Eylül Ayı Londra Ethereum Buluşması Notları

Geçtiğimiz akşam Imperial College’da her ay yapılan Ethereum buluşmasına gitme şansı yakaladım. Normalde yaklaşık 300 kişilik yer açılıyor ve duyurunun ardından 10 dakika geçmeden tüm yerler doluyordu. Ancak bu sefer gelecek 4 ay için tüm buluşmaların ilanlarını bir anda yayınladılar ve hepsine kayıt olma şansı yakalamış oldum.

Bundan sonra Londra’da katıldığım ve kayda değer bulduğum buluşmalardan notları buraya yayınlamaya çalışacağım, eğer Londra’dan bu yazıları okuyanlar varsa lütfen bana ulaşsınlar, buluşmalara beraber gitmeyi ve tanışmayı çok isterim!

Buluşmanın sunucusu ve Ethereum Londra grubunun organizatörü Stephan Tual’dı. Tabi ki kendi firmaları olan slock’tan bahsederek organizasyonu başlattılar. Bilmeyenler için kısa bir özet geçmek gerekirse slock, evleri güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde nasıl kiralarız sorusuyla başlayan bir fikir. Ethereum üzerinde çalışan akıllı kontratlarla yönetilen ‘akıllı kilitler’ yani smart lock yani slock, ücretini ödediğinizde otomatik açılan kilitler. Örneğin bir araç kiralamak istiyorsunuz ve bu aracı slock ile fiziksel olarak kilitliyorsunuz. Aracın önündeyken ücretini ödediğinizde aracın kapısı otomatik olarak açılıyor ve aracı kullanabiliyorsunuz. Tamamen Ethereum üzerinde çalıştığı için güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde ödemelerini hızlıca gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabi firma bununla kalmamış başka bir sorun olan elektrikli araçların deposunu Ethereum altyapısıyla şarj eden bir başka ürünü de piyasaya sürmeye hazırlanıyorlarmış. Gordugum kadariyla sadece araç değil, dışarıda telefonunuzu şarj etmenize kadar işleri götürecekler gibi duruyor.

Reklamlardan sonra ilk konuşmacı, Matthew Hodgson sahneye çıktı. Doğrusu ürünlerini daha önce duymamıştım ve gerçekten çok hoşuma gitti. Ürünlerinin adı Matrix, ve merkezi olmayan bir şekilde haberleşmeyi sağlayan Slack, Hipchat, Whatsapp gibi ürünlere alternatif olabilecek bir ürün. Üstelik açık kaynak kodlu! Şöyle düşünebilirsiniz, diyelim ki birine mesaj göndermek istiyorsunuz. Klasik uygulamalarda bu mesaj bir sunucuya gidiyor ve sunucudan diğer kullanıcılara ulaşıyor. Matrix ile kullandığınız herhangi bir uygulamadan başka bir uygulamaya merkezi olmayan bir şekilde mesajlarınızı iletebiliyorsunuz. Ayrıca sadece mesaj değil, isterseniz bu kanallar üzerinden canlı video yayını da yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda Librem 5'ın içerisinde de gömülü bir şekilde Matrix’in varolacağından bahsettiler. Ah! bir de VR demosu yaptılar, bir çok farklı istemciden video bağlantısı yaparak yaratılan sanal bir odada anlık iletişim kurulabiliyor. İncelemenizi öneririm.

Bir sonraki konuşmacı Braveno’nun CEO’su Mathias Grønnebæk’tı. Ne yazık ki konu ne kadar ilginç olsa da kendisi o kadar iyi bir konuşmacı değildi. Odağımı korumakta çok zorluk çektiğimi söyleyebilirim. Öncelikle kendi geçmişinden, yersiz uzun bir şekilde, bahsetti. Böyle konuşmacıları hiç sevmiyorum doğrusu ama yine de sonuna kadar direndim! Arkasından şu andaki finansal sistemden ve sorunlarından bahsetti. Bu kısmında bankalar arası gerçekleşen işlemleri sağlayan firmaların altyapıları yönettiğinden ve bu altyapıların güvenlik açıklarından ve eskidiğinden bahsetti. Bu firmaları örnek vermek gerekirse SWIFT ve VISA gibi firmalar yerinde olacaktır. Problemi tanımladıktan sonra öngördükleri çözümü ve kendi ürünlerini anlatmaya koyuldu. Özetlemek gerekirse, bankaların kendi token’larını yaratmalarına imkan sunan ve merkezi olmayan bir altyapı desteği hazırlıyorlar. Böylece firmalar kendi aralarındaki transferleri token değiş-tokuşu yaparak sağlıyorlar ve böylece para transferleri çok daha güvenli ve şeffaf bir şekilde gerçekleşebiliyor. Örneğin Türkiye’deki bir banka Avustralya’daki başka bir bankaya transfer yapmak istediğinde bunu dakikalar içerisinde çok daha ucuza yapmış olabiliyor. Gerçekten yaratıcı ve cesur bir fikir. Zira böyle büyük bir işin altına girmek her babayiğidin harcı değil.

