Nejšťastnější národ na světě

Přes chlad, dlouhé noci, déšť, vítr i vysokou zadluženost se Dánsko dlouhodobě umisťuje na špici žebříčku nejšťastnějších zemí světa — World Happiness Report. Proč tomu tak je? Co stojí za jejich štěstím? Je to způsobeno životním stylem, nebo vysokou spotřebou antidepresiv? Následujících 10 bodů nám v tom udělá jasno.

1. Hygge

Hygge se věnoval celý minulý článek. Zjednodušeně řečeno, hygge vyjadřuje pohodu se kterou Dánové prožívají své životy. Příliš se nestresují, mají jasno ve svých prioritách, jsou sociálně aktivní a monotónní povinnosti si zpříjemňují pomocí kávy, vína, nebo mihotavým svitem svíček. Pokud se chcete o hygge dozvědět více, doporučuji minulý článek.

2. Sociální systém

Sociální systémy severských států jsou proslulé. Nejdůležitější prvky, kterými Dánská vláda snižuje rozdíly mezi bohatými a chudými jsou SU a A-Kasse. První zmíněný je příspěvek ve výši 700 eur měsíčně, na který mají nárok všichni dánští studenti a ti mezinárodní studenti, kteří pracují 10-12 hodin týdně.

Studenti své SU milují víc než své životy. :D

A-Kasse je v podstatě systém podpory v nezaměstnanosti, kdy nezaměstnaní pobírají až 80% jejich průměrného měsíčního platu po dobu až 2 let. Na A-Kasse mají nárok i absolventi vysokých škol, kteří aktivně hledají práci.

Na druhou stranu, tyto sociální benefity musí být nějak financovány. Zde hrají svou nepostradatelnou roli daně. Jedny z nejvyšších v Evropě. Vláda obyvatelům z každé výplaty ukrojí 37% — 68%.

3. Sociální vazby

Rodina a blízcí přátelé jsou v Dánské kultuře nejvyšší prioritou a víkendy jsou zarezervované pouze jim. Dánové navíc umí odpouštět a nehaní lidi, kteří je podvedli, nebo jim zapříčinili jakoukoli újmu. Příkladem může být situace premiéra Anderse Fogh Rasmussena, který Dánsko zavlekl do války v Afghánistánu a Iráku, zruinoval ekonomiku a přesto o něm Dánové mluví v dobrém.

Anders Fogh Rasmussen

4. Bezpečí

Dánsko bylo v roce 2016 zvoleno druhou nejbezpečnější zemí na světě, hned po Islandu. Při minimálních hrozbách teroristických útoků, vražd, nebo krádeží se ani novopečené matky nebojí nechat svá batolata nestřežená, v kočárcích na ulici před kavárnou.

Tady na prcka alespoň vidí.

5. Jídlo a pití

Na štěstí Dánů má vliv i to co jedí a pijí. Na diety si zrovna nepotrpí. Kdo by se divil, když na každém rohu najdou pekárnu se skvělými dorty a sladkým pečivem, kterému se tu říká wienerbrød. K dortíku si dají kávu, nebo horkou čokoládu, která je tu taky velmi populární a dokresluje jejich životní styl.

Neodoláte!

6. Lego

Asi nejznámějších dětská stavebnice pochází z Dánska. Kdo by nebyl šťastný, když si každý den může chvíli pohrát s legem. To platí i pro dospělé, kteří si rádi odpočinou a pomůžou svým dětem konečně postavit ten vrtulník! Lego navíc nabízí i velmi zajímavé pracovní pozice a s Čechem, který si hraje v práci každý den natočil zajímavý rozhovor Martin Veselovský.

Lego! Lego everywhere!

7. Volný čas

Dánsko ještě nezavedlo po vzoru Švédska 6ti hodinovou pracovní dobu, ale blíží se k ní mílovými kroky. Národní průměr je nyní na 33 pracovních hodinách týdně a většina Dánů míří domů po 14. hodině. Krátká pracovní doba dává Dánům možnost trávit více času s blízkými a vysedávat u kávičky a dortíků. Prostě pěstovat hygge!

8. Geny

Dle studií vědců z univerzity v britském Warwicku ale můžeme na všechny předešlé body zapomenout. Ti tvrdí, že Dánové mají genetické předpoklady ke štěstí. Konkrétně zjistili, že mají genetickou výbavu, díky které se jim tvoří velké množství serotoninu — hormonu zodpovědného za dobrou náladu. Výsledky výzkumu potvrdili i na „ne-Dánech“, lidech kteří se narodili v zahraničí a s Dánskem je pojí jen předci. „Šťastná“ genetická výbava se prý dědí až přes 4 generace.

9. Antidepresiva

Existují však i takové názory, že Dánské štěstí uměle vyvolává vysoká spotřeba antidepresiv, v jejichž spotřebě je Dánsko dle OECD druhou zemí Evropy. Těžko říct, kde je pravda, ale autor knihy „The Little Book of Hygge“ — Meik Wiking tvrdí, že za to může především jejich nebojácnost pojmenovávat a léčit duševní neduhy.

:D

Je jasné, že my Češi se máme od Dánů ještě co učit. Přesto si musíme uvědomit, že na tom nejsme vůbec špatně. V roce 2016 jsme se v žebříčku nejšťastnějších zemí světa dokonce umístili na skvělém 27. místě.

V Dánsku jsou i zásuvky šťastné.