Anlam Arayışı

photo by Jakop Owens

edisyon — 18

Dün (13.07.2017) Östersunds — Galatasaray maçı vardı. UEFA Avrupa Ligi ön eleme maçı. Son derece tatsız, yavan ve olabildiğince can sıkan bir karşılaşmaydı. Yenildik. Hem de 2–0! Şimdi hazır değildik, takım uyumu falan denebilir hatta denilecek ama yani insaf! Adını ilk kez duyduğum hatta bir daha duyma ihtimalim olmayan bir takım hazırdı da, Galatasaray mı değildi? Bazen alışılmışlık ile yılmışlık arasında gidip gelirken, kendimi kendime zor tutuyorum.

Maymun iştahlı seni
Çocukluğun bu ülkede geçtiyse ve standart bir aile yapısından geldiysen, illaki sana “maymun iştahli bu çocuk” denilmiştir. İnsan keşfetmeye çocukken hatta bebekken başlıyor. Çocukların meraklı bakışları her şeyi sorgulamaları bu sebepten. Ne olacaktı 13 yaşında ben elektrik mühendisi olmaya karar verdim tüm eğitim hayatımı bu çerçevede mi gerçireceğim diyecekti. Saçmalık! İnsan doğasına aykırı ne varsa normalleşti. Öyle şey olur mu. Bence yanımızda ki köşemizdeki kim varsa ki özellikle çocuklar için geçerli: Onların keşfetme, anlama ve hayata geçirme isteklerine destek olmalıyız.

Etraf yaptığı işten tiksinerek yapan milyonlarca insanla çevrili. Bu durum seni rahatsız etmiyor mu? Çocukken yapmak istediğin ve izin verilmeyen kaç tane konu var? Çok değil mi? İnsanın severek yapacağı bir işi veya uğraşı bulması o kadar da kolay değil! onun için gerçekten bir mesaiye ihtiyaç var. Maymun iştahlıymış hiç de değil! Aksine heyecan ve tutkulu yaşamak için kendine yer açıyor. Hem yaparken kendi mutlu olsun diye hem de yanı başındakiler ondan ilham alsınlar diye. Mutsuzluğunu ona da bulaştırma, bırak keşfetsin. Hem de herkes için! Çünkü gerçekten buna ihtiyacımız var. İşini severek yapan, hep daha meraklı olan ve enerjisini karşındakine geçirebilen insanlara... Hayat zaten senin sandığın kadar sana nefes aldırmıyor. Elinde ne olduğuna bakmayı bırak. Keşfetmeye devam et!


Anlam Arayışı
Kısa ve öz: anlam arayışı insanı daha da psikolojik bir bilinmezliğe sokan ve yoran ve daha da kendinle kapkaranlık dipsiz bir kuyuya girmene sebep olan ruhsal zımbırtılar yumağı.

Sanırım herkes yoruldu bu anlam arayışı işinden. Anlam zaten olduğum sürece devam ediyor. Herşeyin bir anlamı olmalı mı? ya da biz her şeye bu kadar anlam yüklemeli miyiz? Bilemiyorum. Bu durum bizi depresif yapıyor bence. Bazı şeyler — hatta çoğu şey — bizim kontrolümüz dışındayken, bu kadar kendimize yüklenmeye gerek yok. Dünyada bu kadar kötülüğün bir anlamı olmalı? ya da benim fakir olmamın onun zengin olmasının? ya da benim daha az maaş alırken onun daha fazla maaş almasının? Pöf! 1 milyon tane durum sıralarız ama gerçekten öyle mi? Her şeyin bir anlamı var mı? ya da neden kendimize odaklanıp kendi anlam dünyamızda huzura ermiyoruz. Olmaz mı? olamaz mı?


Sketch App & Adobe Photoshop & Adobe Experience Design
UI ve UX tasarım için kullanabileceğin başlıca masaüstü programları bunlar sevgili kardeşim. Ben hali hazırda UI ve UX tasarımlarımı Adobe Photoshop ile yapıyordum. Daha sonra Adobe, Experience Design programını piyasaya sürdü ki hala beta sürüm devam ediyor. Bir müddet Experience Design kullandım ama çok daha yolun başında, ister istemez eliniz Adobe Photohop’a kayıyor. Aslında lafı getimek istediğim yer:
Sketch App’i kullanmamak için bayağı bir bekledim. (hatta reddettim!) Son 15 gündür bir proje için kullanıyorum. Bunca zaman hata etmişin. Web arayüz tasarımı için Adobe Photoshop kullanmak hakikaten kulağı tersten tutmaya benziyor. Adobe XP Design zaten çok prematüre durumunda. Daha çok yolu var. Ama Sketch App zaten ana alanı UI, UX tasarım olduğu için ihtisas programı haliyle. Tavsiye ediyorum. Deneyim. Deneme sürümünü indirebilirsiniz. Benim yaptığım gibi bekletmeyin!


Kitap Önerisi: Yaratıcılık A.Ş.
Tüm yaratıcı faaliyette bulunan veya ilgisini bu konunun çektiği tüm insalığa önerimdir. Hem yaratıcı olup hem de bir şirket yönetmek ve tüm zorluklara rağmen hedefte kalmak… Bir bakın derim. Pişman olmayacaksın!

Bu hafta benden bu kadar. Yazılar hakkında ne düşünüyorsunuz bilmiyorum. Ama bilmek fena olmazdı. O vakit bana şuradan mail atıp görüşlerinizi paylaşabilir ya da sadece merhaba demek için bana ulaşabilirsin.

Muhteşem bir hafta geçirmenizi dilerim.

Sevgiler,
 E.

Beni takip etmek istersen;
instagram
Bana yazmak istersen;
mailler buraya