Běžecké “hřiště”, pár metrů od školy!

Mimoškolní vyžití na kampusu

Můj poslední článek o vysokoškolském systému mohl být trochu zavádějící a všechno se mohlo zdát úplně bezvadné. Pravda je taková, že během prvních týdnů jsem nebyl ze svého programu vůbec nadšený.

Škola mě nebavila. Vyučování se táhlo a já jen seděl a poslouchal nudná data, teorie, nebo fakta o mezinárodním obchodě a vytváření „networků“. Měl jsem problém soustředit se a většinu času jsem trávil brouzdáním na Facebooku, případně vyřizováním pracovních mailů pro GoodCall.

Dnes, po 6ti týdnech výuky a neúspěšné změně oboru na Management of Innovation Processes můžu říct, že se moje zkušenost lepší. Rozbíhají se zajímavé projekty, kde využijeme vlastní iniciativu a aplikujeme naučené teorie na reálné firmy, které si sami zvolíme.

Jednotlivé obory se mezi sebou hodně liší! Můj International business & marketing je jeden z největších, takže například možnosti diskutování na přednáškách jsou výrazně omezeny.

Z mého pohledu je však studijní program jen jeden kousek, který zapadá do komplexnější skládačky „studia“ v Dánsku. Samotná univerzita nabízí ohromné mimoškolní vyžití v rámci studijních spolků, Cortex labu, plaveckého bazénu, experimentů, 3D tiskáren, posilovny, nebo běžeckého oválu.

Studentské organizace

ESN Odense a H.CH. Andersen

Nejzajímavější a nejaktivnější studentskou organizaci, která působí na SDU, je určitě ESN Odense. Organizace se stará o Erasmus studenty a vytváří pro ně během semestru desítky aktivit. Přes výlety po Dánsku i mimo něj, poznávání Odense, až po akce, které “propojují” mezinárodní studenty (čti párty). :D ESN neustále hledá nové členy, podporuje jejich iniciativu a seberealizaci. Každý člen je vyzýván k vytváření a organizování vlastních událostí.

Další dvě významné organizace, které na SDU působí jsou AIESEC a OSEC. AIESEC zprostředkovává studentům stáže v zahraničí, ale není zdaleka tak aktivní jako “local committees” v jiných městech, např. AIESEC Praha. OSEC je komunita studentů se zájmem o podnikání. Hlavní aktivitou OSECu jsou networkingová setkání na kterých startupisté prezentují své projekty a ostatní účastníci jim dávají zpětnou vazbu.

SDU Cortex lab

SDU Cortex Lab — inkubátor podnikatelských nápadů

Veškeré aktivity OSECu se odehrávají na půdě Cortex labu. Cortex lab je podnikatelské podhoubí, chcete-li inkubátor podnikatelských nápadů. Když se skupinka studentů rozhodne vybudovat vlastní společnost, Cortex lab jim poskytne prostory pro práci, know-how a mentoring od zkušenějších podnikatelů. Projekty založené v tomto podhoubí mají ambici měnit svět zítřka.

“Our vision is to change the way students, businesses and researchers think when they create the businesses of tomorrow. Doing things differently will lead to growth and more jobs.”

Cortex lab je navíc propojený s univerzitou volitelným předmětem DEMOLA. V tomto předmětu studenti spolupracují s vybranou firmou na řešení jejich reálné výzvy. O Cortex labu určitě napíšu osobitější report, jakmile více proniknu do jeho startupového prostředí.

Knihovna a 3D tiskárna

Všichni studenti mají k dispozici 3D tiskárny, které se nacházejí prostorách univerzitní knihovny. Tiskárny slouží především studentům technických oborů k tvorbě prototypů a školních projektů. Nicméně po zarezervování si kdokoliv, i ne-student, může vytisknout cokoli ho napadne.

Kromě 3D tiskárny nabízí knihovna i ohromné prostory pro studium, či odpočinek.

Lab@SDU a experimenty

Studenti se můžou účastnit různých experimentů, kde řeší individuální, nebo skupinové problémy a pomáhají tak vytvářet primární data pro výzkum. Jako odměnu získají kupóny na oběd, či kávu ze Starbucks.

Sportovní vyžití

Ani po sportovní stránce univerzita nestrádá, ba naopak. Přímo na kampusu najdeme unikátní běžeckou dráhu, bazén a posilovnu. Vše pro studenty zdarma.

Běžecká dráha v podání SDU je spíš takové běžecké hřiště, kde se každý běžec může vyřádit, jako malý kluk. Najdeme tu několik překážek i venkovní posilovnu. Prostory jsou ideální pro trénink sportovců, kteří se chystají na závody typu Spartan race.

Venkovní posilovna a běžecký “ovál”

Pár kroků od běžecké dráhy najdeme moderní posilovnu, vybavenou stroji, které určují i ideální tempo cvičení. Posilovna je zdarma, ale moc lidí o tom neví a dost možná ani není určena pro všechny studenty. Na univerzitě je totiž ještě je posilovna a přestože je menší a objektivně horší, je zpoplatněna. Takže ticho! :D

Free posilovna

Sportovní vyžití nám uzavírá 50m bazén, který je taktéž pro všechny studenty zdarma. Otevírací hodiny se každý den mění, ale většinou je otevřený každý všední den alespoň 2 hodiny mezi 8:00 a 14:00.

SDU Swømmehallen

Tahle studentská vyžití dokreslují společně se samotným studiem a sociálním životem celkový obrázek studentského života v Odense. Všechny zmíněné aktivity nabízí aktivní odpočinek a vyvážení studentských povinností.