Etika a service design

Ondřej Beran
DESIGN KISK
Published in
6 min readJan 20, 2021
Photo by Startaê Team on Unsplash

Stejně jako všude jinde, designeři služeb jsou vázáni určitou povinností dodržovat etické standardy během své práce. Porušení, ať už účelné či nikoliv, může mít značný dopad nejen na život samotného designera, ale také každodenních uživatelů takto nevhodně navržené služby. Člověk zároveň nemusí dlouho hledat, než takovéto služby najde. Webové stránky, které automaticky sbírají a obchodují s daty uživatele bez jejich souhlasu, zpravodajské stránky, na kterých algoritmus začne povyšovat falešné zprávy kvůli vysokému prokliknuti, a mnohem více. Ve velkém množství těchto případů jejich tvůrci o možných etických dopadech vůbec nepřemýšlí, nebo je neberou jako součást své práce.

Dodržování etických rámců

Co tedy designer může udělat, aby se vyhnul navržení služby, které zapadá mimo přijatelné etické hodnoty? V roce 2017, Mike Monteiro vydal významný článek ‚A designer’s Code of Ethics‘ na stránce Mule. Tento text začíná poměrně jednoduchým tipem: Designeři jsou lidé stejně jako jsou lidmi uživatelé. Při návrhu nové služby by se měl designer pokusit postavit se do pozice koncového konzumenta a pohlédnout na svou službu kritickým okem právě z této pozice. Uživatele je zde potřebovat respektovat stejně tak, jak by jej člověk respektoval při jakékoliv jiné aktivitě a jak by designer chtěl sám být respektován ostatními. Designeři si tedy musí vždy ponechat základní lidskou slušnost během své práce.

To samozřejmě není vše o čem by designer měl přemýšlet. Smysl zodpovědnosti za svou práci a tvorby je úplně stejně důležitý. Stejně tak si také člověk musí uvědomit, jak se jejich produkt může různě využít. Designer může mít dobré záměry, ale ostatní mohou jejich služby využít k negativním a neetickým aktům. Takovéto problémy mohou být složité na predikci a je nutné se jim vyhnout, pokud si je tvůrce služby zavčas uvědomí. Stejně tak by každý designer měl vítat konstruktivní kritiku spojenou nejen s jejich prací, ale také s dopadem jejich práce, a také s tím, jak se sami během i mimo svou práci chovají. Přeci jen se jedná o profesionální pozici, což by mělo být v jednání daného člověka nějak reflektováno.

Časté etické otázky/problémy

Detailní vyjmenování všech možných etických problémů v oblasti designu služeb by ve formě tohoto krátkého článku nebylo velice efektivní. I tak by však měly být zmíněny alespoň některé oblasti, které jsou velice často problémové. V první řadě je ale potřeba zmínit, že etika v oblasti designu se dělí na více částí — Existenciální hodnoty, špatný záměr a benevolentní záměr. První skupina zahrnuje problémy, které jsou součástí osobnosti a charakteru, reflektují hodnoty designera v jejich tvorbě. Druhá kategorie pak zahrnuje služby, kde se etika činí problémovou špatným nasměrováním či poměrem různých záměrů ve službě. Poslední kategorie je ideálním etickým stavem, kterého by měl designer dosáhnout během své tvorby a v esenci se jedná o situaci, kde potřeby uživatele řídí celkový proces.

Problémy z první kategorie, tedy existenciální hodnoty byly již prakticky rozebrány v první části tohoto článku. Designer by měl přistupovat ke své službě a její tvorbě jako člověk, který nese respekt k ostatním. Konflikt vlastní víry a pohledu na svět s požadavky uživatelů se zde může stát vážným etickým problémem.

Časté problémy z druhé kategorie zpravidla nejsou tvořeny intencionálně. Benevolentní záměr nám říká, že by designer měl nést potřeby koncového uživatele nad vším ostatním. Zde se však může často objevit konflikt, převážně pokud zaměstnavatel nebo osoba, která bude vlastníkem služby po jejím dokončení má jisté požadavky na samotný design. Rychle zde vznikají situace, kdy musí designer balancovat potřeby uživatele s potřebami ostatních entit, což může vést k serióznímu konfliktu nebo dokonce komprimaci integrity a možností využívání služby koncovým uživatelem. Tento problém se může ještě dále zhoršit, pokud jsou tyto rozhodnutí dělány nejen vědomě, ale účelně. Prakticky každý si zde může představit obchodní služby, které se pokouší uživateli vnutit věci, které nepotřebuje či dokonce nechce. To stejné platí i v oblasti reklamy, která se může velice často objevit v cestě uživatele, zdržet ho, rozptýlit ho, nebo dokonce celou službu řídit (Například webové stránky, které zcela odmítnou fungovat, pokud se uživatel pokusí reklamu obejít skrze webová rozšíření). Tento hon za idejí extra výdělku může velice rychle změnit dobrý design právě na design etický sporný.

