5 vzdělávacích služeb, které by si dle mého názoru zasloužily redesign

Michaela Velebová
DESIGN KISK
Published in
6 min readOct 10, 2021

Vzdělávání je jedna z věcí, na kterou je v dnešní době kladen velký důraz. Moderní doba si žádá své, a tak postupem času dochází k proměně klasického vzdělávání. Do popředí se dostávají především moderní technologie. Mezi nejpopulárnější trendy ve vzdělávání patří v současné době např. online vzdělávání zaměřené na personalizaci, synchronní a asynchronní učení, výuka pomocí videa, vzdělávání prostřednictvím mobilního telefonu či gamifikace. [1] Jsou to trendy, které se rychle vyvíjí. Zároveň s nimi přichází (a budou přicházet) další nové postupy a technologie, které by měly vzdělávání jednak usnadnit, ale také především i zpopularizovat a zpříjemnit.

V tomto článku bych se ráda zaměřila na 5 vzdělávacích služeb, které by si dle mého názoru zasloužily redesign. Jelikož jsem do výběru zařadila i některé mobilní aplikace podporující gamifikaci, přijde mi nejprve důležité tento pojem objasnit.

Trend gamifikace ve vzdělávání

Gamifikace neboli herní prvky v neherních oblastech, byl původně trend v oblasti byznysu. V poslední době ovšem nachází i své místo ve vzdělávání. Podle studií může hra povzbudit učení, zlepšit žákovu kreativitu či jeho motivaci k učení. Žák je povzbuzován okamžitou zpětnou vazbou. Výuka s využitím gamifikace nabádá studenty k řešení nových a nových úkolů různých obtížností. Za jejich plnění je odměňován navyšováním skóre, sbíráním odznaků či odemykáním nejrůznějších bonusů. Samotné úspěchy lze také sdílet mezi kamarády či ostatními uživateli a vzájemně se s nimi hodnotit. [2] Gamifikace je velkým krokem kupředu, neboť se dá využít i ve vzdělávání dospělých. [3]

Nejvýznamnější část gamifikace tvoří tzv. herní mechaniky, které umožňují zařazovat herní elementy do mimoherního kontextu, v tomto případě vzdělávání. Jedná se např. o tabulky, které umožňují porovnávat skóre s ostatními uživateli, případně body, kterými jsou uživatelé odměňováni. Taktéž byla vytvořena typologie hráčů — každý z těchto typů má za cíl dosáhnout něčeho jiného. Úspěšné využití gamifikace by mělo obsahovat vždy něco z těchto čtyř typů uživatelů:

  • killers — snaží se s ostatními uživateli soutěžit a zvítězit nad nimi;
  • achievers — snaží se dosáhnout co nejvyššího skóre;
  • socialisers — využívají systém ke kontaktu s jinými uživateli;
  • explorers — snaží se prozkoumat aplikaci až k jejím hranicím. [2]

Nyní si už konečně představíme konkrétních 5 vzdělávacích služeb, které by si dle mého názoru zasloužily (alespoň v některých oblastech) redesign. Zařadila jsem sem jak mobilní a webové aplikace, tak i situace z reálného života studentů.

1. Duolingo

Duolingo je zábavná aplikace pro výuku jazyků. Je dostupná pro operacní systémy Android a iOS. Díky rychlým a krátkým lekcím uživatel získává body a odemyká nové úrovně. Lekce kombinují prvky umělé inteligence a jazykové vědy. Jsou přizpůsobeny tak, že pomáhají uživateli se učit na vhodné úrovni a postupovat správným tempem. Aplikace se stala populární zejména díky herním prvkům a zábavným výzvám. Maskotem této aplikace je sova Duo, která uživatele provází celým procesem učení. [4]

Aplikaci Duolingo jsem si před nějakou dobou sama stáhla, zejména z důvodu zlepšení angličtiny. Výuka mě bavila, lekce jsou opravdu pěkně navrženy a líbilo se mi odemykání nových úrovní a sledování pokroku. Velké mínus ovšem vidím v tom, že aplikace není už moc mířená na pokročilejší uživatele v daném jazyce. Když jsem vyzkoušela výuku jakéhokoliv jiného jazyka než angličtiny, kterou poměrně ovládám, základy byly vždy moc pěkně a srozumitelně vysvětleny. Ovšem zrovna v případě angličtiny mi lekce přišly už příliš jednoduché, i přes to, že jsem si nechala otestovat svou úroveň a postupovala podle pokynů. Což mi přijde u tak populární aplikace jako velká škoda. Pokud by se vývojáři zaměřili i na pokročilejší mluvčí, byl by to pro tuto aplikaci jistě výrazný pokrok.

