Deep Learning Türkiye Topluluğu İlk Yılında Neler Yaptı? 🔎

Acısıyla tatlısıyla topluluğumuzun birinci yılını geride bıraktığımız bu günde topluluğumuzun geçtiğimiz bir yılda neler yaptığını siz kıymetli takipçilerimizle paylaşalım istedik! 🎉

http://deeplearningturkiye.com/

30 Ağustos 2017'den bu yana sizlerin kattığı değer ile günden güne büyüyen topluluğumuz, tamamı gönüllü olan ve mevcut imkanlarla yapılabileceklerin en iyisi için çaba gösteren üyelerimiz sayesinde kısa sürede Türkiye’nin En Büyük Yapay Zeka Topluluğu olarak anılmaya başladı. Elbette bizler için oldukça yoğun, ancak bir o kadar da keyifli bir yıl oldu. Dilerseniz geçmiştiğimiz son bir yılda hep birlikte neler yapmışız bir bakalım.

📝 Türkçe ve İngilizce Yapay Zeka Blogu

1 Ocak 2018'de açtığımız Türkçe ve İngilizce bloglarımız toplamda bu yazınını yaımlandığı tarih olan 30 Ağustos 2018'e kadar 300 BİN’den fazla tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. Bloglarımızda yalnızca teknik konulara değil; sinema, etik, hukuk gibi diğer alanlarda da yapay zekanın etkilerini duyurmaya yönelik yazılara da yer verdik.

Bugün itibariyle; Türkçe blogumuz günlük ortalama 700 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edilirken, İngilizce blogumuz günlük ortalama 750 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.


📝 Bloglarımızdan İlkler

En Çok Görüntülenen Yazılar: Türkçe

Türkçe blogumuzda en çok okunan yazımız ayyüce kızrak’ın yazdığı 21 BİN+ görüntülenmeye sahip Yapay Zeka ve Derin Öğrenmeye Başlama Rehberi oldu. Binlerce kişinin başvurduğu topluluğumuz tarafından başlatılan Yapay Zeka Mentorluk Programı ile ilgili duyurumuz en çok okunan ikinci yazımız oldu. Murat Öztürkmen’in yapay zekayla ilgili filmleri derlediği Yapay Zeka Temalı 15 Film yazısı en çok okunan üçüncü yazımız oldu. Listenin devamını aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.

En Çok Görüntülenen Yazılar: İngilizce

İngilizce blogumuzda en çok okunan yazımız fuat’ın 192 BİN+ görüntülenmeye sahip Google Colab Free GPU Tutorial yazısı oldu. Ayyüce Kızrak’ın yazdığı A Brief Guide to Intel Movidius Neural Compute Stick with Raspberry Pi 3 yazısı en çok okunan ikinci yazımız olurken, Furkan Kınlı’nın [Deep Learning Lab] Episode-3: fer2013 yazısı en çok okunan üçüncü yazımız oldu.

KDNuggets’da Gümüş Blog: Google Colab

İngilizce blogumuzda yayımlanan fuat’ın yazdığı Google Colab yazısı KDNuggets tarafından yeniden yayımlandı. Yazı ayrıca KDnuggets’da Şubat ayınının gümüş blogu (silver blog) olarak seçildi.

Türkiye’deki Kapsül Ağları ile İlgili İlk Teknik Blog Yazısı

Ayyüce Kızrak‘ın Yapay Zekanın Yeni ve Çekici Mimarisi Kapsül Ağına Uygulamalı Bir Bakış yazısı Türkiye’de blog bu konuyla ilgili olarak yazılan ilk teknik blog yazısı olma özelliğini taşımaktadır.

🌐 Sosyal Medyada Deep Learning Türkiye

Yalnızca üyelerimizin değil takipçilerimizin de alandaki gelişmeleri yakından takip edebilmeleri adına sosyal medya hesaplarımız üzerinden düzenli olarak yaptığımız; yenilikleri içeren, trendleri sunan ve yapay zeka alanında gerçekleştirilen etkinlikleri tanıtan paylaşımlarımız meyvesini verdi. Bugün sosyal medya hesaplarımızı ve bloglarımızı toplam 35 BİN’den fazla kişi topluluğumuzu takip ediyor.

Sosyal medyada yaptığımız paylaşımlar ile Türkiye’de gerçekleştirilen yapay zeka çalışmalarını öne çıkartmayı amaçlıyoruz.

