Design Maturity: Příklady modelů a tipy jak se posunout na další level

Radka Suchyňová
DESIGN KISK
Published in
5 min readJan 20, 2021
Zdroj obrázku i.pinimg.com

Design maturity, v překladu vyspělost či zralost designu, je úroveň, na které operuje designér nebo konkrétní design. O úrovni designové zralosti vypovídá převážně to, jak se chová v souladu s hodnotami a problémy vnitřního i okolního světa, jak je mu otevřený a jakým způsobem o designu přemýšlí.

Co je design maturity?

Ve zkratce můžeme design maturity popsat jako úroveň, na které funguje design v naší firmě nebo podnikání obecně. V minulosti bylo úkolem designu převážně pouze inovování vývoje služeb nebo produktů — spotřebitelé se soutředili převážně na produkty, které byly atraktivní, při navrhování designu se tedy kladl velký důraz na lidskou ergonomii (angl. human ergonomics). [1]

Časem však začal design dozrávat a měnit se, v čemž pokračuje nadále. V dnešní společnosti design znamená úplně něco jiného, než co označoval napříkad před 60 lety. Tyto změny nenastaly ze dne na den, ale možná některé z nás může překvapit, že k nim došlo v docela nedávné minulosti. [2]

Troška z historie designu

Na začátku 21. století došlo k renesanci designu, která zvýšila jeho oblíbenost a čím dál více lidí se snažilo mu porozumět. Jednou z oblastí, do které začal design pronikat ve velkém, je podnikání.

Design měl pověst výstřední taktiky řešení problémů, která způsobovala bolest hlavy všem, kteří se v problematice proporcí, barevných schémat, negativního prostoru a dalších zapeklitostí nedokázali orientovat. Jednalo se o velmi hodnotnou komoditu, která se však nedokázala posunout za vlastní hranice, protože nebyla dostatečně srozumitelná laické veřejnosti. Pokud se měl design posouvat vpřed a rozvíjet se, bylo potřeba zajistit, aby byl srozumitelný a jasně terminologicky ohraničený a zakotvený. [3]

Tato snaha zvýšila hodnotu designu natolik, že začali vznikat kurzy designu na prestižních světových univerzitách, což vedlo k tomu, že se designéři čím dál více specializovali v odvětví svého oboru. Tyto skutečnosti přispěly k tomu, že se prostředí designu a jeho fungování začalo proměňovat.

Jakmile si našel design své místo v podnikání, museli přijít designéři se způsoby, jak ještě více zvýšit jeho hodnotu. Spojením procesu návrhu se schopností designéra vyvinou kreativní řešení problémů najednou vyplynulo na povrch zjištění, že je možné vytvořit řešení na míru jakémukoliv problému. Design se mohl zase posunout o kousek dál a designéři najednou začali řešit problémy v oblasti služeb, financí, marketingu a dalších odvětví.

Designéři si začali uvědomovat, že celý proces designování má větší hodnoty než to, aby služby fungovaly a vypadaly dobře, jak tomu bylo na počátku jeho vzniku. Čím více lidí se začalo věnovat designu a zajímat se o jeho problematiku, tím více pronikal do struktur organizací a firemní kultury. [4]

Modely designové zralosti

Výše jsme si uvedli, že design je v určitém smyslu živou entitou, která reaguje na požadavky společnosti, se kterou se vyvíjí, dozrává. Neděje se to však všude konzistentně, existují společnosti, které hodnotu designu stále nevidí, nebo se nacházejí na různé úrovni designové vyspělosti. K hodnocení úrovně, na které se nacházíme, lze použít modely designové zralosti, které nám mohou pomoci definovat potřebné kroky pro posunutí se na další úroveň.

