České firmy v oblasti designu služeb

Tereza Kořínková
DESIGN KISK
Published in
6 min readNov 19, 2021

V posledních několika letech začíná růst poptávka po takovém designu, který bere v potaz lidské potřeby, přesněji řečeno potřeby uživatelů, kteří mají danou službu nebo produkt využívat.

Mnoho firem poskytující službu nebo produkt si do svých řad nabírá zaměstnance, kteří jim s touto složkou pomáhají. Jejich pozice jsou většinou pojmenovány jako UX designer (většinou v souvislosti s webem a softwarem jako takovým), Design researcher apod. Ovšem, nejsou to pouze zaměstnanci jednotlivých firem, kteří pracují na designu služeb/produktů, ale vznikají i celé firmy, které s designem pomáhají.

Jednou z nejznámějších takových firem/organizací/společností je IDEO ve Spojených státech. I když se fenomén designu může zdát velmi nový, funguje IDEO na trhu desítky let, za které už pomohla vytvořit nespočet produktů a služeb, jenž lidé milují. Jejich postup je totiž pozorování lidí při činnosti, kterou designují a pak se sami ponoří do zkušenosti, aby cítili, co cítí jejich uživatel. [1]

V českém prostředí není takový systém vývoje ještě tak masivně rozšířen, aby bylo na trhu více firem, kterým bychom mohli takový design služby přenechat. Nejvýznamnější firmou je Pábení, která nabízí návrh udržitelné služby pomocí designového myšlení, tak aby pomáhali řešit klimatické i sociální výzvy.

O co všechno se Pábení snaží?

Jejich elementárním cílem je, aby se organizace dívaly kolem sebe, uvědomovaly si dopad na společnost, uměly se připravit na budoucí změny, které čas od času přichází a některé organizace s nimi neumí pracovat. Aby na trhu a ve společnosti byly takové organizace, které finančně prosperují, ovšem jejich zisk není cíl a snaží se pomocí něj prospívat společnosti. Dále si váží svých lidí, pro které práce nebude jen obživa, ale seberealizace. V neposlední řadě, aby to byly takové organizace, které se budou podílet na řešení planetárních problémů a její vedení si bude vědomé důležitosti partnerství napříč obory.

Pábení pracuje jak pro soukromý, nevládní, tak veřejný sektor, kde hledají cesty k dlouhodobé udržitelnosti. Ve veřejném prostoru pomáhají navrhovat vstřícné a přístupné služby. Jejich cesta k takové změně začíná u mapování potřeb pomocí designového myšlení. Na základě širokého kontextu uživatelů pak tvoří. Ať už je to služba, strategie, rozvoj týmů a jednotlivců, adaptace a rozvoj byznysu, lepší přijetí veřejností, zapojení občanů do rozvoje, digitalizace a zjednodušení procesů nebo sociální inovace. Do jejich myšlenek se snaží zapojit lidi uvnitř organizace a získat tak prostor pro udržení změny.

Mezi nejznámější organizace spolupracující s Pábení patří Kooperativa, kde probíhal „design prevenčního programu, který má za cíl podpořit vznik přírodě blízkých opatření v krajině, která povedou k přirozenému zadržování vody a zároveň snižování rizika bleskových záplav a povodní.[2] Dále pak Česká spořitelna, Harmann, Hnutí Duha nebo Komerční banka.

Další firmy zabývající se designem služeb

S tak širokým záběrem jako je Pábení už mnoho firem v českém prostřední nepřichází. Většina se pak pohybuje ve světě softwaru — aplikací, webů nebo v marketingových službách. I z těchto firem ale některé zajímavé představím, jelikož jejich práce je založena na designovém myšlení, které pak dalo vzniknout některé známé službě/webu/produktu.

House of Řezáč

Firma se zabývá řízením digitálních projektů, přesněji designem, výzkumem a analytikou marketingových webů, e-shopů a digitálních aplikací. Poznávají zákazníky, navrhují řešení, testují funkčnost a měří skutečné dopady na byznys. Zároveň se v této oblasti zabývají mentoringem, konzultacemi a vzděláváním. Jejich klienti jsou například Konica Minolta, kde došlo ke změně v přístupu k vývoji zákaznického portálu, dále pak Plzeňský Prazdroj, Hartmann, Knihy Dobrovský, VUT, město Brno a nakonec MUNI.