Son konuşmacı ENS yani Ethereum Name Service projesinin kurucularından, Nick Johnson’dı. Aslında çok büyük bir soruna çok basit bir çözüm sunuyorlar. Şu anda Ethereum üzerinde bir hesap ya da kontrat yaratırsanız ağ size otomatik olarak 24 karakterden oluşan bir adres atıyor ve bu adres 0x95fbf3ad0031a8f24c2d669e58d829ad9f83376d gibi bir adres olduğu için eğer bir sağlık sorununuz yoksa akılda tutulması mümkün olmadığı gibi kopyala yapıştır yapmıyorsanız hataya da çok açık. Bir anda milyon liralarınızı bir kara deliğe gönderme riskiyle karşı kaşıyasınız. ENS de bu sorun için size bir isim veritabanı sunuyor ve aynı top-level DNS sistemleri gibi çalışıyorlar. ENS sayfasına giriyorsunuz ve bir domain kaydı yaratıyorsunuz, eğer bir açık arttırma varsa o isim için açık arttırma yapıp adresi alıyorsunuz. Bu adres mertsusur.eth gibi bir adres oluyor. Bu servis de açık kaynak kodlu olarak sunuluyor ve nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi istiyorsanız web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Etkinlik bu şekilde sona gelirken, organizasyonun sahibi olan Stephan, geleceğini söyleyen bir çok katılımcının gelmediğinden dem vurdu. Türkiye’deki buluşmaların da büyük bir sorunu bu gerçekten, planlama yapmak ve buna bağlı olarak yer ayarlamak gerçekten çok zor. Ama katılımcılardan birisi olan Makato Inoue güzel bir çözüm ile sahneye çıktı; No Block No Party! Bu açık kaynak kodlu proje şöyle çalışıyor, bir etkinliğe giderken belirli bir miktar Ether yatırıyorsunuz. Katıldığınızda etkinlik sırasında bir kod veriliyor ve böylece orada olduğunuzu ispatlıyorsunuz. Günün sonunda katılanlar ödedikleri Ether’i geri alıyorlar. Ancak, katılmayanların ödediği para katılımcılara eşit olarak dağıtılıyor. Nasıl çözüm? Belki Türkiye’deki buluşmalarda da böyle yapmalıyız!

Şaka bir yana çok güzel bir etkinlikti, organizasyon diğer buluşmalar gibi pizza, içecek ve ikram içermese de son zamanlarda katıldığım buluşmalar arasında içeriği en dolu olandı diyebilirim. Bana epey ilham verdi, ben de elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalıştım. Yorumlarınızı ve sorularınızı bana ulaştırmayı unutmayın!

Bu arada bir haber de ben vereyim, yakında detayları biraz daha netleşecek ama 30 Eylül’de İstanbul’da yapacağımızı söylediğim buluşmanın formatını gelen yoğun talep ve ısrarlar doğrultusunda biraz değiştirmeye karar verdik. Onur Aykaç ve bendeniz iki tane sunum yapacağız. Onur ağırlıklı olarak Blockchain ve nasıl çalıştığından bahsederken, ben de Ethereum ve DApps (Decentralised Applications) konularından ve uygulama alanlarından bahsedeceğim. Ayrıca bu buluşma için çok güzel bir sponsorumuz olacak gibi duruyor.

Tüm yerler dolmadan kayıt olmak için sizi Codefiction Meetup sayfamıza bekliyoruz! Güncel haberler için bizi takip etmeyi unutmayın! @MertSusur ve @Codefiction

Esen kalın!