C# İle XML Tabanlı Alternatif Excel Export

Programınızdan Excel export yapmak için genelde kullanılabilecek 2 yöntemden bahsedilir. Ya projenize Office DLL dosyalarını import etmeniz yada harici bir xls oluşturan kütüphane / DLL bulmanız gereklidir. Bu yöntemlerin her ikisi de bana cazip gelmiyor. Birinci seçenekte client veya web tabanlı uygulama için server sistemde Office kurulumu yapılması gereklidir. Harici DLL’lerde sınırlandırıcı olabiliyor ve gereksiz ek yükler barındırabiliyor.

Excel içerisinde farklı kaydet seçeneklerine geldiğinizde “XML Elektronik Tablosu 2003” isimli bir formatın olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde kaydettiğiniz bir dosyanın doğrudan Excel’de sorunsuz açıldığını ve uzantısının da XML olduğunu görürsünüz. Herhangi bir text editör veya VisualStudio ile dosyayı açtığınızda da çok tanıdık bir XML verisi ile karşılaşırsınız.

Bu keşfi yaptıktan sonra geriye kalan verilerin XML şema yapısını keşfetmek ve temel bir şablon dosyası oluşturmak.

Aşağıdaki linkte benim kullandığım ve Excel’dan farklı kaydet ile elde edilmiş XML şablonu ile bu dosyanın içerisinde veri yerleştirmenizi sağlayan class ı bulabilirsiniz. Bu XML, hücre veri tipleri / stilleri belirlenmiş boş bir Excel dosyası niteliğindedir.

https://github.com/creacity/ExcelExport

CreaCity

Articles

Hunili Yazılımcı

Written by

creacity.net

CreaCity

CreaCity

Articles