Cirkulárny design a metódy poznávania

Peter Mičko
DESIGN KISK
Published in
6 min readDec 22, 2019
Obrázok [1]

Všetky veci, ktoré nás obklopujú, niekto zámerne vytvoril: oblečenie, jedlo, budovy. Spôsob, ktorým sú navrhované a vytvárané produkty, služby a systémy, je design. Je to spôsob, ktorým je formované naše prostredie pre naplnenie potrieb a túžob.

Súčasným problémom je vytváranie vecí v lineárnom modeli ekonomiky, to znamená vyrobiť, použiť a zlikvidovať. Alternatívou k lineárnej ekonomike je kruhová (cirkulárna) ekonomika, ktorá funguje v cyklickom modeli.

V kruhovej ekonomike sa pri výrobe zohľadňuje pôvod a množstvo spotrebovaných materiálov a energie, snaží sa využívať druhotné suroviny a tým obmedziť využívanie vzácnych zdrojov surovín. Zároveň sa snaží o čo najdlhšie udržanie výrobkov a materiálov v obehu, teda predlžuje fázu používania. V kruhovej ekonomike je snaha, aby sa z výrobku nestal odpad. Výrobok alebo materiál je možné upcyklovať alebo recyklovať. Upcyklovať znamená použiť starý výrobok na vytvorenie nového výrobku s vyššou hodnotou. Podstatné je, aby výrobok neskončil na skládke alebo voľne pohodený v prírode. [1]

Obrázok [2]

Výhody kruhovej ekonomiky:

  • redukcia odpadu,
  • lepšie využitie zdrojov,
  • konkurencieschopnejšia ekonomika,
  • zníženie dopadu na životné prostredie.

Prvým krokom v kruhovej ekonomike nie je výroba alebo spotreba produktu. Prvým krokom, ktorý je základom budúceho výrobku je design. V súčasnom fungovaní lineárnej ekonomiky sa dôraz kladie na finančnú efektívnosť výroby. Pri cirkulárnom pohľade na design sa jedná o zmenu doterajšej paradigmy. Cirkulárny design sa v prvom rade snaží naplniť princípy udržateľného rozvoja.

Priemerný Európan spotrebuje ročne až 16 ton materiálu, pričom do ekonomického systému sa vráti iba 5 percent hodnoty, zvyšok je strata. Výzvou dizajnéra v kruhovej ekonomike je pozerať sa na výrobky z hľadiska jeho budúcej demontáže a opätovného využitia použitých materiálov. Rovnako dôležitý je design výrobkov s dlhou životnosťou.[2]

Srdcom kruhovej ekonomiky je cirkulárny design, ktorým sa pretvára všetko od produktov cez obchodné modely, mestá a iné aspekty spoločnosti, ktoré pretrvávali posledné desaťročia. To znamená, že všetko musí byť redizajnované v súlade s princípmi kruhovej ekonomiky. V tomto procese pretvorenia ekonomiky hrá cirkulárny design ústrednú úlohu.

Pri tradičnom dizajne sa berie do úvahy potreba koncového užívateľa. V kruhovej ekonomike je potrebné brať do úvahy nie len užívateľa, ale aj širší systém, v ktorom dizajn existuje. Centrálnym bodom kruhovej ekonomiky je prechod od vlastníctva k prístupu: prístup k produktu na krátky čas, po ktorom ho môže užívateľ vrátiť poskytovateľovi alebo ďalšiemu užívateľovi.[3]

Cirkulárny dizajn vyžaduje inovatívne pracovné postupy a výber nových metód, zameranie na aspekty opakovaného používania a hlbšie pochopenie ekologických princípov, čím pomáha vytvoriť produkty vhodné pre životné prostredie.

Cieľ cirkulárneho designu už nie je samotný užívateľ, ale prepojená sieť ľudí na celej planéte. Tradičné ekonomické modely sú podnecované k zmene. Cirkulárny dizajn poskytuje riešenie pre podporu kruhovej ekonomiky a umožňuje vytvárať hodnotné riešenia pre ľudí, ktoré sú obnoviteľné pre našu planétu.[4]

Dizajnová agentúra IDEO vytvorila metodológiu pre podporu konceptu cirkulárneho designu. Pomáha organizáciám vytvoriť elegantné, efektívne a tvorivé riešenia. Hlavnou myšlienkou je premýšľať o výrobku a jeho výrobe v súlade s princípmi kruhovej ekonomiky. [5]

