„Design pouze pro všestranné lidi“. Ksenia Zhavoronok o rutině designérky, zdrojích inspirace a sebevzdělávání
Ksenia Zhavoronok Art-director & Chief designer komunikační agentury SETTERS (zařazena mezi 3 nejlepší agentury podle Tagline), mluvčí a autorka kurzů Setters Education, Speaker TEDx ‘21.
Kreativní agentura SETTERS působí v oblasti reklamy a marketingu od roku 2015. Kanceláře společnosti se nacházejí v Moskvě a Petrohradu. Mezi klienty SETTERS patří Sberbank, L’Oréal, Chupa Chups, Calzedonia Group, Asus, Lancome, Gucci, United Colors of Benetton a mnoho dalších. Agentura pracuje na vývoji webových stránek a reklamních kampaní, rozjíždí značkové sítě a velké speciální projekty.
Jaké momenty ve své práci máte rádi a které jsou nejtěžší?
Nejlepší součástí je první komunikace s klienty, kdy jim vysvětluji, co je čeká, jakými fázemi projdou. Obvykle se v těchto chvílích klienti inspirují, pozorně naslouchají a sdílejí to nejintimnější. Ráda prezentuji výsledek, když vidím překvapené oči klienta, jejich úsměvy a ještě příjemnější je od nich slyšet: „Líbí se mi všechny možnosti, ani nevíme, co si vybrat.“
Jako vedoucí oddělení designu opravdu ráda sleduji, jak moji specialisté rostou. Včera to byli junior specialist a dnes jsou to senior specialist, kterým se daří lépe, než jsem od nich čekala. Také mám ráda programy, zvláště když jsou aktualizovány. Nové funkce vám pomohou udělat práci mnohem rychleji, to, co bylo možné udělat za 10 minut, lze nyní provést za 1 minutu.
Nejtěžší chvíle v mé práci jsou ty, kdy je zákazník zpočátku skeptický. Tedy když začne o všech návrzích pochybovat. Taky se mi nelíbí, když klient začne žádat o radu všechny kolem. Pro vedoucího oddělení je nejtěžší propustit zaměstnance. Někdy je to pro člověka užitečné, ale pro mě je mnohem jednodušší, když pracovník odejde sám, než když ho vyhodím.
Rutina v práci designéra — co to je?
Rutina a designér — úpravy. Neustále žádají něco opravit a někdy to není vůbec nutné. Provádíte miliontou revizi jen proto, abyste se ujistili, že klient ví, že první možnost je lepší. Je to nepříjemné, ztrácíte čas.
Popište, jak děláte svou práci? Máte od začátku jasnou představu o tom, jak bude každé dílo vypadat?
Opravdu často mám představu o tom, jak bude finální dílo vypadat. Z tohoto důvodu je pro mě proces velmi jednoduchý. Již mám zkompilovaný standardní Play Plan. Jedná se o správný, dobře strukturovaný proces schválený mnou, týmem a klientem.
Play Plan se vždy skládá minimálně z 9 částí, kde je briefing, debriefing, analýza aktuální situace klienta, analýza konkurence, studie nákladů, závěry, sběr mind map a moodboard. Po každé fázi následuje interakce s klientem. Klientovi nabízíme tři designové koncepty. Poté, co si klient vybere jeden koncept, dokončíme jej. Jmenovitě se nejprve vytvoří první možnosti designu, rozložení a náčrtů loga. Sbíráme guide-line, poté je schvalujeme s klientem. Shromažďujeme v průvodci a také připravujeme soubory k použití a pokyny pro klienty.
Někdy nastanou situace, kdy vytvořím možnost návrhu a mohu si pohrát s funkcemi Photoshopu, náhodně použít efekt a získat něco jedinečného. Například se to stalo s kreativním kapitálem tvůrců loga. Tam jsem omylem otočila prvek S pod jiným úhlem.
Jak pracujete se svými úkoly? Jak určujete priority?
Díky mé asistentce Dáše je pro mě snazší určit priority. Pracuji přes Google kalendář, kde si značím všechny své úkoly. Tyto úkoly si zadávám sama, ale někdy mi tým zadá termín realizace projektů.
Proč jste se rozhodl stát se grafičkou? Kdo nebo co vás ovlivnilo?
Kreslím celý život a chtěla jsem, aby tato profese byla spojena s kreslením. Moji rodiče mi tedy pomohli najít univerzitu, kde bych mohla spojit kreativitu a podnikání.
Jaké máte vzdělání?
Absolvovala jsem Petrohradskou polytechnickou univerzitu Petra Velikého s titulem grafický inženýr, navštěvovala jsem uměleckou školu a kurzy související s grafickým designem.
Byla vaše kariéra náročná nebo jste snadno zapadli do prostředí designu?
Trvalo mi méně než 10 let, než jsem byla úspěšná. Vzhledem k tomu, že většinu vysokoškolských úkolů jsem brala jako objednávku svých přátel a známých. To mi umožnilo rychle se zacvičit a po absolvování splynout s pracovním prostředím.
