Aktivizační techniky při vedení designových workshopů

Michal Půta
DESIGN KISK
Published in
3 min readFeb 11, 2021

Designové workshopy umí být zdlouhavé. Obzvlášť v případě, kdy se jedná o vícedenní designový workshop a účastnící se s designem nebo s designovou metodou ještě nikdy předtím nesetkali. Jak na workshopu v průběhu času zajistit, aby neztráceli pozornost?

Nejdřív pár základních předpokladů.

Nechci se dostat až k Maslowově pyramidě potřeb, ale chci zde zmínit několik důležitých aspektů, které je potřeba mít v hlavě, když vybíráme místo pro workshop. Jestliže po účastnících chceme, aby se dlouhou dobu koncentrovali na několik málo věcí a po celou dobu se aktivně učili nový proces, musíme počítat s tím, že se účastníci rychle unaví. A unaví se o to rychleji, v o kolik horším prostředí se workshop bude konat. Nepodceňujme ostatek denního / bílého světla a dostatek čerstvého vzduchu.

Ninna Gannes z DesignMap rovněž doporučuje, abychom na začátku workshopu požádali účastníky, aby nechali veškerou elektroniku, které by je mohla vyrušovat, venku mimo místnost. A to včetně notebooků¹.

Photo by Jo Szczepanska on Unsplash

Jak aktivizovat účastníky v průběhu designových workshopů?

V současné situaci, kdy je naprostá většina z nás doma na homeofficech je aktivizace účastníků ještě těžší, než kdybychom během workshopu sdíleli jednu místnost. I tak se ale dají využít některé aktivizační metody, které fungují i v běžném životě.

Na seznámení je skvělá aktivita, která se mi v minulosti osvědčila z role účastníka. Během 5 minut si účastníci napíšou maximálně na 5 post-itů sepíšou jednoduchý krátký profil, kdo jsou, jak by se popsali. Následně mají 5 minut potkat se mezi sebou a rozčlenit se do týmů, aby se jim spolu dobře spolupracovalo. Mohou na to jít tak, že se přiřadí k lidem, jejichž zájmy jsou jim nejvíce cizí, nebo nejbližší — toto můžeme moderovat, ale musíme si být jisti, že nezpůsobíme ve skupinkách do budoucna velké trápení.

V divergujících fázích ideace můžeme použít různé varianty brainstormingu. Účastníci mohou psát nápady sami v první 1-minutové fázi, následně se spojí do menších skupinek do 5, 6 členů, sdělí si svoje nápady, rozvíjejí je. V dalších fázích projektu je mohou prioritizovat, buď hlasováním, nebo časově omezenou rozmluvou nad nimi.

Dobrým vyrušením ze stereotypu jsou rovněž krátké nečekané práce ve skupinkách do 3 lidí — účastníci se najednou musí potkat s menší částí týmu (v on-line prostředí se mohou poprvé vidět pořádně navzájem a poznat se i přes kameru). Malý počet zaručuje, že musí všichni pracovat na zadaném úkolu, jinak nepřijdou s žádnými nápady a poznámkami před zbytek workshopu.

Photo by You X Ventures on Unsplash

Je nezbytné myslet také na to, že účastníci neudrží v tak náročném procesu dlouho pozornost a brzy přijde na řadu i únava. Je proto dobré dávat po 20–40 minutách krátké oddechové nebo kolektivně protahovací pauzy, abychom reaktivizovali nejen mysl, ale i tělo. Tato metoda pomáhá až překvapivě dobře.

[1] GANNES, Nina. How to facilitate a design thinking workshop in just 2 hours. Medium.[online] 6. 10. 2017 [cit 7. 2. 2021] Dostupné z: https://medium.com/designmap-inc/how-to-facilitate-a-design-thinking-workshop-in-just-2-hours-90033276b4e5

SINISCARCO, Krista. Facilitating remote workshops. UXdesign.cc [online] 4. 6. 2020. [cit 7. 2. 2021] Dostupné z: https://uxdesign.cc/facilitating-remote-workshops-c60391cdcaa2

SMART, James. A guide to facilitating virtual workshops and online meeting. SessionLab [online] 24. 3. 2020 [cit. 7. 2. 2021] Dostupné z: https://www.sessionlab.com/blog/remote-facilitation/#tips-for-running-a-virtual-workshop

OZERITSKAYA, Elena. Brainstorming techniques — How to Brainstorm by yourself. Hype innovation blog. [online] 25.6.2018 [cit. 7. 2. 2021] Dostupné z: https://blog.hypeinnovation.com/brainstorming-techniques-how-to-brainstorm-by-yourself

--

--