İş dünyasının yoğun olarak kullandığı LinkedIn’de 13 binden fazla takipçimiz bulunmakta. Twitter’da ise takipçi sayımız 10 bine yaklaşmaktadır. 👏

Bu yazı vesilesiyle bizlere güvenen ve destek veren binlerce takipçimize teşekkür ederiz.
📊Sosyal medya ve blog sayfalarımızın takipçi sayıları

⭐ Türkçe Yapay Zeka Kaynakları

Topluluğumuzun üyeleri ile hep birlikte “bilimin gelişmesinde anadilin gücüne” inanarak, yapay zeka terminolojisini dilimize kazandırmaya çalıştık. Türkçe Yapay Zeka Kaynakları projemiz ile onlarca Türkçe kaynağı tek bir sayfada topladık. Projemiz Github’da 1000'in üstünde yıldız (star) aldı.

https://github.com/deeplearningturkiye adresinden yapay zeka ve derin öğrenme kaynaklarını sizin için derledik

❓Türkiye’nin İlk ve Tek Yapay Zeka Soru Cevap Sitesi

Oluşturduğumuz bu kaynakların sadece bir çeviri olarak kalmasını istemedik. Bu alana merak duyan her yaştan insana, merak ettiklerini rahatlıkla sorabileceği ve cevaplara kısa sürede ulaşabileceği bir ortam hazırlamak istedik. Türkiye’nin ilk ve tek yapay zeka odaklı soru cevap sitesini hayata geçirdik. Yapay zeka alanında merak ettiğiniz ne varsa siz soruyorsunuz, topluluk olarak biz cevaplıyoruz. ✔️


📚 Türkçe Yapay Zeka Terimleri

Anadilimizin yeni gelişen bu alan karşısında asimile olmaması ve Türkçe kaynakların oluşturulmasında ortak bir dil kullanılabilmesi için, Türkçe Yapay Zeka Terimleri projesi ile Prof.Dr.Ethem Alpaydın’ın hazırlamış olduğu sözlüğü biraz daha geliştirdik ve halen daha geliştirmeye devam ediyoruz. Bu konuda ilgilileri her zaman aramızda görmek istiyoruz.

http://sozluk.deeplearningturkiye.com web uygulamamız ile yapay zeka terimlerinin çevirisini hızlıca yapabilirsiniz

Akademik Yapay Zeka Çalışmaları 😎

Topluluğumuzdan Çıkan İlk Bilimsel Çalışma

Topluluğumuzdan çıkan ilk bilimsel makale Kapsül Ağları ile İşaret Dili Tanıma oldu. Çalışma 26. Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları (SİU) Kurultayı’nda sunuldu.

Kapsül Ağları ile İşaret Dili Tanıma (Recognition of Sign Language using Capsule Networks)

Topluluğumuzdan Çıkan İlk Uluslararası Bilimsel Çalışma

♻️ Tamamen online ortamda bir araya gelen topluluk üyelerimizden Cenk Bircanoğlu, Meltem Atay, fuat, Özgün Genç ve Ayyüce Kızrak’ın çalışmaları ilk defa uluslararası platforma RecycleNet Projesi ile taşındı. Proje bilimsel bir çalışma olarak uluslararası bir IEEE konferansı olan INISTA’da (International Conference on Innovations in Intelligent Systems and Applications) sunuldu.

RecycleNet: Intelligent Waste Sorting using Deep Neural Networks (RecycleNet: Derin Yapay Sinir Ağları ile Geri Dönüşüm Malzemesi Sınıflandırma)

Yapay Zeka Mentörlük Programları

Attığımız her adım, yapay zekanın ülkemizde gelişimini desteklemek adına…

✅ Bu idealimizi gerçekleştirmek için iki defa yapay zeka mentörlük programı düzenledik. Bilgiye erişmenin herkese açık ve ücretsiz olması gerektiği inancını benimseyerek; lise seviyesinden itibaren merak eden, öğrenmek isteyen tüm bireylere ışık tutmak istedik. Düzenlediğimiz Yapay Zeka Mentörlük Programları’na toplam 2770 kişi başvuru yaptı.

Üniversitelerde Yapay Zeka Odaklı Öğrenci Kulüpleri

Üniversitelerde yapay zeka odaklı çalışmalar yapılmasını sonuna kadar destekliyoruz. Bunun için üniversitelerde kurulan yapay zeka odaklı öğrenci kulüpleri ile sürekli iletişim halindeyiz.

Aşağıdaki şekilde de görebileceğiniz üzere bugün itibariyle desteklediğimiz öğrenci kulübü sayısı toplam 8'dir. Bu sayının artması için çaba sarfediyoruz. Üniversitenizde yapay zeka kulübü kurma düşünceniz var ise e-posta adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Öğrenci kulüpleri üniversitelerdeki potansiyelin desteklenmesinde kilit role sahip. Bu amaçla, ülkemizdeki tüm öğrenci kulüplerine çağrıda bulunduk. Yapay zeka ile ilgili tüm çalışmalarına, kulüp kuruluşlarına destek vereceğimizi belirttik. 💪

