traveling light

Copenhagen, next stop Iceland

Everything is for the first time once. So is my trip to Iceland and so is my atempt to write a travel journal in two languages, english and slovak. English to learn it better and slovak not to forget it. I’m also flying for the first time with a small propeler plane. Sitting next to the prop I’ve had the chance to properly enjoy it. I would prefer both of them rotating but maybe just one is enough.

boats, port in Copenhagen
woman watching birds, port in Copenhagen

They have highway to Sweden in Copenhagen, that may come handy next time. Bridge to Sweeden is visible from the port and also they have aquarium with fish back named Den Blå Planet. But more from Copenhagen in another story.

it’s not a flight without the cliché wing shot, landing on Iceland

Rain, fog, wind and after a while comes the darkness. Suprisingly almost no snow. Welcome to the Iceland. Closest to the moon landing you can ever get. After half an hour of driving in the dark, you can even easily spot some Elves between the rocks. That’s the Icelandic magic happening right in front of your eyes.

Just for information, the second Icelandic airlines, named wow, have hidden plane in their logo. (occupational disease)

And now the slovak translation:

Všetko je raz poprvé aj let vrtulákom aj cesta na Island. Vrtulák teda letel len do Kodane a vďaka sedadlu hneď vedľa vrtule som si ju mohol náležite vychutnať… teda radšej by som keby sa točili obe, ale možno aj jedna stačí.

V Kodani majú dialnicu do Švédska, tá sa bude hodiť inokedy. Prístav z ktorého je vidieť most, ako inak do Švédska a Den Blå Planet alias akvárium s rybím chrbtom. Viac z Kodane v inej rozprávke.

Dážď, hmla, vietor a po chvíli tma prekvapivo skoro žiadny sneh — vitajte na Islande. Najbližšie k pristátiu na mesiaci ako sa kedy dostanete.

Po pól hodine jazdy medzi skalami v tme zaisto uvidíte i pár Elfov.

Pre úplnosť treba dodať, že druhé islandské aerolinky majú v logu ukryté lietadlo a volajú sa wow. (choroba z povolania)