Popíjení s přáteli v bezproblémové atmosféře je jednou z nejnámějších forem hygge

Hygge? Hygge!

Myslím, že u šestého článku nadešel čas k vysvětlení názvu blogu a slovíčka „hygge“, které se v něm ukrývá.

O hygge již byly napsány stovky článků, přesto jste se možná s tímto pojmem ještě nesetkali. Jednoduše řečeno, hygge je základní stavební kámen dánské kultury, mentality a přístupu k životu. Je to nepřeložitelný výraz, který se používá pouze v dánsštině a jako nejbližší překlad se používá anglické „coziness“, nebo česká „útulnost“ a „zábava“. Význam a podstata tohoto slovíčka jsou ale daleko hlubší. Útulná může být místnost, zábavou může být bunjee jumping, přesto ani jeden příklad hygge nevysvětluje, ba naopak oba jsou dost zavádějící.

Stejně jako většina dánskcýh slov je pro cizince hygge téměř nevyslovitelné!

Hygge může být cokoliv — sklenice vína, hrnek kávy, příprava večeře, nebo večer strávený s přáteli. Podstatou hygge je smysluplné prožití současného okamžiku a nabídka protipólu zrychleného, západního stylu života. Hygge Dánům připomíná, co je v životě nejdůležitější, pomáhá jim najít si čas na své přátele, rodinu, či sebe samotné a radovat se z maličkostí. Jsem stejně jako většina Dánů přesvědčen, že právě přes hygge vede cesta ke štěstí.

Obklopte se věcmi, které máte rádi.

Důležitou součástí hygge jsou svíčky, kterými jsou Dáni posedlí. Najdeme je v jejich příbytcích i večer v kavárnách, či restauracích. Ti nejzarytější „hyggeři“ dokonce bez svíček nevydrží ani jediný pracovní den a v 9 ráno je rozpalují na svých pracovních stolech.

Hygge svíčky

S konceptem hygge se hluboce ztotožňuji a to je také důvod, proč jsem ho použil v názvu blogu. Stejně jako mnozí cizinci tento způsob žití obdivuji a snažím se hygge zakomponovat i do svého života. Osobně mi mé pochopení hygge doplňuje meditační technika Mindfulness, která je postavena na prožívání současného okamžiku a vypořádávání se s každodenními výzvami.

“Hygge může být odpovědí na otázku, proč jsou Dánové považování za nejšťastnějších národ na světě!”

Takže jaké situace se dají popsat jako hygge? Pár jsem jich zmínil o pár řádků výše, jenže hygge může být téměř jakákoliv činnost. Možná především taková, která mě prvotně nebaví a tím, že do ní investuji z ní udělám situaci příjemnou. Uvedu příklad:

Nebaví mě prát prádlo! Jak si tuhle rutinu zpříjemnit a udělat ji víc hygge? Jednoduše, zajdu do prádelny, která je současně i kavárna a hodinu, kterou se mi bude prát prádlo strávím nad hrnkem latté ve společnosti zajímavých lidí. Tyto kavárno-prádelny opravdu v Dánsku existují.

Jedna z kavárno-prádelen.

Pokud takový podnik ve městě nemám, nevadí. Otevřu si láhev vína, případně piva (ANO, i pivo může být hygge), pustím si příjemnou hudbu a pustím se do praní.

„Hygge se nemusí nutně týkat netradičních zážitků, ale jde především o to, užívat si těch obyčejně neobyčejných okamžiků v životě.“

Hygge začíná být tak známý a zajímavý faktor dánského životního stylu, že ho některé americké univerzity nabízejí jako samostatný kurz. To dokresluje hloubku jeho významu, který opravdu není pouze o svíčkách jako spíše o prožívání současného okamžiku, mezilidských vztazích a absenci negativních emocí.

Snad se mi povedlo hygge alespoň částečně vysvětlit a přiblížit vám ho. S jakou činností si hygge spojujete vy? Budu rád, když mi dáte vědět v komentářích. :)