Obrázok [3]

Proces cirkulárneho designu sa skladá zo 4 krokov a vychádza z procesov dizajnového myslenia a designu zameraného na človeka:

  1. Poznať: užívateľa a systém,

2. Definovať: formulovať dizajnovú výzvu a zámer,

3. Vytvoriť: ideácia, dizajn a prototypovanie,

4. Vypustiť: uvedenie výrobku alebo služby na trh a vytvorenie presvedčivého príbehu.

Metódy vo fázi poznávania

Pochopiť kruhové toky[6]:

Pochopiť rôzne spôsoby premeny produktov a služieb tak, aby boli viac kruhové. Produkty už viac nemajú životný cyklus zložený zo začiatku, používania a konca. Keď sa produkt prestane používať, je vrátený späť do nového životného cyklu (kruhová ekonomika).

Kroky:

  1. Stiahnite si pracovný list pre Kruhové toky a zoznámte sa s rôznymi spôsobmi ako byť cirkulárny.

Ktoré z uvedených kruhov sa vám zdajú na prvý pohľad najviac vhodné pre to, čo vytvárate?

2. Ponorte sa hlbšie do každého okruhu. Pri každom okruhu sa spýtajte sami seba:

Čo by to vyžadovalo, aby to fungovalo pre môj produkt alebo službu? Čo mi stojí v ceste?

3. Možno ste si všimli, že na technickej strane diagramu je vzor pri pohybe od vnútorných kruhov k vonkajším. Vnútorné kruhy máte viac pod kontrolou, vonkajšie menej:

  • výrobok určený pre opakované použitie (reused) ide priamo k zákazníkom,
  • zrenovovaný výrobok (refurbished) sa vracia k vám,
  • repasovaný výrobok (remanufactured) prechádza výrobným procesom,
  • recyklovaný výrobok sa vracia späť k spracovávateľovi materiálov.

4. Spýtajte sa seba:

Môžete ostať v rámci vnútorných kruhov? Čo môžete ovplyvniť práve teraz?

Ak chcete skúsiť zábavnú aktivitu pre lepšie pochopenie kruhových tokov, stiahnite si hru Circular Card.

Regeneratívne myslenie[7]:

Kruhová ekonomika ako regeneratívny proces obnovuje vlastné zdroje vytváraním udržateľných systémov v súlade s prírodou. Zlepšuje kvalitu života, komunity a životného prostredia. Starostlivosť o ľudí a systémy, ktoré tvoria vašu organizáciu, môže byť zdrojom rastu, kreativity a inovácií.

Kroky:

  1. Porozmýšľajte nad podporou cirkularity vašej organizácie a trhu tým, že sa budete starať o blaho, vzdelanie a prosperitu vašich zamestnancov, užívateľov a komunít. Položte si otázky:

Čo keby ste investovali do blaha a vzdelania svojich zamestnancov na všetkých miestach, kde pôsobíte? Ako by ste to mohli urobiť?

Keby ste implementovali tieto myšlienky, ako by to zvýšilo produktivitu?

Ako by mohli zdravší a vzdelanejší zamestnanci a komunita lepšie podporiť vašu spoločnosť krátkodobo a dlhodobo? Aké výhody by to mohlo priniesť, ak sa jedná o prilákanie a udržanie talentov? Alebo zvýšenie dôvery a loajality? Ako by to zvýšilo prosperitu vašej organizácie?

2. Premýšľajte o rôznych spôsoboch ako zmerať takýto typ dopadu na vašu organizáciu. To vám umožní preukázať hodnotu vášho úsilia a investícií a pomôže vám vytvoriť silný príbeh pre potencionálnych partnerov a investorov. Môžete použiť túto metódu.

Insides Out[8]:

Skúmajte každodenné produkty a dôsledky používania materiálov, z ktorých sú zložené. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo obsahuje vytváranie každodenných produktov? Ako držia pohromade? Aké časti potrebujú a prečo? Táto aktivita je úvodom pre pochopenie materiálových tokov.

Kroky:

  1. Stretnite sa s priateľmi alebo kolegami a nájdite produkt, ktorý vám nevadí zničiť, zariadenie, ktoré už nepoužívate, napríklad mobilný telefón.
  2. Rozoberte výrobok pomocou šrobovákov a klieští a jednotlivé časti usporiadajte podľa veľkosti alebo druhu materiálu.
  3. Potom si položte otázky:

Ktoré materiály a súčasti z výrobku je možné získať a znova použiť?

