Ako sa učí service design na univerzitách v zahraničí: vybrané programy

Gabriela Godiskova
DESIGN KISK
Published in
6 min readOct 28, 2021

Potreba ukotvenia dizajnu služieb v podobe akademického programu sa na univerzitách začala prejavovať v priebehu 90. rokov minulého storočia. Prvou akademickou inštitúciou, ktorá ponúkla študijný program dizajn služieb, bola Kolínska medzinárodná škola dizajnu patriaca pod Kolínsku univerzitu aplikovaných vied (Mager, 2009). Tento trend nasledovali v ďalších rokoch mnohé univerzity po celom svete, vrátane Laurea University of Applied Sciences vo Fínsku, kde bol v roku 2009 spustený prvý magisterský program v odbore dizajn služieb (Ojasalo, 2012).

Najviac študijných programov v odbore dizajn služieb som bola schopná identifikovať v Európe, konkrétne v štátoch severnej Európy. Väčšina z uvedených programov je zaradená do magisterského stupňa vysokoškolského štúdia a predpokladá, že uchádzač má základné znalosti z oblasti designu, informačných technológií, podnikania, prípadne marketingu (Becermen, 2019). Všetky programy spája vysoká miera praktickej činnosti zahrnutá do osnov štúdia skrze spolupráce s rôznymi inštitúciami či firmami. Nižšie sa dočítate o konkrétnych zaujímavostiach z výučby dizajnu služieb na rozličných zahraničných univerzitách.

Zdroj: unsplash.com

Európa

Laurea University of Applied Sciences (Fínsko) — Service Innovation and Design

Magisterský program je vhodný pre všetkých uchádzačov, ktorí majú záujem o zdieľanie vlastných skúseností z oblasti designu služieb na báze peer-to-peer. Kurzy vyučované v rámci programu sú vo väčšej miere orientované na podnikateľský či obchodný aspekt designovania služieb. V kurikule však nechýbajú ani predmety, ktoré majú za úlohu ukotvenie designového myslenia a metód či procesov potrebných pre úspešný návrh alebo úpravu služieb.

Halmstad University (Švédsko) — Digital Service Innovation

Program je orientovaný na design a inováciu digitálnych služieb, ako napovedá aj jeho samotný názov. Univerzita ponúka program pre bakalársky, ale i magisterský stupeň. Študenti sa v kurzoch venujú otázkam digitálnej spoločnosti či etiky a udržateľnosti digitálnych služieb. Kurikulum programu prepája teoretické skúsenosti študentov s praktickými, a preto sa počas štúdia povinne podieľajú na projekte v spolupráci s firmami či výskumníkmi. Výsledkom kolaborácie je prototyp či koncept novej digitálnej služby.

Aalborg University (Dánsko) — Service Systems Design

Program magisterského štúdia sa na servis služieb pozerá z troch perspektív: priemyselný dizajn, informačné technológie a management. Týmto odvetviam takisto zodpovedajú kurzy vyučované v rámci študijných osnov programu. Z praktického hľadiska sú študujúci prepojení s praxou v dánskych service design firmách už od prvého semestra. Študenti majú takisto príležitosť zapojiť sa do dizajnérskych komunít v rámci rôznych stáží či tvorby záverečnej práce.

Komunitný projekt študentov — Aalborg University

University of Tartu (Estónsko) — Wellness and Spa Service design and Management

Relatívne netradičný a úzko zameraný magisterský študijný program predstavuje participantom škálu služieb ponúkaných v oblasti wellness. Študenti v priebehu navštevovania kurzov dostanú možnosť spolupracovať s konkrétnymi kúpeľnými zariadeniami či hotelovými rezortmi, kde sa môžu podieľať na tvorbe ponúkaných služieb. V rámci štúdia nekooperujú iba s miestnymi zariadeniami, ale dostanú tiež možnosť vycestovať na estónsky ostrov Saaremaa alebo do wellness zariadení v susednom Fínsku.

Royal College of Art (Veľká Británia) — Service design

Študenti sa počas výučby v rámci tohto programu strednú s kurzami, ktoré zodpovedajú trom hlavným témam. Prvou z nich je tvorba novej zákazníckej služby v odvetviach maloobchodu alebo bankovníctva. Ďalšou témou je vývoj verejnej služby v oblasti zdravotníctva, dopravy či vzdelávania. Posledným bodom programu je vzbudenie študentského záujmu o prekonávanie environmentálnych a sociálnych výziev, ktorým budú čeliť ako budúci dizajnéri služieb. Účastníci programu absolvujú rôzne semináre a školenia, ktoré sú im nápomocné pri tvorbe záverečného projektu.

