Jak začít s bojovkama a zároveň se u toho dobře bavit

VR-Fist
Czech Arcade Blog
4 min readSep 1, 2022

--

Polygon — respektive jeden z jeho redaktorů — vydal velmi povedené video o tom, jak začít s tímto herním žánrem.

Přestože ve velkých redakcích obvykle bojovkám moc nerozumí, poslední dobou Polygon i třeba IGN dokazují, že mají schopné redaktory a jejich obsah je kvalitní. A jelikož je tohle video chváleno ze všech stran, chtěl bych vypíchnout několik klíčových bodů.

Některé body jsou trochu upravené, aby buď zjednodušily nebo rozšířily informace z videa.

Tak co, jste ready začít s bojovkama?

1. Rozhodněte se, že chcete začít

Bojovky jsou těžký žánr a musíte vážně chtít, abyste se dostali přes ty nejtěžší a potenciálně nejvíc frustrující začátky. Tenhle chtíč můžete krmit zajímavými videi, sledováním streamů nebo čistě účastí v komunitě hráčů bojovek — například té naší: Czech Arcade.

Pokud u videí nerozumíte některým termínům, využijte bojovkářský slovník: https://glossary.infil.net

2. Vyberte si hru

Každého baví jiné hry. Někdo má radši anime jako Guilty Gear, někdo něco “realističtějšího” typu Tekken nebo Mortal Kombat. Někdo miluje staré arkádovky a radši si stáhne Fightcade a bude hrát Street Fighter 3.

Úplně na začátku se soustřeďte na jednu hru. Vyberte si takovou, která se vám prostě líbí.

3. Pořiďte si správný hardware

Potřebujete konzoli/PC a ovladač, to je vše. Jsou hráči, kteří hrají na základním gamepadu k PS4, někdo preferuje arkádový ovladač, ale někdo klidně klávesnici, případně Hit Box.

Hlavně se dobře bavte, ovladač z vás dobrého hráče neudělá a když Louffy dokázal vyhrávat Street Fighter IV turnaje na PS1 gamepadu, není na co se vymlouvat. Přesto, pokud máte tu možnost a chcete si pořídit ovladač přímo pro bojovky, jděte do toho a nešetřete.

Ovladače většinou fungují na PC a na jednu z konzolových platforem. Turnaje jsou většinou na PlayStationu, tak tomu přizpůsobte i výběr ovladače.

4. Vytvořte si prostředí pro online hraní

K online hraní mějte konzoli nebo počítač připojený kabelem, wi-fi není na bojovky stabilní. Přestože vám váš měřič klidně ukáže nízký ping, tento ping má v čase výkyvy.

5. Vyberte si postavu

Často hráči hledají, jaká postava je ideální pro začátečníka a takový přístup sice není od věci, ale pokud budete hrát postavu, která se vám fakt líbí, přežijete chvíle, kdy s tím vším chcete seknout. Jen výjimečně narazíte na postavu, kterou byste fakt hrát neměli.

Hrajte postavu, která se vám líbí a která vás baví.

6. Naučte se, jak funguje vaše hra

Některé hry mají dobrý tutorial, pro jiné hry je zase lepší zajít na YouTube a vyhledat si video o základech dané hry. Středně pokročilí pak najdou detailnější informace v souvisejících videích, encyklopediích typu supercombo.gg a dalších zdrojích.

Neočekávejte, že všechno poberete na první dobrou. Bude to chvíli trvat. Naučíte se něco, co je pro outsidery o ničem a pro experty ještě nikterak zajímavé, ale opět jste pokročili a je potřeba se za to pochválit.

Nesrovnávejte se s těmi nejlepšími, srovnávejte se se sebou před měsícem.

7. Hrajte — s živými hráči

CPU funguje v bojovkách zoufale, nehraje zdaleka tak, jak by hrál živý hráč. Neodkládejte proto hru se živým hráčem. Zjistíte, co na ostatní reálně funguje a nefunguje.

Neočekávejte hned skvělé výsledky, ani v autoškole z vás není po první hodině Schumacher. Úplně ignorujte hatery, kteří vám v onlinu budou vypisovat nesmysly na Steamu nebo na PSN.

I dvacet proher pro vás může být přinosných. Zjistíte, co soupeř dělá tak správně, že vám to dělá problém, a naučíte se, že mačkat tlačítka není vždycky tou nejlepší variantou. Nemačkat je, vyprovokovat úder, který můžete potrestat, nebo prostě jen blokovat, to je mnohdy důležitější, než namačkat správně kdovíjaké kombo.

A z druhé strany — když někdo skvěle blokuje, co uděláte? Jak soupeře tzv. “otevřete” a uberete mu životy?

8. Jak správně trpět v začátcích

Investujte do her svůj čas a vrátí se vám to. Správně trénujte: Něco vám nejde namačkat? Jděte do Training/Practice módu, zapněte si zobrazení toho, co mačkáte a sledujte, kde děláte chybu.

Neberte si svůj herní výkon osobně. Nižší rank neznamená, že jste horší člověk.

A občas si dejte od bojovek pauzu. Budete překvapení, s o kolik větší chutí a jak lépe vám bojovky po občasné pauze jdou.

9. Najděte si komunitu a soupeře

Je důležité mít kolem sebe spřátelené blázny, které taky baví mačkat tlačítka líp než jejich soupeř. Můžete si zahrát online a pak svou hru rozebrat.

Zkušenější soupeř vás navede, jak se rychleji zlepšit. Horší soupeř vám zase dodá sebevědomí.

Přihlaste se do online turnajů (je to hodně jiný pocit než hrát přáteláky, budou se vám klepat ruce), účastněte se offline hraní (sessions u někoho doma nebo locals, které komunita pořádá).

A kde takovou komunitu najít? Co třeba Czech Arcade? Máme největší česko-slovenský Discord, kde si domluvíte online hraní nebo proberete svoje hry. Všechny podstatné novinky a informace o turnajích najdete na všech možných platformách (Facebook, Twitter i zmíněný Discord). Začali jsme dělat Locals, kam si může každý přijít zahrát a pokecat, a občas děláme turnaje.

10. Nikdy to neskončí

V bojovkách není žádný ultimátní cíl. Jasně, můžete vyhrát místní turnaj v hospodě, můžete vyhrat velký turnaj v Česku, můžete vyhrát turnaj v Evropě nebo ve světě, ale pořád bude co zlepšovat a pořád tu budou ostatní hráči, kteří se chtějí také zlepšit a porazit vás.

To je v principu vše. Podívejte se určitě na video v úvodu tohoto textu. Redaktor Polygonu umí tyto body podat lépe než já.

A jestli vás bojovky zaujaly a třeba i tento text vás motivoval s nimi začít, tak do toho, těšíme se na nové hráče!

--

--

VR-Fist
Czech Arcade Blog

I love Fighting Games and collecting Chaos Emeralds.