Demokratizace UX výzkumu

Michal Půta
DESIGN KISK
Published in
3 min readFeb 11, 2021

Poslední dobou se demokratizuje leccos. Mikro-investování do cenných papírů skrze Revolut nebo skrze Robinhood app, díky Instagramu fotí a vizuálně zaznamenává své myšlenky daleko více lidí a Medium umožňuje lidem psát si bez velké náročnosti vlastní blogy. Věci, které byly ještě před lety nemyslitelné, jsou dnes standardem. Jak do toho celého ale (ne)zapadá demokratizace UX výzkumu?

Photo by William Iven on Unsplash

Přístup demokratizace UX výzkumu si klade za cíl povzbuzovat v různých odděleních ve společnostech a v organizacích, aby se nebáli uspořádávat vlastní výzkumy na mikrotémata, která řeší, a vyhodnocovali jejich výsledky¹.

Například podle Carol Barnum² nespočívá UX výzkum v detailním vzdělávání několika vybraných jedinců, kteří posléze zaujmou dobře placená místa v několika vybraných korporacích, ale spočívá v předávání znalostí na poli UX výzkumu mezi co nejvíce lidí kolem výzkumníků.

V současnosti vzniká každým dnem velké množství webových nebo mobilních aplikací a služeb. Každá taková infrastruktura ale musí být dobře navrhnutá, aby správně fungovala. A k tomu je potřeba výzkum — jak jinak zjistit, jak potřebuje a chce cílová skupina používat produkt?

Je proto potřeba přispívat nejvyšší možnou měrou ke zvyšování znalostí výzkumníků v našem okolí, aby vznikalo co nejvíce kvalitních služeb a málo těch, které v současném světě neobstojí. Abychom zjistili, na jaké úrovni se nachází výzkumníci v dané organizaci, můžeme použít například model Corporate UX Maturity od Norman Nielsen group³, nebo další.

V Česku tento úkol pomáhá naplňovat Asociace UX⁴, nebo samotní výzkumníci ve svém soukromém čase, nebo na školách.

Photo by matthew Feeney on Unsplash

Demokratizace designu má ale i svá proti, například Saswati Saha Mitra zmiňuje, že ne každý se umí přispůzobit řemeslu UX výzkumníků. „Hned z počátku nám začalo být jasné, že spousta lidí z oddělení marketingu, péče o zákazníky, designu a produktového managementu se o výzkumu chce bavit, málokdo mu chce skutečně věnovat čas, pozornost a adaptovat se k řemeslu jako takovému“⁵.

V mnoha pokusech o spolupráci s ostatními se jí stalo, že na snaze pomoci vyhořel její tým a musela se ptát sama sebe, jaký má demokratizace v tomto ohledu smysl. Byli zavaleni spoustou irelevantních materiálů, ale cítili povinnost se ke každému vyjádřit a okomentovat je.

Na trhu je víc a víc společností, které se chtějí učit od svých uživatelů. Pokud tak ale chtějí činit, musí počítat s tím, že na to budou potřebovat hodně lidských zdrojů a hodně času. Nejlépe by se mělo jednat rovnou o specialisty v oboru. Bez dobrého naslouchání a bez empatie totiž není relevantních výsledků.

V UX výzkumu jde o tzv „deep dive-in“, hluboké pochopení faktů, pocitů a činností. Čím víc budeme ale na proces pohlížet povrchně a čím víc neodborníků budeme do procesu zahrnovat, tím víc se nutně musí stát, že budeme sypat insighty jak z rukávu, ale jejich relevance a informační hodnota bude nevyhnutelně klesat. Není možné snažit se o hlubokou práci v rychloobrátkovém světě, kdy chceme co nejvíce expertů z jiných polí poučit o UX výzkumu.

I přesto je potřeba nad demokratizací výzkumu nelámat hůl — jedině skrz něj můžeme do budoucna ve větší škále navrhovat lepší a kvalitnější služby. Chce to jen zvolit správnou míru zapojení facilitátorů a správný počet správně zapálených účastníků, aby dávala investovaná energie z obou stran smysl.

[1] KILLE, John. The Democratization of UX Research in Product Development. UX matters.[online] 17.8.2020 [cit 7.2.2021] Dostupné z: https://www.uxmatters.com/mt/archives/2020/08/the-democratization-of-ux-research-in-product-development.php

[2] BARNUM, Carol. The State of UX Research. Journal od Usability studies. [online] 1. 11. 2019 [cit. 7. 2. 2021] Dostupné z: https://uxpajournal.org/wp-content/uploads/sites/8/pdf/JUS_Barnum_Nov2019.pdf

[3] NIELSEN, Jakob. Corporate UX Maturity: Stages 1–4. NNGroup. [online] 23. 4. 2006 [cit 7. 2. 2021] Dostupné z: https://www.nngroup.com/articles/ux-maturity-stages-1-4/

[4] ASOCIACE UX. [online] [cit. 7. 2. 2021] Dostupné z: http://www.asociaceux.cz

[5] MILTRA, Saswati Saha. Undemocratising User Research. UX Collective. [online] 21. 4. 2020 [cit. 7. 2. 2021] Dostupné z: https://uxdesign.cc/undemocratising-user-research-6897e6f4cf72

--

--