5 група єдиного податку для креативних

На початку лютого Мінсоцполітики вирішив своїм законопроектом поховати ІТ галузь. Але ІТ галузь зустрілася із Президентом і все розрулила. Лишилося тільки швиденько запропонувати альтернативу ініціативі Мінсоцполітики. Так і з’явилася 5 група єдиного податку для креативних ФОПів зі збільшенням ставки з 5 до 10% до 2025 року. Але щось тут не так.

Emiliia Klimbovska
Dead Lawyers Society
3 min readMar 4, 2019

--

Потужна, влучна і няшна ілюстрація авторства Катерини Цібере

Що сталося

26 лютого народні депутати Скрипник (екс Елекс), Данченко (екс Дата Групп), Шверк (екс УМХ) та інші представники креативного класу у Верховній Раді зареєстрували законопроект про розвиток креативних індустрій.

Розвивати креативні індустрії будуть створенням 5 групи єдиного податку для програмістів.

Що в ньому

З’явиться 5 група платників єдиного податку.

До цієї групи депутати планують віднести фізичних осіб-підприємців, які (а) надають послуги у сфері інформаційних технологій, (б) не мають найманих працівників і (в) отримують за рік дохід не більше 7,5 млн. гривень.

До 1 січня 2020 року для простого розробника нічого не зміниться: ФОП буде платити ті ж 5% від доходу. З кожним наступним роком ставка буде зростати на 1% і з 1 січня 2025 року становитиме 10% від доходу.

Що там із договором оренди робочого місця?

Законопроект передбачає, що ФОП на 5 групі зможе користуватися будь-якими засобами виробництва свого замовника: технічними і програмними засобами, інформаційними системами, приміщеннями.

Я чула, що в текст законопроекту навіть кавоварку включили, але з технічних причин виключили.

Що там з ЄСВ?

Цим же законопроектом народні депутати пропонують врівноважити всесвіт, який викривився через появу 5 групи для креативної індустрії, примусом ФОПів на 5 групі сплачувати ЄСВ.

Якщо для всіх мінімальний ЄСВ становить 22% від мінімальної заробітної плати (у 2019–918,06 грн.), то ФОП на 5 групі з 1 січня 2020 року сплачуватиме лише 44% від мінімальної зарплати (1836,12 грн., якщо мінімальна зарплата 4 173 грн.).

На думку народних депутатів представники креативної індустрії можуть собі дозволити сплатити у 2 рази більше ЄСВ.

Що там з ПДВ?

У законопроекті про ПДВ не сказано нічого. Тому застосовуємо загальне правило: платники єдиного податку звільняються від сплати ПДВ.

Тепер представникам ІТ бізнесу можна не боятись 1 січня 2023, коли закінчиться дія пільгового ПДВ з постачання програмної продукції.

Так все ж наче і так було добре?

Та ні. 6 лютого 2019 Мінсоцполітики опублікувало законопроект про посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці.

За цим законопроектом пропонувались зміни до майже незмінного з 60х років минулого сторіччя Кодексу законів про працю — закріпити 7 ознак трудових відносин. Якщо між тобою і твоїм замовником є три із них, ми можемо лише привітати з виграшем — 30 мінімальних заробітних плат штрафу для твого замовника від Держпраці. Таким чином Мінсоцполітики хотіло допомогти кожному обстояти свої трудові гарантії.

Але ж сучасному креативному класу не потрібні трудові гарантії, а потрібна свобода. Свобода підприємницької діяльності з 5% від доходу, мінімальним ЄСВ і смачним печивом в офісі. Ось що хотіло Мінсоцполітики:

Коментар Мертвих юристів

Мета депутатів притомна, і ми тягнемо за цю ініціативу не тільки руку, а і носочок. Армія девелоперів, які працюють в аутсорсі і аутстафі, отримають нарешті легальний статус перед податковими органами. Не потрібно буде ховатися за нерезидентною компанією, створювати договір оренди робочого місця, ставати у шпагат між необхідністю навчання підрядників і неможливістю бути впевненим, що ці витрати капіталізуються.

От тільки до методів є кілька дрібних питань:

  1. Креативна індустрія це лише ІТ, да? От ми — юристи хоч і мертві, але з почуттям власної креативної гідності. Ми теж завжди хотіли, аби нас вважали креативними. Але не цього разу, розуміємо. Ми не образилися. А от дизайнерів, ілюстраторів, копірайтерів, мікробіологів чому ви так образили?
  2. Фріланс — це наступний етап еволюції праці (до того було рабовласництво, потім працевлаштування). І це чудово, бо армія самозайнятих осіб роблять економіку будь-якої країни антикрихкою (привіт, Талєб). Чекайте, хіба програмісти, для яких зараз намагаються створити 5 групу, дійсно самозайняті, серйозно?
  3. А якщо люди відмовляться ставати на 5 групу, то що? Тоді тих, хто не втече з 3 на 5 групу, Мінсоцполітики визнає працевлаштованими? Ні, чекайте, тобто весь цей час 3 група для девелоперів була незаконною? Кх-кх, ну такоє.

Текст зайшов як діти в школу? Хочте ще таких? Так ставайте хутчіш нашими патронами:

--

--