Designová profilace 2020: výuka, projekty a další

Ladka Zbiejczuk Sucha
DESIGN KISK
Published in
7 min readSep 8, 2020

Rok 2019/2020 byl pro designovou profilaci rokem bohatým na akce. Ukončovali jsme velký projekt, vypsali jsme nové kurzy, zapojili jsme do online výuky nové zahraniční lektory a otevřeli jsme ve výuce i v projektech řadu nových témat. Také startujeme nové projekty a hledáme posily do týmu.

Ilustrační foto: David Kudrna mluví o designu vzdělávání na KISKforu

Co bylo nového v předmětech?

  • Dokončili jsme přeměnu DISRI na teoreticko-praktický předmět, který je jádrem profilace Design informačních služeb. Věnovali jsme se designu a sociálním inovacím, inovacím informačních služeb, uživatelskému výzkumu, service designu v praxi i etice. V rámci kurzu jsme měli řadu hostů z praxe, například Marušku Ondráškovou z MSD, Terezu Navarovou z House of Řezáč, Romana Hřebeckého z Pábení, Elišku Bartošovou z projektu Sociální inovace v knihovnách nebo Pao Špringerovou a Matěje Antola z ÚVT. Se skupinkou studentů jsme byli na exkurzi v Kiwi.com a díky kurzu vznikla i řada článků a rozhovorů na Mediu.
  • Nově jsme do profilace zařadili předmět Design v souvislostech, který vedl Roman Novotný. Předmět do budoucna bude podmínkou k získání profilačního diplomu. Proč považujeme kurz za stejně důležitý jako kurzy zaměřené na teorii (DISRI) a praxi (Service Design Workshop)? Věříme, že právě na univerzitě je ideální prostor zabývat se východisky, souvislostmi a dopady designérské praxe.
  • Na jaře jsme v rámci projektu Sociální inovace v knihovnách naplánovali akci zaměřenou na spekulativní design, strategický foresight a knihovny se dvěma zahraničními hosty. Bridgette Engeler ze Swineburne University (Austrálie) jsme rok předtím viděli na the Anticipation Conference v Oslu a Johna Junga z University of Chicago (USA) jsme poznali na UXLibs IV o rok dříve. Osobní účast lektorů jsme museli ale kvůli COVID-19 zrušit a tak akce proběhla online — pro knihovníky jako Redesign Days 2020 a pro studenty KISKu pod hlavičkou Service design workshopu. S těmito tématy se neloučíme, budou čím dál víc součástí dalších kurzů.
John Jung na Redesign Days 2020 ukázal timeline pro uvažování nad budoucností knihoven
  • V komorní sestavě jsme odjeli první běh Uživatelského výzkumu, ve kterém jsme se zabývali úvodním výzkumem uživatelů a remote testováním. Zpětnou vazbu společně se mnou studentům podávaly i Běla Beránková (Moneta) a Žaneta Kučarová (Kiwi.com). Téma bylo KISKové — výzkum uchazečů o bakalářské studium na naší katedře.
Cesta službou pro personu uchazeče o studium na KISKu
  • V rámci předmětu Human-Computer Interaction s Tomášem Boudou studenti opět realizovali praktický projekt, na kterém se naučili analyzovat uživatelské potřeby, prototypovat a hodnotit interaktivní rozhraní. Řešili jsme rozhraní pro stroj času a elektronické volby, interakci pro přehrávání a anotování audioknih a příznačným projektem covidového času se stal návrh rozhraní pro vzdálené testování člověka potenciálně nakaženého prasečím morem (pomocí takového rozhraní medik ovládá z bezpečné vzdálenosti semiautonomního drona, který zprostředkuje informace potřebné k diagnóze. A pozor, zadání proběhlo už v únoru. Jak nadčasové!)
Cvičné rozhraní — kurz HCI
  • Projektový management pod vedením Markéty Bočkové a Zuzany Kunové se v časech COVIDu přestěhoval do Teams a měl letos poprvé i volitelné ukončení — tři studenti získali certifikaci projektového manažera v Národní soustavě kvalifikací.
  • V předmětu Digitální design bez bariér jsme se věnovali tématice přístupnosti a inkluzivního designu, která je při návrhu a provozu digitálních produktů bohužel často opomíjena. Věříme ale, že díky nové legislativě i tomu, že si tvůrci webů i aplikací začínají uvědomovat důležitost přístupnosti bude vznikat čím dál tím víc přístupných webů, dokumentů či aplikací. Začátek kurzu proběhl prezenčně a studenti tak měli možnost si používané asistivní technologie (odečítací či zvětšovací programy, hmatové displeje, uzpůsobené klávesnice, specializované mobilní či desktopové aplikace atd.) vyzkoušet na vlastní kůži. V březnu se studenti s vyučujícím Radkem Pavlíčkem přesunuli do online světa. Výuky se účastnily i studentky se specifickými nároky a předmět byl tak vhodnou příležitostí ukázat přístupnost v praxi (v tomto případě pro studenty se sluchovým postižením).
  • Intenzivní blokovku Sociální inovace v knihovnách Tom Štefek na jaře vedl sice potřetí, poprvé však v čistě remote formátu. Kurzu to nijak neubralo na interaktivitě — jeden tým se ponořil do oblasti osamělosti sociálně znevýhodněných mladých lidí, druhý zkoumal možnosti knihovny přispívat k řešení environmentálních témat. Kromě nástrojů a postupů pro komunikaci, sdílení, remote výzkumu i testování jsme si všichni osahali hlavně Miro. Nadšení z něj a z předpokladu jeho praktického využití pro studium, organizaci znalostí nebo pro vlastní projekty studentů jsou patrné také ve zpětné vazbě na kurz.
Zpětná vazba na kurz Sociální inovace v knihovnách
  • Pokračovaly i kurzy Leadershipu, Digitálního marketingu a Digitální hry. O těch třeba zase příště…

