és alkalmazni, képessé válik önálló tanulásra és fejlődésre.

Az egyén szerepe

A valódi probléma nem az iskolapadban keresendő, hanem azon kívül.

Aki azt gondolja, hogy a teljesített tárgyak és nehezen összegyűjtött kreditek számolgatása elegendő, az téved. Sokan úgy érzik, hogy a vizsgák által állított akadályok átugrása az egyetlen feladatuk. Egyetemistaként csupán kötelességed ezeknek az elvárásoknak eleget tenned, a fontos dolgok ezen túl kezdődnek.
A szorgalmi feladatok! Feladatok melyeket magadért, a saját sikeredért csinálsz meg, és nem azért mert az egyetemi sylabusban le van írva. Ki mondta, hogy egyetemi éveid alatt nem építheted a jövődet? Ne felejtsd el, az egyetem nem tudja tartani a lépést a világgal, ne ess bele ebbe a hibába Te is. Ezt ne ródd fel az intézménynek, tedd hozzá a saját idődet, energiádat, hogy kiegészítsd az ott tanultakat.

Minden valamirevaló felvételi elbeszélgetésen szóba kerül, hogy milyen referenciáid vannak, miket értél el a szakterületen, vannak-e hobby projektjeid. Ha ezekre a kérdésekre csupa nemleges választ tudsz adni, rossz úton jársz.

Gyakorlat

Az igazi tanulás a munkába állás pillanatában kezdődik. Amikor az egyetemen hallottak és a saját erőből tanultak alapján felelősségteljesen kell elvégezned a feladatodat úgy, hogy ahhoz a nevedet adod.

A munkába állás előtt célszerű gyakorlatot szerezned, hiszen a tapasztalati úton szerzett tudás mindig hasznosabb mint bármi más passzív tanulásból származó ismeret. Ezáltal vonzóbbá válsz majd a cégek számára, hiszen bizonyítottad elhivatottságodat és növelted a szakma számára értékes tudásodat.

Gyakorlat szerzésre több lehetőség is van.
Ebből a szempontból a programozás praktikusnak mondható, hiszen otthon szinte bármilyen elképzelt szoftveres rendszert elkészíthetsz. Gyakran van olyan probléma a környezetedben amire adható valamilyen egyszerű megoldás. Készítsd el hobbyból vagy szivességért cserébe. Meglátod, többet tanulsz majd belőle mint 2 évig az iskolapadban.

Egy másik megoldás az, hogy elszegődsz egy céghez, ahol nálad tapasztaltabb emberek segítenek megismerni a szakterületet valós piaci környezetben. Ennél intenzívebb tanulási módszert nem ismerek. Ha fizetést is kapsz a munkádért, azt tekintsd bónusznak azért mert jól dolgoztál. A fizetséged ugyanis első sorban a tudás amit igen erős esszenciában kapsz ez alatt az idő alatt.

Gyakorlati lehetőség a CodeYard-nál

Mivel jól tudjuk, hogy nem mindig egyszerű megtalálni a helyet, ahol rugalmasan, egyetemi éveid alatt is dolgozhatsz, mi is elindítjuk gyakornoki programunkat. Ha érzed magadban az erőt, és szeretnél tenni a jövődért, jelentkezz bátran Android, iOS vagy Ruby gyakornoki pozícióink valamelyikére.

--

--