Vyrába výrobca jednotlivé diely, pokiaľ potrebujete vymeniť napríklad batériu?

Je ekonomicky vhodné rozobrať výrobok spôsobom, ktorým ste to urobili?

Čo je potrebné zmeniť, aby sa tak stalo?

4. Keď máte výrobok rozobraný, diskutujte o tom, ako jednotlivé časti využiť. Môžete vymyslieť ďalšie riešenie namiesto vyhodenia súčiastok?

Inšpirácia v digitálnych systémoch[9]:

Inšpirujte sa agilnými procesmi vo vývoji softvéru. Vývoj softvéru používa agilný proces, ktorý je navrhnutý aby sa vyvíjal, bol bohatý na spätnú väzbu a svojou povahou je kruhový. Môže slúžiť ako inšpirácia pre cirkulárny dizajn.

Kroky:

  1. Vyberte si niektoré z vašich obľúbených digitálnych platforiem alebo služieb.
  2. Vyberte si jednu a spýtajte sa:

Ako táto služba(produkt) rástla? Aké vlastnosti jej pomohli vo vývoji?

Ako sa získava spätná väzba od užívateľov?

Ako vyzerajú iteračné cykly? Ako často iterujú?

Ako vývoj služby (produktu) ovplyvnil obchodný model?

Ako motivujú dizajnérov pri práci?

3. Zapíšte si svoj produkt alebo službu a položte si rovnaké otázky.

Learn from Nature[10]:

Pohľad mimo vášho odvetvia môže pomôcť v rozvoji nových myšlienok, pohľad do prírody je jedným z riešení. Pre riešenie svojich dizajnových výziev sa inšpirujte v prírode.

Kroky:

  1. Zapíšte si svoju dizajnovú výzvu.
  2. Určite funkciu, ktorú má váš produkt alebo služba riešiť. Iba napíšte funkciu, nesnažte sa ju riešiť.
  3. Vyberte jednu funkciu a napíšte čo najviac možností, ako môže príroda vyriešiť tento problém.
  4. Keď máte vytvorený zoznam, vyberte jedno riešenie a zistite, či ho môžete použiť vo vlastnom produkte (službe).

Cirkulárny design je v prvom rade o postoji a nastavení mysle. Byť cirkulárnym dizajnérom vyžaduje úprimný záujem o kruhovú ekonomiku, naučiť sa používať metódy a pevne v ne veriť.

ZDROJE

[1] Čo cirkuluje, to je ekologické. InBiznis [online]. 2013 [cit. 2019–12–22]. Dostupné z: http://inbiznis.sk/co-cirkuluje-to-je-ekologicke/

[2] Dizajn. EWIA [online]. [cit. 2019–12–22]. Dostupné z: https://www.ewia.sk/cirkularna-ekonomika/dizajn/

[3][4] Circular Design. Ellen Macarthur Foundation [online]. [cit. 2019–12–22]. Dostupné z: https://www.ellenmacarthurfoundation.org/explore/circular-design

[5] ARIES, Aurelién. What is Circular Design ? AAstudio [online]. 2018 [cit. 2019–12–22]. Dostupné z: https://aastudio.fr/circulardesign.html

[6] Understand Circular Flows. Circular Design Guide [online]. [cit. 2019–12–22]. Dostupné z: https://www.circulardesignguide.com/post/loops

[7] Regenerative Thinking. Circular Design Guide [online]. [cit. 2019–12–22]. Dostupné z: https://www.circulardesignguide.com/post/circular-cards

[8] Insides Out. Circular Design Guide [online]. [cit. 2019–12–22]. Dostupné z: https://www.circulardesignguide.com/post/insides-out

[9] Inspiration: Digital Systems. Circular Design Guide [online]. [cit. 2019–12–22]. Dostupné z: https://www.circulardesignguide.com/post/information-systems

[10] Learn from Nature. Circular Design Guide [online]. [cit. 2019–12–22]. Dostupné z: https://www.circulardesignguide.com/post/biomimicry

OBRÁZKY

[1] https://miro.medium.com/max/2784/1*JxrvXBrVQq_fMtnl8VxO6w.png

[2] https://constructionclimatechallenge.com/wp-content/uploads/2019/06/circular-economy-i-i_0.png

[3] https://www.ellenmacarthurfoundation.org/assets/images/Deep-Dives/Design-Infographic-cdg-wheel.png

--

--