Politická otázka

Uživatelé si mohou občas stěžovat na existencí politického biasu, především u zpravodajských služeb, které mohou často propagovat různé politické agendy. Tyto problémy nemusí být formovány při samotném designu služby, ale až při jejím používání. Zároveň se také nejedná o to stejné, jako neetické služby. I v dnešní době se stále vede debata o tom, zda je vlastně vůbec možné vytvořit službu či produkt, které by byly kompletně politicky neutrální. Obě strany tohoto argumentu mají velké zastoupení, takže zde nemáme jasnou odpověď. Tvorba služeb, které nesou jistou část politického myšlení jejich designera ale ve většině případů není problémem. Nesmí se zde ale překročit hranice, kde jasný politický bias začne znevýhodňovat koncové uživatele. V takovém případě se skutečně opět dostáváme do oblasti mimo vhodné etické rámce. Odcizování či skutečné znevýhodňování osob zapadajících do určitého politického spektra se může stát velkým problémem, obzvláště v době voleb a dalších politicky významných dnů.

Řešení

Jak již bylo zmíněno v předchozí části tohoto článku, designeři (především ti co jsou nový a mladí) si nemusí tyto různé etické problémy vůbec uvědomit. Tento problém může být vcelku jednoduše vyřešen lepším vzděláním v této oblasti, školením, informováním designerů, a více. Problém však může nastat u designerů, kteří etické rámce porušují schválně. Toto samozřejmě nedělají jen tak. V těchto případech můžeme pozorovat různé důvody za neetickým jednáním designera, od plnění nevhodných požadavků zaměstnavatele až po vlastní vize, které nadřazuje nad morální a etickou povinnost. Zde se vzniklý problém bude řešit hůře.

Naštěstí si v dnešní době nemohou velké firmy takovéto věci dovolit, nechť ztratí dobrou vůli svých uživatelů, několik z nich zajisté šťastně šířící novinky o těchto problémech na sociálních sítích. Stejně tak mohou zaměstnavatelé zastavit nebo propustit designery, kteří chtějí naplnit svou kreativní vizi ve tvorbě služby i za cenu porušení stanovených etických rámců. To stejné se ale nemůže stát u designerů, kteří jsou svými vlastními zaměstnanci. V těchto případech vše spočívá na samotných uživatelích, aby přinutily designera služby zlepšit své praktiky skrze kritiku a zpětnou vazbu.

Občas se však můžeme vyskytnou v situaci, kdy takovéto služby budou chráněny odůvodněním kreativní svobody v procesu tvorby. Kreativní díla, která vyžadují porušení etických hranic by však ale návrháři služeb neměla být využívána na prvním místě a je srovnatelná se zákony omezujícími svobodu. Taková omezení jsou jednoduše nezbytná pro společenské dobro. Zároveň by se měl dobrý designer soustředit především na dopad její práce, spíše nežli na formu, kterou jejich forma převezme.

Závěr

Etika designu je, stejně jako všude jinde, velice rozsáhlé a komplexní téma, které nemůže být efektivně rozebráno v krátkém článku, jako je tento. Stále je však důležité znát alespoň základy správného etického chování a designu, ať už člověk tvoří cokoliv. Jednou z univerzální a alespoň částečně vhodných rad je se pokusit vždy nadnést potřeby koncového uživatele nad vše ostatní, a pohlížet na vlastní službu právě z pozice osoby, která ji bude nakonec využívat. Tímto způsobem se člověk může alespoň dostat na cestu k benevolentnímu záměru, kterého by se měl každý designer snažit dosáhnout.

Zdroje

BUCHANAN, Richard. Design Ethics. Encyclopedia [online]. c2019, 14. prosince 2020 [cit. 2020–12–23]. Dostupné z: https://www.encyclopedia.com/science/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/design-ethics#:~:text=Design%20ethics%20concerns%20moral%20behavior,in%20the%20practice%20of%20design.&text=Ethical%20considerations%20have%20always%20played,the%20ethical%20dimensions%20of%20design.

D’ANJOU, Philippe. Design Ethics Beyond Duty and Virtue. 2017. ISBN 9781443891233.

KIESS, Chris. The Good, the Bad and the Ugly of Ethics in UX Design. Medium: Prototypr.io [online]. c2020, 5. března 2019 [cit. 2020–12–23]. Dostupné z: https://blog.prototypr.io/design-ethics-c739bcf511fe

MONTEIRO, Mike. A Designer’s Code of Ethics. Mule [online]. 80 Fresno St., San Francisco: Mule Design Studio, c2020, 10. listopadu 2017 [cit. 2020–12–23]. Dostupné z: https://muledesign.com/2017/07/a-designers-code-of-ethics

SGARRO, Victoria. What Are “Ethics in Design”? Slate: A romantic weather report [online]. The Slate Group, c2020, 13. srpna 2018 [cit. 2020–12–23]. Dostupné z: https://slate.com/technology/2018/08/ethics-in-design-what-exactly-does-that-mean.html

--

--