Modelů designové zralosti je několik, pro prvotní nástin problematiky si představíme tři, které byly vybrány na základě feedbacku týmu Service Designers Network, finské skupiny service design profesionálů, kteří se pravidelně schází za účelem diskutování nových aktuálních témat oboru a dalšího vzdělávání. [5]

Zdroj obrázku service-design-network.org

Design Maturity Solar System je model vytvořený společností InVision a soustředí se na porozumění kvalitám špičkových designových organizací, které dělí na jednotlivé úrovně na základě jejich aktivit a názorů ve vztahu k designu. InVision také poskytují poznatky o tom, jak se posouvat a dosahovat vyšší úrovně designové zralosti. Pro více informací navštivte jejich webové stránky invisionapp.com [6]

Zdroj obrázku invisionapp.com

The Design Ladder společnosti Danish Design Centre hodnotí úroveň aplikace designu pomocí čtyř kroků: non-design, design formování (design as form-giving), design jako proces (design as process) a design jako strategie (design as strategy). Pro více informací navštivte jejich webové stránky danskdesigncenter.dk [7]

Zdroj obrázku danskdesigncenter.dk

Model Seven Stages to a Design-based Innovation Culture je model prezentovaný designérem Aviv Katzem a publikovaný v časopise Touchpoint (číslo 7) skupinou Service Design Network. Model je založen na poznání jednání organizace a jaké překážky ji brání v postupu na další úroveň designové zralosti. Poskytuje náhled na problematiku a nabízí řešení, jak problémy překonat. Článek k přečetní naleznete zde [8]

Výše uvedené modely pomáhají (nejen) organizacím posouvat se na další úrovně designové zralosti. Snaží se poukazovat na problémy, které mohou působit jako pomyslné brzdy a snaží se nabízet řešení tvořená na míru.

Za zmínku stojí poznámka Service Design Network, že si mnoho týmů oblíbilo model společnosti InVision, protože se nejedná pouze o teoretický model, ale o skutečný nástroj, který může bez velkých zkušeností použít i laik.

Závěrem se nabízí vyjmenovat několik praktických tipů, které nám můžou pomoci v praxi:

Sedm tipů jak se posunout na úrovni designové zralosti

  1. Naučte se naslouchat svojí firmě/organizaci. Každá jednotka/tým má svá vlastní specifika a nachází se na různých úrovních designové zralosti.
  2. Identifikujte jednotlivé aktivátory a schopnosti. Rozpoznejte silné stránky jednotlivých členů týmu/týmů a přistupujte k nim individuálně.
  3. Vytvořte si plán. Ukažte co děláte na příkladech z reálního života a zdokumentujte svůj pokrok.
  4. Poznejte své cíle. Ujasněte si, čeho chcete dosáhnout.
  5. Změny musí proběhnout na všech úrovních.
  6. Komunikujte srozumitelně. Ujasněte si terminologii a přizpůsobte se jazyku zúčastněných stran.
  7. Najděte svoji designovou komunitu. Spolupracujte s designéry a lidmi, kteří věří ve vás a vy v ně.

Zdroje:

[1] FOSS, CH. Knowing Your Organization’s Design Maturity. In: medium.com [online]. © 22.8. 2015 [cit. 10.1. 2021]. Dostupné z:<https://medium.com/swlh/knowing-your-organizations-design-maturity-d708b6739258>.

[2] FOSS, CH. Knowing Your Organization’s Design Maturity. In: medium.com [online]. © 22.8. 2015 [cit. 10.1. 2021]. Dostupné z:<https://medium.com/swlh/knowing-your-organizations-design-maturity-d708b6739258>.

[3] FOSS, CH. Knowing Your Organization’s Design Maturity. In: medium.com [online]. © 22.8. 2015 [cit. 10.1. 2021]. Dostupné z:<https://medium.com/swlh/knowing-your-organizations-design-maturity-d708b6739258>.

[4] FOSS, CH. Knowing Your Organization’s Design Maturity. In: medium.com [online]. © 22.8. 2015 [cit. 10.1. 2021]. Dostupné z:<https://medium.com/swlh/knowing-your-organizations-design-maturity-d708b6739258>.

[5] LAHTEENMAKI, S. 3 Design Maturity Models — What is the Level of Design Maturity in Your Organization? In: Service Design Network [online]. © 2021 [cit. 10.1. 2021]. Dostupné z:<https://www.service-design-network.org/chapters/finland/headlines/3-design-maturity-models-what-is-the-level-of-design-maturity-in-your-organization>.

[6] Informace dostupné z webové stránky invisionapp.com

[7] Informace dostupné z webové stránky danskdesigncenter.dk

[8] Informace dostupné z webové stránky service-design-network.org

--

--