Jak jsme navrhovali karty pro sociální inovace

Ladka Zbiejczuk Sucha
DESIGN KISK
Published in
4 min readSep 23, 2019

Na KISKu běží projekt zaměřený na podporu sociálních inovací v knihovnách. Za dva roky jeho trvání jsme si vyzkoušeli řadu metodik podporujících design informačních služeb, které zlepšují životní situace uživatelů, a letos jsme je všechny zabalili do krabičky s názvem Libdesign pro sociální inovace.

Sociální inovace? V knihovnách?

V projektu Sociální inovace v knihovnách, který jsme řešíme v rámci výzvy MPSV podporujeme knihovny, knihovnice a knihovníky, kteří dělají smysluplné věci pro svou uživatelskou komunitu — ať už je to příprava komunitně řízené dramaturgie v knihovně v Třinci, kurzy pomáhající mláděži a seniorům ověřovat si informace na webu nebo třeba pravidelná setkávání propojující město, experty a lidi s žitou vlastní zkušeností nad tématem bezbariérovosti jako třeba Knihovna pro bezbariérové Brno.

Knihovny s námi obvykle prochází jednou nebo více fázemi:

  1. Výzkumem, při kterém mapujeme problémy, potřeby a příležitosti knihovny i jejich komunit. V prvním půlroce projektu jsme objeli velkou část republiky, mluvili s více než dvacítkou knihovních ředitelů a ředitelek a mapovali okolí a problémy komunit desítek knihoven.
  2. Inkubátorem, ve kterém používáme designový proces, abychom knihovníky provedli cestou od problémů, přes nápady až k otestovaným prototypům řešení. Za sebou máme podporu 10 knihovnických týmů, od nejmenších knihoven až po ty největší.
  3. Akcelerátorem, ve kterém podporujeme konkrétní řešení a jeho proměnu v novou službu. V péči akcelerátoru je momentálně 5 projektů.
  4. Evaluací, během které hodnotíme, co předchozí fáze přinesly.

V jednotlivých fázích hledáme způsoby, jak knihovnám přiblížit, co je na cestě za lepšími službami čeká. Jedním ze způsobů budou nové karty Libdesign pro sociální inovace.

Inkubátor sociálních inovací pro knihovny 2018

Vždyť už tady jednu metodiku máme…

Začali jsme s designovým procesem a metodikou Libdesign, kterou jsme před lety popsali s kolegy z Univerzity v Oslu… abychom brzy zjistili, že si proces potřebujeme pořádně ohnout. Čím dál víc jsme poznávali, že společně s knihovnami chceme i systematicky pracovat s komunitou. S tím nám celý loňský rok pomáhal Aldo de Moor. Také bylo čím dál jasnější, že se pohybujeme v oblasti inkluzivního designu, který se snaží rozšířit množství uživatelů, kteří mají přístup ke službě. Inspiraci jsme hledali třeba u Pera Axboma. Ve fázích, které se týkají realizace, škálování a systémových změn, nás navedl framework, který Christian Bason představuje ve své knize Leading Public Sector Innovation. A v neposlední řadě jsme designový proces potřebovali zpřesnit a rozšířit v oblasti hodnocení dopadu inovací. V tom nám pomáhala především naše evaluátorka s detailní znalostí teorie změny.

Spirála sociální inovace (Zdroj: Sociální inovace pro zvídavé, odvážné a tvořivé)

Novou metodiku jsme nepostavili na základech dvojitého diamantu jako předešlou, ale na půdorysu spirály sociálních inovací (česky popsaný cyklus najdete v 5. kapitole této příručky od MPSV). Netvoří ji jasně ohraničené techniky, ale spíše tipy na aktivity, které sociální inovace podporují.

7 fází a 32 tipů pro podporu sociálních inovací

Jaké tipy a rady jsme tedy zahrnuli do kartiček pro podporu sociálních inovací?

Příležitosti a výzvy

Pro mapování příležitostí a výzev jsme vybrali pět metod, které pomohou s prozkoumáním situace, s mapováním komunity, odhalováním příčin problémů, zapojení zainteresovaných stran a s výzkumem mezi lidmi.

Vznik nápadu

Druhá skupina kartiček v novém vydání obsahuje pět technik relevantních pro vznik nového nápadu. Najdete mezi nimi brainstorming, otázky po smyslu projektu, persony, tipy pro navrhování na míru uživatelům a také naši oblíbenou inkluzivní pandu včetně canvasu přeloženého do češtiny.

Vývoj a testování

Metody pro vizualizaci návrhů, prototypování, testování máme popsané už v předchozí metodice. V nových kartách jsme k nim přidali přípravu akčního plánu a tipy pro aktivizaci komunity.

Prokázání impaktu

Pro řízení a hodnocení společenského dopadu inovací je potřeba rozlišovat mezi výstupy, výsledky a dopady. Takže jsme do kartiček zařadili pár tipů, jak na to. Společně s radami, jak řídit změnu, jak ji měřit a porovnávat investice a výsledky a také, jak zkoumat, co nefunguje.

Realizace

Když knihovnické projekty projdou inkubátorem, pomáháme jim dál v akcelerátoru s relizací. Karty popisují, jak naplánovat inovaci jako projekt, kde na novou službu získat finance a také, jak využit partnerství třeba pro sdílení zdrojů.

Růst a škálování

Z výzkumů, které jsme mezi knihovnicemi a knihovníky realizovali v prvním roce projektu, víme, jak důležité je pro knihovny přebírání dobré praxe. Proto jsme do této fáze zařadili tipy na to, jak šířit informace o sociální inovaci a jak usnadnit ostatním knihovnám její přebírání.

Změna systému

Když se sociální inovace úspěšně šíří, může to znamenat i větší společenské změny vyžadující změny systému — i na úrovni legislativy. Na kartičkách radíme, jak těmto změnám pomoci — od spuštění kampaně třeba až ke kandidatuře do místního zastupitelstva.

“Chci kartičky. Můžu je mít hned?”

Sada karet se nedá koupit. Dáváme ven k dispozici napoprvé jako testovací neprodejný balíček. Karty mají první velké testování, kdy s nimi pracovali mentoři a mentorky i knihovníci a knihovnice v karlovarském a ústeckém kraji. Na základě zpětné vazby od nich se rozhodneme, co s metodikou dál.

Velkou neznámou je pro nás přenositelnost metodiky do jiných oblastí, než knihovnictví. První sadu Libdesign jsme navrhovali pro veřejné služby a nakonec kartičky leží na stolech designerů z mezinárodních korporací, designových agentur i českých start-upů. Pokud chcete vyzkoušet karty pro řízení svého projektu se společenským dopadem, dejte nám vědět. Pár balíčků pro podobné přiležitosti máme a vyměníme je za upřímnou zpětnou vazbu.

--

--

Ladka Zbiejczuk Sucha
DESIGN KISK

Vedu designovou profilaci na KISK ARTS MUNI. Zajímám se o metodiky designového myšlení a mluvím lidem do uživatelského výzkumu. KISK. Libdesign. 100metod.cz.