Samozřejmě jsem se potýkala s tím, že znalosti dané univerzitou se vůbec neshodovaly s tím, co vyžadovala praxe. Neučili mě psychologii designu, jak se prezentovat, jak být finančně gramotný, jak se prodat. Musela jsem si to všechno nastudovat sama. Byly tam chyby, slzy, zklamaní zákazníci, byli tam bezohlední zákazníci a partneři. Bylo to těžké, ale měla jsem štěstí, že jsem byla v dobré firmě SETTERS, kde jsem mohla realizovat své ambice a vytvořit velké designové oddělení a vyzkoušet si spoustu projektů (více než 400 objektů).
Co byste ve své kariéře udělali s ohledem na vaši minulost jinak? Nebo byste chtěli něco změnit?
Samozřejmě, že ano. První je vzdělání. Vybrala bych si jiné předměty a celkově jinou vysokou školu. 100% by šla studovat výměnou do různých zemí a zůstala tam. Jsem si jistá, že by pak bylo více příležitostí pro kariérní růst.
Také bych změnila postoj ke své práci, konkrétně bych brala více peněz za objednávky, platby předem a odmítala bych klienty, se kterými jsem se psychicky necítila.
Jaké jsou vaše budoucí profesní plány? Chcete si založit vlastní studio?
Studio již spadá pod společnost SETTERS. Plány jsou velké — souvisí s objemy, se složitostí projektů a prací se strojovým učením. Samozřejmě plánuji pokračovat ve spolupráci s mezinárodními společnostmi.
Jak jste se rozhodl učit?
Byla to přirozená náhoda. Vzhledem k tomu, že se firma SETTERS vyvíjela a potřebovala rozšířit konstrukční oddělení. Většina nových zaměstnanců, které jsme najali, byli studenti. Mladí designéři měli málo praxe a znalostí. Minimálně půl roku jsem musela každého z nich učit. Přineslo mi to potěšení a uvědomila jsem si, že je možné to zpeněžit. Tak jsem se stala učitelkou, ale často vedu mistrovské kurzy zdarma na univerzitách a na vzdělávacích platformách. Souhlasím s Maslowovou pyramidou, že na hlavním vrcholu je pro člověka potřeba seberealizace.
Můžeme říci, že výuka není jen uvědomění si sebe jako odborníka, ale také určitá příležitost k růstu, protože musíte znát trendy, rozumět tomu, o čem mluvíte?
Skvělá otázka, v zásadě to je také odpověď. Jako učitel musíte nejen znát trendy, ale musíte umět kompetentně studentům vysvětlit, jak práci odvést. Díky těmto dovednostem je pro mě mnohem snazší chránit své projekty pro klienta.
Jak důležité je v této profesi sledovat trendy? A jak je sledujete?
Trend nemůže vyřešit obchodní problém, ale analýzy a jasný výzkum může. Honit se za trendy je zbytečné, ale je potřeba vidět, co se v designu často používá. Pak můžete sami vytvářet trendy. Existují společnosti, které se specializují na trendy prostřednictvím analýzy velkých dat. Například EDIF.
Jak se vzděláváte? Jaké jsou vaše zdroje inspirace pro design?
Jsem zvědavá, protože to neustále vyvíjím. I v práci, kdy firma potřebuje například 3D specialistu. Vždy se ponořím do volného místa, abych věděla, jak profesionální je nový zaměstnanec. Zajímám se také o psychologii, sleduji Big Data. Pomáhá i praxe a vzdělání například pracovala jsem ve Fab lab, absolvovala jsem kurzy v Německu BBDO GROUP. Nyní chodím na kurzy od SETTERS. V mé práci mi vždy pomáhá diverzifikované sebevzdělávání. A inspiruje mě úplně všechno.
Jak se zbavit designérského ega?
Za prvé, ego je užitečné pouze pro umělce a showmany. Profesionální designér vychází z potřeb spotřebitele produktu. Svou kreativitu tedy musíte nasměrovat k dosažení cíle klienta.
Knihy, které by si student měl přečíst o designu.
- Vladimir Laptev “Typography. Order and Chaos”.
- Beirut Michael “Now You See This And Other Design Essays”.
- Visual Grammar: A Design Handbook (Visual Design Book for Designers, Book on Visual Communication) (Design Briefs).
- Craig Oldham “Oh Sh*t… What Now?”.
Jaký je váš osobní top designér?
Moji nejlepší designéři jsou Paul Rand, Paula Scher, Josef Müller-Brockmann.
Co byste poradila studentům, kteří se zajímají o design?
Rady které by studentům dala — vědomě si toto povolání vybrat. Díky tempu vývoje designu se nikdy nebudete nudit. Jelikož budete nuceni se neustále učit nové věci, měnit své návyky, hodně číst, zkoušet různé techniky a využívat moderní technologie. Pamatujte, že design je pouze pro všestranné lidi.