2. Quizlet

Quizlet je interaktivní online vzdělávací platforma, která umožňuje uživatelům vytvářet a procvičovat jakýkoliv studijní obsah, a to především zábavnou formou, za pomoci oboustranných kartiček a nejrůznějších vzdělávacích her. Aplikace je vhodná jak pro studium jazyků, tak i pro studium ostatních předmětů. [5]

S aplikací mám opět výborné zkušenosti. Nejednou mi pomohla při procvičování učiva na zkoušku. Nicméně i přes to má své mouchy. Velmi se mi líbí zapojení různých vzdělávacích modulů — učivo si můžete procvičit prostřednictvím oboustranných kartiček, spojovaček, poslechu či miniher. Ovšem ne pro všechny studijní materiály jsou vhodné veškeré nabízené aktivity. Několikrát jsem se tak dostala do situace, kdy mi byla nabídnuta určitá aktivita, která ovšem neměla žádný smysl. Např. u procvičování slovíček je fajn využití kartiček či poslechu. Oproti tomu při procvičování definic je využití poslechu zcela nesmyslné. V tomto případě by možná stálo za to nenabízet automaticky veškeré funkce, které aplikace umí, ale pouze ty, které se pro dané studijní materiály hodí. Tuto věc považuji za jediné větší mínus této aplikace.

3. YouTube

YouTube je největší internetový server pro sdílení videí. [6] Kromě hudebního a zábavného obsahu zde najdeme i část nepřímo věnovanou vzdělávání. Ať už se jedná o videa různého obsahu, kdy si např. zdokonalujeme slovní zásobu v cizím jazyce, nebo o situaci, kdy přímo samotní tvůrci natáčí obsah, který má za cíl sledujícímu předat nějakou vzdělávací hodnotu. Myslím si, že sledování videí je jedna z možností, jak nabýt nové vědomosti zábavnou a nenásilnou formou. Konkrétně na platformě YouTube dojem trošku kazí to, že se videa na mobilních zařízeních nedají sledovat na pozadí. Mnoho uživatelů by jistě tuto možnost uvítalo. Dnes je tato možnost součástí služby YouTube Premium, nicméně zrovna tohle mi přijde jako dost základní věc, a je škoda, že aplikace tuto možnost nenabízí už v základní, neplacené verzi. Na druhou stranu, pokud uživatel chce sledovat (nebo možná spíše přesněji poslouchat) videa na pozadí při jiné činnosti, je na zvážení, zda už nejsou k výuce lepší vzdělávací podcasty.

4. Přeceňovanost maturit a přijímacích zkoušek

Nyní se přesuneme od vzdělávacích aplikací do reálného prostředí. Pojďme se pobavit o maturitní zkoušce, často označované jako tzv. zkouška dospělosti. Mít maturitu je v dnešní době považováno za jakýsi standard. Ukazuje ovšem reálně na to, jak si student po celou dobu čtyřletého studia vedl? Často slýcháme, že maturitní zkouška je pro studenty vnímána jako velký stres. Za poměrně krátkou dobu je potřeba se naučit velké množství učiva, které následně student předvede u maturitní zkoušky, která trvá jen několik desítek minut. Několikrát jsem již přemýšlela nad tím, zda si studenti odnesou zapamatované informace i do budoucna? Není lepší jejich znalosti zkoušet průběžně? Ve stejném kontextu bychom mohli uvažovat i o přijímacích zkouškách. Často se setkáváme s tím, že jsou u přijímacích zkoušek často ověřovány znalosti, které student pro vzdělávání ve svém oboru ani nepotřebuje. Dokáže jeden test určit, zda máme vhodné předpoklady ke studiu daného oboru?

5. Vzdělávání v koronavirové pandemii

Pandemie koronaviru nám všem ukázala, jak si na tom školy vedou v připravenosti na online vzdělávání. Pro všechny subjekty ve vzdělávání to byla nová situace. Některé školy se s tím popraly lépe, jiné byly situací více zaskočeny a absolutně nepřipravené. Nabízí se zde otázka, zda jsme již na online vzdělávání neměli být připraveni dříve, alespoň částečně? Je také k diskuzi, zda vzdělávání zůstane v dnešní, tradiční podobě, či zda se postupně přesune do online prostředí naprosto automaticky. Nicméně ať je to tak či tak, je dobré být na každou situaci připraven. A konec konců, doba jde dál a myslím si, že nezávisle na koronavirové situaci je fajn přidávat do vzdělávání moderní technologie a zkoušet nové věci.

Zdroje:

[1] 10 vzdělávacích trendů pro rok 2021. Metodický portál RVP.CZ [online]. [cit. 2021–10–10]. Dostupné z: https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/22792/10-VZDELAVACICH-TRENDU-PRO-ROK-2021.html/

[2] Alexová M. (2021). Jak se z gamifikace stal trend ve výuce. Brno: Fakescape.

[3] Gamifikace a její využití ve vzdělávání [online]. [cit. 2021–10–10]. Dostupné z: https://www.terrahunt.cz/blog/gamifikace-a-jeji-vyuziti-ve-vzdelavani

[4] Duolingo — Nejlepší způsob na světě, jak se naučit jazyk [online]. [cit. 2021–10–10]. Dostupné z: https://cs.duolingo.com/

[5] About Quizlet [online]. [cit. 2021–10–10]. Dostupné z: https://quizlet.com/mission

[6] YouTube [online]. [cit. 2021–10–10]. Dostupné z: https://www.youtube.com/

--

--