Co se dělo na projektech?

Konference Sociální inovace v knihovnách 2020
Barbora Buchtová zahajovala konferenci Sociální inovace v knihovnách 2020
  • V projektu Strategické nástroje pro utváření bezbariérového prostoru města připravujeme s Honzou Martinkem a Stanislavem Škopem a ve spolupráci s Geografickým ústavem PřF MU (hlavní řešitel projektu) a Ústavem geoniky Akademie věd ČR informační systém pro Poradní sbor pro bezbariérové Brno. Navrhujeme a testujeme informační architekturu a připravujeme rozhraní pro podávání podnětů ze strany občanů.
Setkání projektu TA ČR Strategické nástroje pro utváření bezbariérového prostoru města
Transition design v kontextu dalších designových přístupů

A co jinak?

Pořád se něco děje. A tak:

Konference HUMAIN 2020
  • V červnu dokončili na KISKu studium s designerským profilačním diplomem Pao Špringerová (analyzovala IT služby na MUNI) a Jindřich Mašek (který zkoumal neúspěch jako přirozenou součást designového procesu), v září obhajují Zdeněk Studený (v diplomce popisuje design Cvakačky) a Mária Šviriková (s uživatelským výzkumem pro PČR). Ať se daří!
  • Tom Štefek před létem vyhrál výběrové řízení na post ředitele Městské knihovny v Bratislavě a v srpnu nastoupil. Gratulujeme! Tom na KISKu dál zůstane jako vyučující DISRI, kurzu Sociální inovace v knihovnách a přítel na telefonu. A třeba se budeme moci těšit na nějakou novou mezinárodní spolupráci.
  • Roman Novotný nastoupil na doktorské studium Digitální kultury a kreativních průmyslů. Znamená to, že se s ním budou potkávat nejen naši studenti, ale bude částečně působit i na TIM. Těšíme se, co nového toto propojení přinese.
  • Na KISKu vítáme Jitku Bartošovou, která k nám přichází z Kiwi.com a má za sebou ohromně zajímavou akademickou i pracovní cestu.
  • Chystáme nový kurz na podporu podnikavosti studentů FF MU. Výzkum nám říká, že kurz je potřeba, a protože ho chystáme společně s Veronikou Rejškovou a Vojtou Krmíčkem z JICu a Robertem Vlachem z Na volné noze, tak věříme, že to bude stát za to. Projekt bude bude mít na starosti právě Jitka společně se studentským týmem složeným z Laury, Natálie a Marka.
Informovanost studentů o podnikání — výsledky průzkumu (zpracování: Jáchym Kubáček)
  • Na podzim znovu otevíráme Service design workshop — tentokrát ve spolupráci s Hnutím Duha a Pábením, které studenty provede cirkulárním designérským přístupem zaměřeným na lidi, profit i planetu.
  • Vznikl nový předmět Commons, P2P a digitální identita, který budou vyučovat Jakub Lanc a Roman Novotný. Jedná se o první meziprofilační předmět pro designovou i datovou profilaci, který se zaměří na problematiku fenoménu Commons vztaženému k digitálním infrastrukturám, veřejné správě a urbanismu.
Workshop Jakuba Lance na Letní škole KISK 2020

Nabíráme pomocnou vědeckou sílu ❤

  • Pro designovou profilaci hledáme pomocnou vědeckou sílu (možné jako placené stipendium i jako kreditově ohodnocená praxe či stáž). Pokud studujete na KISKu, zajímá vás výzkum a design informačních služeb, máte volných 5–8 hodin týdně a chcete být u podobných aktivit, které jsme tu představili, ozvěte se mi — ideálně do 20. září a do mailu připojte pár vět o sobě.

--

--

Ladka Zbiejczuk Sucha
DESIGN KISK

Vedu designovou profilaci na KISK ARTS MUNI. Zajímám se o metodiky designového myšlení a mluvím lidem do uživatelského výzkumu. KISK. Libdesign. 100metod.cz.