Pixelfield

Jedná se o pražskou vývojářskou a inovační agenturu. Na trhu působí od roku 2013, kdy začali u malých webů pro zábavu, SEO, dále pak v roce 2017 přišly první aplikace, rozšířili své působení do Evropy a nyní zastávají roli technologického partnera pro široké spektrum organizací. Zaměřují se na VR, design a uživatelský zážitek.

Snaží se držet několikaho hodnot, kterými jsou nekonečná zvídavost k progresivním technologiím, dlouhodobá udržitelnost a všeobecné dobro společnosti, komplexní a promyšlený design nahlížený ze všech stran. Chtějí podněcovat debatu o budoucnosti práce, navazovat silná partnerství.

Konkrétně lze mluvit o práci na strojovém učení a AI, vývoji chatbotů, VR, AR, Design sprinty, CRM na míru, mobilních a webových aplikacích, hrách. Významnými zákazníky jsou například Palmknihy, kde designovali a vyvíjeli nové mobilní aplikace pro čtení a poslech audioknih. Pracovali také pro ČVUT, Seznam, ČT, CineStar, Raiffeisen bank.

Q Designers

Mottem Q Designers je „Měníme svět pomocí designu, aby věci kolem nás dávaly smysl a dělaly lidem radost“. Cílem je uspokojit jak firmu, tak lidi a okolní svět. Vyvíjejí jak produkty, tak služby. Jejich uskutečněné projekty jsou například ve spolupráci s IKEA, kde designovali službu prodlužující život nábytku nebo The Greenes Company, kde díky technologiím zlepšují pracovní prostředí. Mimo projetky uskutečňují také kurzy Design Thinkingu spolu s širokým kurátorským výběrem odborných designových a inovačních knih.

DesignDev

Specialisti na návrh a vývoj vedoucí k lepšímu internetu. Hledají rovnováhu mezi cíly klienta a potřebami zákazníků, u nichž si zakládají na detailní analýze jejich chování, aby přání naplnili. Konkrétně se specializují na návrh a vývoj webů, e-shopů a aplikací. Jejich práce stojí už na 10 letech zkušeností a mezi jejich klienty patří Ulož.to, Komerční banka, Škoda, Harley-Davidson nebo Heureka. Významným projektem, na kterém spolupracovali byla e-Rouška, kde se snažili o uživatelskou přívětivost.

Digital Deer Agency

Firma bpromotion, nově Digital Deers Agency je taktéž na trhu 10 let a zaměřuje se na komplexní digitální projekty a výkonostní online marketing. Pracují s metodikami Design Thinking, Human Centred Design, Material Design a UX výzkum. Jejich práce začíná workshopem s klientem, kde nastaví společná očekávání, následuje UX výzkum, přičemž celý projekt je řízen agilně. Na základě prototypů a dat, které posbírají dochází k testování, optimalizaci, analytice a hodnocení.

Společnosti Naturhouse pomohli s kampaní „Hubni jako hvězda“, Bytové správě vytvořili novou identitu a responzivní webovou prezentaci tak, aby se odlišili od konkurentů. Spolupracovali také s firmami T-mobile, Tommy Hilfiger nebo Penta. V posledním roce během pandemické krize například pomohli Vinařství Skoupil zvýšit počet objednávek o 232 %.

To bylo pouze vypíchnutí několika firem na českém trhu, které pomáhají designovat služby, především v digitálním odvětví. Takové služby, tedy pomoc s designem produktů a služeb, jsou stále na vzestupu a je velmi pravděpodobné, že další firmy budou vznikat čím dál častěji. A to nejenom ty zaměřující se na digitální prostředí, ale i na design všech jiných služeb.

Zdroje

[1] IDEO’s human centered design process: How to make things people love. User testing [online]. Germany: Impressum UserTesting, 2021 [cit. 2021–11–19]. Dostupné z: https://www.usertesting.com/blog/how-ideo-uses-customer-insights-to-design-innovative-products-users-love

[2] Pábení [online]. Brno, 2020 [cit. 2021–11–19]. Dostupné z: https://www.pabeni.cz/

--

--