Coursera deeplearning.ai Dersleri için Türkçe Altyazı

🔁 Anadilde bilime olan inancımızla çalışmaya devam ediyoruz. En bilinen MOOC ortamlarından olan Coursera’da deeplearning.ai derslerinin altyazılarını Türkçeye çeviriyoruz. Hayalimiz bu topluluğun elinin uzandığı bir yerlerde, hevesli arkadaşlarımızın altyazıları “machine translation”dan öteye taşıyabilecek semantik Türkçe çeviri yapabilen bir makine geliştirmesi.

coursera.org üzerinden deeplearning.ai derslerini Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz

Etkinlikler

🔊Online ortamda üyelerimizin de katkıları ile yurtiçi ve yurtdışı etkinlikleri sürekli olarak duyuruyoruz. Bu duyurularla etkileşim sağlayan topluluk üyelerimiz; etkinliklerde bir araya gelerek hem tanışma hem de deneyim kazanma imkanı bulmaktadırlar.

📌 Sadece etkinlik duyurularına aracılık yapmıyor; topluluk olarak düzenlenen etkinliklere destek veriyor ve daha çok bireye ulaşabilmek adına çeşitli etkinliklerde standlar açıyoruz.

Boğaz’da Yapay Öğrenme Yaz Okulu

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen Boğaz’da Yapay Öğrenme Yaz Okulu’na topluluğumuzdan yaklaşık 20 kişi katıldı. Toplam katılımcı sayısının 400 olduğu düşünüldüğünde, katılanların %5'inin topluluğumuz üyesi olduğunu söyleyebiliriz.

Yaz okulunda ayrıca stand açarak çalışmalarımızı konunun ilgililerine duyurma fırsatı bulduk.

Boğaz’da Yapay Öğrenme Yaz Okulu

Yapay Zeka Türkiye Konferansı

BTK’da düzenlenen Yapay Zeka Türkiye Konferansı’nda da stand açtık.

Yapay Zeka Türkiye Konferansı

BTK’da Derin Öğrenme Etkinlikleri

💻 Deep Learning Türkiye Ankara ekibi, herkese açık ve ücretsiz olan deeplearning.ai kursunun ödevlerini birlikte çözmek için buluşmalar düzenledi.

deeplearning.ai dersleri birlikte işleniyor — Mart 2018 — Ankara

Düzenlediğimiz sınırlı katılımlı etkinliklerle teknik paylaşımlarda bulunduk. Bu etkinliklerden birinde YTÜ Elektronik Anabili Dalı Başkanı Prof. Dr. Tülay YILDIRIM’ı ağırladık.

Ankara’da düzenlediğimiz “Yapay Zeka : Hayalden Gerçeğe” sunumundan

Microsoft Türkiye’de topluluğumuzun üyeleriyle bir etkinlik gerçekleştirdik.

Prof. Dr. Kemal OFLAZER ile “İstatistiksel Dil İşleme” konulu eğitim tadında bir etkinlik gerçekleştirdik. Etkinliğin video kayıtlarına Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Prof. Dr. Kemal Oflazer hocanın “İstatistiksel Dil İşleme” konulu sunumu —8 Ağustos 2018 — İstanbul

Data İstanbul ve Deep Learning Türkiye Toplulukları olarak ortak bir çalışma yürüterek; ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan en kapsamlı Derin Pekiştirmeli Öğrenme (Deep Reinforcement Learning) etkinliğini Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenledik. Ücretsiz olan etkinliğimize 350'den fazla kişi katıldı.

Yapay Genel Zekaya İlk Adım: Derin Pekiştirmeli Öğrenme — 11 Ağustos 2018 — İstanbul

Desteklediğimiz Çalışmalar

Ülkemizde gerçekleştirilen yapay zeka çalışmalarına olabildiğince destek olmaya çalışıyoruz.

resmi olarak destekledik.

Ayrıca ülkemizde gerçekleştirilen yapay zeka ve robotik çalışmalarına ivme kazandıracağına inandığımız Teknofest İstanbul’u tüm kalbimizle destekliyoruz.

Teknofest İstanbul’a kayıt olmanızı tavsiye ediyoruz.

Basında Deep Learning Türkiye

Çalışmalarımıza yazı basında da yer verildi. 📰 Daily Sabah ve Para Dergisi’nde topluluğumuzun vizyonunu aktarma fırsatı bulduk. Desteğini esirgemeyen Şule Güner’e teşekkür ederiz.

Para Dergisi — Şule Güner — 23. Sayı

Daily Sabah’ta yayımlanan yazı ile uluslarası basında ilk defa yer aldık.

Daily Sabah’ta Deep Learning Türkiye — 12 Haziran 2018

Ülkemizi Yapay Zeka alanında dünyada en ileri seviyeye taşımak için elimizden geleni yapmaya ikinci yılımızda da devam edeceğiz.


2. yılımızda LAB kanalımız ile somut projeler üzerinde ekipler halinde çalışmalara devam ediyoruz.

🌐 http://deeplearningturkiye.com

📫 deeplearningturkiye@gmail.com