Dánsky Bløg #10 — V kuloároch TEDx Aalborg

Minulý mesiac sme zorganizovali prvý TEDx Aalborg jesennej sezóny a včera sme pokračovali druhým podujatím s názvom Breathing new air. Tému sme si zvolili, tak ako sa na TEDx patrí. Čo najabstraktnejšiu!

🌬️ Nadýchni sa čerstvého vzduchu

Prednášky, ktoré nám do tejto témy zapadli mali priniesť novú perspektívu a pomôcť prekonať strach z nepoznaného. Pomôcť vystúpiť z komfortnej zóny, spoznať nové veci a nových ľudí. Možno sa aj zbaviť nejakého toho predsudku. Na konci blogu som vám prihodil odkazy na všetky 4 prednášky.

Podujatie sme začali celkom zhurta a odhodlali sme sa vyspovedať obecenstvo, ktoré sa zišlo v Studenterhuset. Chceli sme s návštevníkmi otvoriť dialóg a pomôcť im si z prednášok odniesť čo najviac. Nie je to raketová veda, ale ak sa to podarí posunie to celé podujatie na inú úroveň.

Predtým než sme prehrali prvé dve videá sme vyzvali ľudí zúčastniť sa na živom hlasovaní cez Slido. Chceli sme vedieť, čo podľa nich ľuďom bráni začať konverzáciu s cudzou osobou. Veď posúďte sami.

🤹 Prestávka nebola na oddychovanie, ale na hranie

Po prvých dvoch prednáškach sme si dali pauzu. Rozhodli sme sa ju využiť na hrajkanie! Chceli sme, aby sa ľudia medzi sebou rozprávali, aby sa spoznali a aby nesedeli len so svojimi kamarátmi. Lenže v tom im treba trošku pomôcť.

Máme v sebe isté bariéry, ktoré nám bránia začať konverzáciu s novými ľuďmi. Presne ako sme mohli vidieť na odpovediach zo Slido. Rozhodli sme sa preto zorganizovať Human Bingo (tzn. Ľudské Bingo).

“Máme v sebe isté bariéry, ktoré nám bránia začať konverzáciu s cudzími ľuďmi.”

Koncept je jednoduchý. Každý účastník dostal kartičku so zoznamom vlastností. Potom bolo jeho úlohou nájsť ľudí, ktorí takéto vlastnosti majú. Kategória, ktorá mala najväčší úspech bola nájsť niekoho kto pochádza z už neexistujúcej krajiny. Nakoniec sa ukázalo, že v celom obecenstve boli iba dvaja ľudia z Československa. Títo si vyskúšali aké je to byť hviezda a celý deň len dávať autogramy.

Československá autogramiáda

🦄 Kto chytil všetkých pokémonov vyhral dve pivá!

Malo to úžasný efekt, ľudia behali, hýrili a zoznamovali sa. Pýtali otázky, ktoré by inak ostali nevyslovené. Veď kedy sa ťa cudzí človek naposledy spýtal či máš rád pizzu s ananásom? Tá otázka spôsobuje len kontroverziu! 🍍

⛩️ Ako cestovať lacnejšie a konverzovať lepšie

Druhý blok začal prednáškou o cestovaní a ako sa do toho pustiť takmer bez peňazí. Predtým však prišlo na rad otázka, kam by vlastne naši návštevníci chceli ísť. Československo sa objavilo tiež.

Potrebovali sme ešte silný záver, ktorý by motivoval ľudí niečo na sebe zmeniť. Celeste Headlee vo svojej prednáške ponúkla 10 spôsobov ako viesť lepšiu konverzáciu. Spustili sme teda posledné hlasovanie na Slido, kde sme pripomenuli týchto 10 bodov a účastníci mali zvoliť 1, ktorý sa im páčil najviac a uplatnia ho hneď od zajtra. Najviac ľudí sa rozhodlo prestať porovnávať skúsenosti ostatných s tými svojimi a môžno tak vniesť viac empatie do svojej komunikácie.

👏 Ďakujem všetkým čo sa zúčastnili a aj dream tímu Barney, Ivana, Slavo, Bea, Jens, Casper a Daniel. Good job guys!

📜 Zoznam prednášok:

Pico Iyer: Where is home?

Kio Stark: Why you should talk to strangers

Tomislav Perko: How to travel world with almost no money

Celeste Headlee: 10 ways to have a better conversation

O mesiac určite pokračujeme 💪

Budem rád ak mi necháte tipy na témy alebo zaujímavé talky, ktoré by sme mohli zahrnúť.

Keby niečo tu ma hľadaj: Instagram | Facebook| LinkedIn

Followuj 👉DÁNSKY BLØG 👈

Tak ako sa na Facebooku zbierajú lajky a na Instagrame srdiečka, tu na Medium si zas všetci pekne tlieskame 👇

Like what you read? Give Anton Kukucka 🐦 a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.