pre-alfa yeniden
Published in

pre-alfa yeniden

Ben Neyim?

Ben Hicret. Anadolu’nun bağrında, ikinci milenyumun başında doğmuş 7.8 milyar insandan biriyim. Diğer yazımda kendimi 2–3 paragrafta anlatırım demiştim ama anlatamazmışım. Kelimelerimi seçemiyorum. Aklıma bir kelime geliyor ve sonra uçuyor. Yoksa öyle miyim, yoksa değil miyim? Yoksa yok mu? Neyse klişelerle devam edeyim devamı gelir sanırım.

Şöyle oturun anlatacaklarım var.

Meraklı, okumayı seven bir yapım vardır. 14 yaşımda CERN üzerine okuduğum bir yazı ile orada kuantum mekaniği üzerine çalışma hayallerine dalmaya başladım. Fiziği ve matematiği ciddiyetle dinler, üniversite notları okur, ev ahalisine öğrendiklerimden bahsederken çenem ve yanaklarım ağrırdı(gülmek ve açıklama yapmak için gerilmekten). Güzel bir okulda Fizik Mühendisliği okumayı az hayal etmedim! Daha sonra fikirlerim değişti, çalışmak istediğim alan hakkında daha spesifik düşüncelerim oluştu. Ergenliğin son demlerine giriş yaparken biraz şevk kırılması yaşadığımı söyleyebilirim. Uyku alışkanlıklarım köklü değişimlere uğradı, okul hayatım garipleşti, düşünce yapım tepe taklak oldu. Ben de düşündüm ne yapsam, ne yapsam…

Araştırdım, karıştırdım. Daima Tıp okumamı isteyen babama karşı çıkıp yapmak istediklerimi açıkladım, hayallerimden bahsettim. Kendi istediğim bölüm olan Elektrik Elektronik bölümüne gitmeye karar verdim. Tercih listemi tamamen Bilgisayar ve Elektrik & Elektronik Müh. ile kaplamıştım. O sene bir üniversiteyi kazandım hala orada öğrenimimi görmekte ve bir şekilde hayatta kalmaktayım. Şu an ilk hedefim beta sürümüme kavuşmak.

İlgi alanlarım Gömülü Sistemler(donanım tasarım + yazılım) ve kendi kendime öğrendiğim Makine Öğrenmesi. Daha bir sürü ilgilendiğim alan var ancak Gömülü sistemler üzerine uzmanlaşmak istiyorum. Geleceğe dair umut ve yakarışlarımı anlatacağım başka bir yazı yazmayı da büyük bir hevesle bekliyorum. Yazdığım yazılar ile zaten aslında nelere ilgim olduğunu görebileceğinizi umuyorum.

Yaklaşık 400 farklı yapıda mineral + kaya + metalik maden koleksiyonum var. Ve yaklaşık 150 farklı çiçekten, bitkiden oluşan kurutulmuş çiçek koleksiyonum var. Origami ile amatör olarak uğraşıyorum. Anime izlemeyi, manga okumayı severim. Kitap okumayı çok seviyorum ve bazen de kısa hikayeler yazmaktan hoşlanıyorum. Okuduğum şeyler üzerine küçük karakter ve ortam çizimleri yapmaktan ayrı zevk alıyorum. Nerdeyse her tarzdan okumama rağmen çoğunlukla Bilim Kurgu, Fantastik, Dedektiflik-Polisiye tarzlarını seviyorum. Divan şiiri okumak ve ezberlemek 2–3 senedir giriştiğim bir tür beyin egzersizi.

Felsefi kitapları 2–3 sefer okuyup altları çizilmemiş yer bırakmıyorum, her okuyuşumda farklı kalemle çizdiğim için dikkatimi çeken yerlerin değiştiğini fark etmek bana garip hissettiriyor. Önceden film izlemeyi çok seviyordum. Dizi izlemekten uzunca bir süredir pek hazzetmiyorum. Film içinse senede 60 film izliyorduysam şu an 10 bile izlemiyorumdur.

Dil öğrenmeyi seviyorum. Genel olarak öğrenmeyi, çalışmayı seviyorum. Ama dile ayrı bir ilgim var. Kendi dünyamı yaratırcasına bir haz alıyorum. Başlamak ne kadar zorsa ilerledikten sonra her gelişmenin kendiliğinden gelmesi çok güzel bir duygu veriyor.

Son olarak da sevdiğim müzik tarzı… Her tarz dinliyorum diye açıklamaya başlayayım. En çok dinlediğim tarzlar: Senfonik metal, Power metal. Ama böyle dersem Rock küser, Caz benle konuşmaz, Pop ’un kalbi kırılır, Türküler bir ah çeker. Modum hangisine uygunsa onu dinliyorum deyip yuvarlayalım lafımızı.

Evet sanırım 2–3 paragrafı katladık üstüne de koyduk baya da şey varmış anlatabileceğim. Evet, evet uzun yazmışım baya!!! Güzel her gün böyle bir yazı yayınlasam benden bir şeyler olur. Bu hafta içerisinde Donanım kısmındaki çalışmalarımla alakalı bir yazı yazmayı planlıyorum. Bu yazıları maalesef kendi bilgimin sentezi olarak değil de bir tür başka kaynakların sentezi ve anladıklarım şeklinde yapacağım. Çünkü maalesef kendi bilgim hala başka insanlara verebilinecek düzeyde değil. Zaten bu Medium sayfasını da bunun için açtım. Kendi ilerleyişimi evet yazdığım defter sayfalarından, okuduklarımdan ve hatta yeni okuyup anladıklarımdan takip edebiliyorum. Ancak bunu elektronik ortama döküp takibimi buradan yapabilmek istiyorum.

Sonunda ne diyorduk!?

Kendinize iyi bakın, psikolojinize, aklınıza sahip çıkın! Beta sürümler aşkına!

Mission Completed

Hicret

--

--

hiç bilmediğim veya detaylı bilmediğim şeyler üzerine öğrendiklerimi bir araya toplayacağım bir bilgi kütüphanesi kurmak istedim. Nasıl ilerlediğimi sadece kağıt üzerinde değil elektronik ortamda da incelemek asıl amacım.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store