Bonacity (záverečný projekt), Andrea Diaz — RCA

Lucerne University of Applied Sciences and Arts (Švajčiarsko) — Master Service Design

Magisterský program motivuje študentov na participáciu v projektoch, ktoré spájajú design, ekonómiu, technológie a spoločnosť, čím sa učia pracovať v transdisciplinárnom prostredí, ktoré je podľa zástupcov programu už teraz realitou. Študujúci majú možnosť absolvovať kurzy venujúce sa rozličným témam, ako napríklad human-centered design či metódy a princípy designu služieb. Takisto sa v programe kladie dôraz na rozvíjanie líderských zručností, ktoré budú študenti schopní využiť pri plánovaní a riadení práce na svojich budúcich projektoch.

National College of Art and Design (Írsko) — MA Service Design

Program je zaujímavý v tom, že je rozdelený do viacerých modulov, ktoré sú vyučované v priebehu štyroch semestrov, pričom posledný semester je nepovinný. Po absolvovaní modulov v konkrétnom semestri získa študent určitú formu ocenenia; po prvom semestri je možné získať Graduate Certificate (Absolventský certifikát), po treťom magisterský titul v dizajne služieb a po štvrtom (voliteľnom) získava študent k titulu naviac absolventský certifikát z vybranej špecializácie. Edukačné moduly začínajú najskôr na teoretickej rovine (základy designu služieb, výskumné metódy), neskôr sa preklenú do praxe skrze výskum a implementáciu študentského projektu.

HubLoc (záverečný projekt), Sindhu Ganapathi Bhat — NCAD

Ázia

The Hong Kong Polytechnic University (Čína) — Smart Service Design

Pojem smart z názvu programu súvisí s kurzami, ktoré sa venujú Data-driven dizajnu služieb, kde je študentom predstavovaná dôležitosť zberu a analýzy dát pri vývoji novej služby. Program tohto štúdia však nedisponuje len kurzami zameranými na design služieb. Lektori sa snažia študentom dokázať, že dôležitou vlastnosťou dizajnéra služieb je takisto vedomosť o human-centered designe. V kurikule programu sa preto vyskytujú rôzne predmety, ktoré rozvíjajú tieto požadované vlastnosti študentov.

Budova Polytehnickej univerzity, Hong Kong

Severná Amerika

OCAD University (Kanada) — Design for Health

Krajne špecializovaný magisterský program sa venuje designu služieb v oblasti zdravotníctva. Študenti sa na začiatku zoznamujú s dostupnosťou zdravotníckych úkonov pre pacientov, skúmajú formy komunikácie a technológie využívané v zdravotníckom sektore. Na základe evidence-based štúdií vykonávaných na určitej vzorke populácie sú študenti schopní navrhnúť vylepšenie či vytvorenie nových zdravotníckych služieb. Pri tomto procese sú študenti motivovaní brať ohľad nielen na pacientov, ale i na zamestnancov a vedúcich zdravotníckych zariadení. Svoje návrhy si študenti overujú v praxi v spolupráci s nemocnicami či inými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v krajine.

Savannah College of Art and Design (USA) — Service Design

Program je ponúkaný nielen pre magisterský, ale aj bakalársky stupeň štúdia, pričom kurikulum je prirodzene na každom stupni odlišné. Bakalárske kurzy slúžia ako základ pre ďalšiu designérsku prax. Študenti absolvujú predmety z rôznych oblastí, ako napríklad princípy marketingu, úvod do antropológie či umenie 20. storočia, poprípade vizuálne umenie. V priebehu magisterského programu sa študujúci stretnú s kurzami, ktoré sú viac špecializované — finančná analýza, prototypovanie, udržateľný branding apod. Oba stupne sú však sprevádzané študentskými projektami, ktoré vznikajú v rámci spolupráce medzi viacerými odbormi na univerzite.

Študentský projekt, Nicholas Remis, Izac Ross — SCAD

Zdroje

BECERMEN, Begüm a Luca SIMEONE, 2019. Exploring the landscape of service design education: A preliminary review of current programmes in higher education. In: International Association of Societies of Design Research Conference 2019 [online]. Dostupné z: https://iasdr2019.org/uploads/files/Proceedings/le-s-1089-Bec-B.pdf

MAGER, Birgit a , ed., 2009. Service Design — An Emerging Field. MIETTINEN, Satu a Mikko KOIVISTO. Designing Service with Innovative Methods [online]. Helsinki: University of Art and Design, s. 27–43. Dostupné z: https://www.academia.edu/20566424/Service_Design_-_An_Emerging_Field

OJASALO, Katri, 2012. Designing and implementing an innovative master’s degree programme: A case study. International Journal on New Trends in Education and Their Implications [online]. 3(3), 136–147. ISSN 1309–6249. Dostupné z: http://www.ijonte.org/FileUpload/ks63207/File/14.ojasalo.pdf

--

--